loader

Czy warto kupić płytę indukcyjną?

Gazowa, ceramiczna, a może indukcyjna. Istny zawrót głowy i mnóstwo informacji. Cel jest 1. Wybrać najatrakcyjniejszą dla stylizacji naszej nowej kuchni i dla naszego portfela.

Zanim wybierzemy płytę grzewczą do strefy gotowania w kuchni, warto zrozumieć działanie tego typu urządzenia. Płyty indukcyjne działają na zasadzie, że na dnie naczynia znajduje się szybko zmieniające się pole magnetyczne. Prądy wirowe powstają, gdy naczynia podgrzewane na kuchence nagrzewają się i przekazują ciepło do potrawy. Czy każde naczynie może być używane z kuchenką indukcyjną? Cóż, nie. Należy używać tylko garnków wykonanych z odpowiednich materiałów (np. stal, żelazo). Najprościej mówiąc, magnesy przyciągają się do tych rzeczy, które są magnetyczne. Takie garnki są oznaczone znakiem, który informuje nas o tym, że mogą korzystać z kuchenek indukcyjnych. Znak ten to cewka (zwój). Należy unikać używania aluminium, szkła, stali nierdzewnej, ceramiki oraz naczyń z wypukłym dnem lub nóżkami. Kuchenki indukcyjne mogą utrudniać zdejmowanie tego typu naczyń.

Osoby z rozrusznikiem serca powinny również wiedzieć, że urządzenia z polem magnetycznym nie są dla nich zalecane.

Na co zwrócić uwagę wybierając garnki do kuchenki indukcyjnej? Dowiedz się więcej na https://porady-kuchenne.pl/urzadzenia-kuchenne/na-co-zwrocic-uwage-wybierajac-garnki-do-kuchenki-indukcyjnej/pdze_nvgq

Indukcyjne płyty kuchenne mają wiele zalet

Czy są jakieś korzyści? Zalet jest bardzo dużo. Są one również szybsze niż jakiekolwiek inne kuchenki na rynku pod względem szybkości grzania. Ich energooszczędność to kolejny ważny fakt. Ta kuchenka jest zarówno nowoczesna, jak i ekonomiczna. Ten sposób gotowania zmniejsza ryzyko, że jedzenie się przypali lub zostanie rozgotowane. Produkt ten idealnie nadaje się do domów z dziećmi. Kuchenki indukcyjne posiadają również zabezpieczenie, które wykrywa zbyt dużą ilość materiału ferromagnetycznego i automatycznie wyłącza funkcję grzania. Jest to ważna funkcja, ponieważ brak takiego systemu powodowałby bardzo szybkie nagrzewanie się małych przedmiotów, takich jak łyżka. Minusem jest to, że trzeba używać naczyń kuchennych o odpowiedniej średnicy. Według zaleceń producenta powinno to być od kilku do kilkunastu centymetrów. Płyty indukcyjne są łatwe w czyszczeniu. Wystarczy po ostygnięciu przetrzeć taką kuchenkę wilgotną szmatką.

Smażenie na płycie indukcyjnej

Płyty indukcyjne: Jakie są ich funkcje?

Płyty indukcyjne wyposażone są w rozwiązania, dzięki którym korzystanie z nich jest łatwe i przyjemne. Do dyspozycji użytkownika są te funkcje:

  • Funkcja Timer - dzięki niej zaprogramujesz czas pracy pola grzewczego, które po ustawionym czasie automatycznie się wyłączy.
  • Funkcja rozpoznawania obecności garnka - dzięki której płyta grzewcza przestaje pracować po zdjęciu z niej garnka
  • Funkcja Booster - Dzięki niej możesz skokowo zwiększyć moc konkretnego pola grzewczego. Czasem nawet dwukrotnie. Przyspiesza to proces gotowania i smażenia.
  • Funkcja Stop&Go - Jednym ruchem możesz wyłączyć wszystkie pola grzejne lub zmniejszyć ich moc do poziomu 1. Urządzenie zapamięta również wszystkie parametry i przywróci je po chwili.
  • Funkcja blokady ustawień - Dzięki tej funkcji nie zmienisz przypadkowo żadnych parametrów płyty podczas jej czyszczenia. Dziecko nie zmieni ustawień dla potrawy gotującej się w garnku.
  • czujnik smażenia - Dzięki niemu otrzymasz sygnał o temperaturze, w jakiej należy smażyć stek. Wystarczy, że dostosujesz moc grzania i poczekasz, aż stek będzie idealnie usmażony.
  • Łatwość czyszczenia - powierzchnia płyty indukcyjnej nie ulega zwęgleniu, więc nie musisz jej czyścić. Wystarczy, że użyjesz wody i tradycyjnego płynu do mycia naczyń.
  • Bardzo wysoka efektywność energetyczna, co w praktyce oznacza ekologiczne systemy grzewcze

Jaki jest koszt płyty indukcyjnej?

Pozostaje pytanie o koszty. Czy płyty indukcyjne są droższe od tradycyjnych lub gazowych? Rozpiętość cenowa jest bardzo duża. Płyty indukcyjne dostępne są w jednym z najbardziej znanych marketów ze sprzętem AGD. Ceny zaczynają się od 1499 złotych, natomiast najdroższy model to 3099 złotych. Tradycyjne kuchenki elektryczne można kupić od 799 do 1999 złotych, a te z płytą ceramiczną od 1049 do 99 złotych. Kuchenki gazowe kosztują od 589 do 1549 złotych. Zakup kuchenki to jednak jednorazowy wydatek, a bieżące koszty związane z jej utrzymaniem kumulują się przez wiele lat. Przy wyborze kuchenki warto zwrócić uwagę na klasę energetyczną. Naczynia do kuchenki indukcyjnej są łatwo dostępne w większości sklepów z artykułami gospodarstwa domowego. Ich ceny są porównywalne z innymi rodzajami naczyń.

Zobacz

Zakupy spożywcze to nieodłączna część naszego życia, a poszukiwanie okazji cenowych stało się nie tylko zwyczajem, lecz wręcz strategią. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej gazetce promocyjnej Delikatesy Centrum, zastanawiając się, czy warto skorzystać z oferowanych promocji. Polski rynek spożywczy prężnie rozwija się, a korzystając z doświadczenia i wiedzy, dowiemy...

Różnego rodzaju rośliny, a więc zioła, owoce, warzywa czy kwiaty, wymagają specyficznych warunków do prawidłowego wzrostu i rozwoju. W związku z tym zazwyczaj nie jest możliwe uprawianie ich przez cały rok na zewnątrz. Dlatego osoby, które chciałyby się cieszyć nimi o każdej porze lub niedysponujące odpowiednią przestrzenią do uprawy, a więc na przykład ogrodem, doceniają...

Jak opisywać i smakować wino? Okazuje się, że prowadzenie notatek na temat degustowanych win może być bardzo przydatne. Pozwala zapamiętać, które wina nam smakowały lub uniknąć tych, które nam nie przypadły do gustu. Osobiste notatki mogą również pomóc w poznaniu zasad rządzących winem, które jest bardzo bogatym światem. Jak rozpocząć naszą przygodę z degustacją win?...