loader

Ucho, czyli narząd słuchu. Co musimy o nim wiedzieć?

​Ucho to niezwykły narząd. Wygląda niepozornie, a służy do odbierania bodźców dźwiękowych z otoczenia, odpowiada również za zmysł równowagi. Składa się z trzech elementów: ucha zewnętrznego, środkowego i wewnętrznego. Każda z nich jest inaczej zbudowana i pełni inną rolę. Co musimy wiedzieć o uszach, by dbać o nie kompleksowo?

Ucho zewnętrzne

Ten element zbudowany jest z małżowiny usznej i aparatu słuchowego zewnętrznego, który jest oddzielony od kolejnej części ucha błoną bębenkową. Przewód słuchowy jest wygięty, w kształcie przypomina literę S. Na jego początku znajdują się mikroskopijne włoski, które odpowiedzialne są za tworzenie woskowiny usznej, chroniącej ucho przed uszkodzeniami. Jednak wytworzona w zbyt dużej objętości może doprowadzić do zatkania przewodu słuchowego. Co robić, by nie dopuścić do takiej sytuacji?

Czy potrafimy czyścić uszy?

Niestety najpopularniejszym sposobem na czyszczenie uszu wciąż są patyczki higieniczne, które mogą przynieść więcej szkody niż korzyści. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak prawidłowo czyścić ucho. Patyczek włożony za głęboko może uszkodzić błonę bębenkową, możemy też nadmiar woskowiny przesunąć jeszcze głębiej, co da nam odwrotny skutek – zamiast oczyścić ucho,  systematyczne je zatykamy. Zostanie nam już wtedy tylko wizyta u specjalisty i płukanie uszu. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nie należy pozbywać się w całości zalegającej wydzieliny – usunięcie jej powoduje nadprodukcje woskowiny, co w efekcie może spowodować zatkanie przewodu słuchowego. Wtedy potrzebny będzie zabieg płukania uszu u specjalisty.

Jak prawidłowo dbać o czystość ucha?

Dbanie o prawidłowe czyszczenie ucha uchroni nas przed nieprzyjemną wizytą u specjalisty na płukanie uszu. Mimo że zabieg jest bezbolesny, to warto postawić na profilaktykę i dbać o swoje zdrowie kompleksowo.

Pamiętaj, że ucho potrafi też samo zadbać o siebie. Woskowina jest usuwana z ucha dzięki mechanizmom samooczyszczającym, dlatego też nie musimy czyścić uszu po każdej kąpieli.

Prawidłowe czyszczenie tego narządu uchroni nas przed płukaniem uszu. Do codziennej pielęgnacji świetnie sprawdzą się spraye do czyszczenia uszu. Na rynku znajdziemy wiele preparatów, które dzięki swojej tłustej konsystencji i zawartości olejków mineralnych pomogą nam w utrzymaniu prawidłowej higieny. Jeżeli przyzwyczailiśmy się do używania patyczka, stosujmy go tylko do czyszczenia małżowiny.

foto
Autor:Redakcja

Zobacz

Jeśli doda się do siebie aktywny składnik marihuany oraz rybi tłuszcz może się okazać, że jesteśmy w stanie skutecznie walczyć z ryzykiem chudnięcia i niedożywienia, tak typowym u pacjentów zmagających się z nowotworami. Prawda ta nie jest dla nas większym zaskoczeniem, od niedawna jednak mamy na nią nowe, mocne dowody wynikające z badań prowadzonych przez naukowców z...

​Codziennie my oraz nasi bliscy jesteśmy narażeni na ryzyko ulegnięcia wielu wypadkom. Do najczęstszych z nich należą różnego rodzaju oparzenia. O tym, jak postępować w przypadku oparzeń, uczyliśmy się kiedyś w szkole, jednak może się okazać, że jako dorośli ludzie, niewiele z tej wiedzy pamiętamy. Tym bardziej, że mamy obecnie do dyspozycji różnego rodzaju maści oraz...

​ Układ moczowy ma kluczowe znaczenie dla kondycji naszego organizmu. Składa się z nerek, moczowodów, pęcherza oraz cewki moczowej. Gdyby nie one, nie moglibyśmy pozbyć się nadmiaru wody oraz zbędnych produktów przemiany materii. Nerki pełnią funkcję oczyszczającą, usuwając z organizmu zbędne i toksyczne substancje. Ale to nie jedyna ich funkcja. Razem z innymi elementami...