loader

Jakie wyposażenie jest potrzebne do growboxa?

Różnego rodzaju rośliny, a więc zioła, owoce, warzywa czy kwiaty, wymagają specyficznych warunków do prawidłowego wzrostu i rozwoju. W związku z tym zazwyczaj nie jest możliwe uprawianie ich przez cały rok na zewnątrz. Dlatego osoby, które chciałyby się cieszyć nimi o każdej porze lub niedysponujące odpowiednią przestrzenią do uprawy, a więc na przykład ogrodem, doceniają możliwość korzystania z growboxów. Są to przedmioty, które zapewniają optymalne warunki do rozwoju poszczególnych roślin i pozwalają na ich uprawę indoor. Jakie wyposażenie potrzebne jest do growboxa? Podpowiadamy.

Oświetlenie growboxa

Żeby rośliny mogły prawidłowo się rozwijać, potrzebują odpowiedniej gleby, wilgotności powietrza, temperatury, a także światła. Z tego powodu, jednym z istotnych elementów wyposażenia growboxa jest jego oświetlenie. Dobierając je, należy wziąć pod uwagę czynniki takie jak barwa strumienia światła, wydajność świetlna, a także rodzaj i moc źródła światła. 

Barwa powinna być dostosowana do fazy kwitnienia. W przypadku wzrostu najlepiej postawić na chłodną barwę, a więc o wartości 6000-6500 K, z kolei w fazie kwitnienia rośliny potrzebują ciepłej barwy światła, a więc o wartości 2000-2500 K. Moc świetlna z kolei zależy przede wszystkim od rodzaju wybranego oświetlenia. Jeżeli chcemy wyposażyć growbox w jak najtańszy typ lamp, wówczas możemy postawić na modele fluorescencyjne. Wśród popularnych rozwiązań wymienia się również lampy LED, a także halogenkowe. Jeśli chodzi o ilość lumenów, najlepiej na początku kierować się zasadą, zgodnie z którą na każdy metr kwadratowy uprawy powinno padać światło 50 000 lumenów.

W jakie elementy może być wyposażony growbox?

Wśród pozostałych elementów, w które może być wyposażone growbox, można wymienić na przykład wentylację. Żeby zapewnić właściwą cyrkulację wewnątrz namiotu, możemy potrzebować jednego lub nawet kilku wentylatorów. Nie jest to element obowiązkowy, jednak z obserwacji specjalistów można wysnuć wnioski, że w growboxach, w których zastosowano wentylatory, rośliny były silniejsze, większe, a ich zbiór  wyższy niż w modelach bez tego elementu. W growboxie warto umieścić również hydrostat i termostat, dzięki czemu będziemy mogli na bieżąco monitorować nie tylko temperaturę, ale także wilgotność powietrza uprawy. 

Podłączając te urządzenia do wentylatora, będziemy mogli sterować tymi parametrami. Moc wentylatora powinna być dostosowana do wielkości growboxa. Najlepiej postawić na modele o większej mocy. Jednak jeżeli nie jesteśmy pewni, jaki sprzęt sprawdzi się w przypadku naszej uprawy, możemy poprosić o pomoc fachowców. Ważne jest również, aby odpowiednio zabezpieczyć growbox, by nie dostało się do niego światło zewnętrzne.

Artykuł partnera

Zobacz

​Czy wiesz, że zanim ty będziesz mógł delektować się smakiem ulubionej kawy, ktoś musi czuwać nad procesem jej powstania? Wiele osób zupełnie o tym zapomina. Proces wypalania ziaren kawy ma jednak największy wpływ na to, jak będzie smakować i pachnieć. To on decyduje o aromacie kawy i tym, jaka finalnie będzie. Sprawdź, jak przebiega proces palenia kawy. Dzięki paleniu kawy...

Zakupy spożywcze to nieodłączna część naszego życia, a poszukiwanie okazji cenowych stało się nie tylko zwyczajem, lecz wręcz strategią. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej gazetce promocyjnej Delikatesy Centrum, zastanawiając się, czy warto skorzystać z oferowanych promocji. Polski rynek spożywczy prężnie rozwija się, a korzystając z doświadczenia i wiedzy, dowiemy...

Jak opisywać i smakować wino? Okazuje się, że prowadzenie notatek na temat degustowanych win może być bardzo przydatne. Pozwala zapamiętać, które wina nam smakowały lub uniknąć tych, które nam nie przypadły do gustu. Osobiste notatki mogą również pomóc w poznaniu zasad rządzących winem, które jest bardzo bogatym światem. Jak rozpocząć naszą przygodę z degustacją win?...