loader

Ucho, czyli narząd słuchu. Co musimy o nim wiedzieć?

​Ucho to niezwykły narząd. Wygląda niepozornie, a służy do odbierania bodźców dźwiękowych z otoczenia, odpowiada również za zmysł równowagi. Składa się z trzech elementów: ucha zewnętrznego, środkowego i wewnętrznego. Każda z nich jest inaczej zbudowana i pełni inną rolę. Co musimy wiedzieć o uszach, by dbać o nie kompleksowo?

Ucho zewnętrzne

Ten element zbudowany jest z małżowiny usznej i aparatu słuchowego zewnętrznego, który jest oddzielony od kolejnej części ucha błoną bębenkową. Przewód słuchowy jest wygięty, w kształcie przypomina literę S. Na jego początku znajdują się mikroskopijne włoski, które odpowiedzialne są za tworzenie woskowiny usznej, chroniącej ucho przed uszkodzeniami. Jednak wytworzona w zbyt dużej objętości może doprowadzić do zatkania przewodu słuchowego. Co robić, by nie dopuścić do takiej sytuacji?

Czy potrafimy czyścić uszy?

Niestety najpopularniejszym sposobem na czyszczenie uszu wciąż są patyczki higieniczne, które mogą przynieść więcej szkody niż korzyści. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak prawidłowo czyścić ucho. Patyczek włożony za głęboko może uszkodzić błonę bębenkową, możemy też nadmiar woskowiny przesunąć jeszcze głębiej, co da nam odwrotny skutek – zamiast oczyścić ucho,  systematyczne je zatykamy. Zostanie nam już wtedy tylko wizyta u specjalisty i płukanie uszu. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nie należy pozbywać się w całości zalegającej wydzieliny – usunięcie jej powoduje nadprodukcje woskowiny, co w efekcie może spowodować zatkanie przewodu słuchowego. Wtedy potrzebny będzie zabieg płukania uszu u specjalisty.

Jak prawidłowo dbać o czystość ucha?

Dbanie o prawidłowe czyszczenie ucha uchroni nas przed nieprzyjemną wizytą u specjalisty na płukanie uszu. Mimo że zabieg jest bezbolesny, to warto postawić na profilaktykę i dbać o swoje zdrowie kompleksowo.

Pamiętaj, że ucho potrafi też samo zadbać o siebie. Woskowina jest usuwana z ucha dzięki mechanizmom samooczyszczającym, dlatego też nie musimy czyścić uszu po każdej kąpieli.

Prawidłowe czyszczenie tego narządu uchroni nas przed płukaniem uszu. Do codziennej pielęgnacji świetnie sprawdzą się spraye do czyszczenia uszu. Na rynku znajdziemy wiele preparatów, które dzięki swojej tłustej konsystencji i zawartości olejków mineralnych pomogą nam w utrzymaniu prawidłowej higieny. Jeżeli przyzwyczailiśmy się do używania patyczka, stosujmy go tylko do czyszczenia małżowiny.

foto
Autor:Redakcja

Zobacz

Nawrót alkoholizmu może wydawać się katastrofą, ale nie oznacza końca twojej podróży w kierunku trzeźwości. Jeśli już doszło do nawrotu, skoncentruj się na tym, by iść naprzód i potraktuj to jako doświadczenie. Jak sugerują niektórzy eksperci, nawrót może być potężną częścią procesu zdrowienia, wzmacniającą twoje zaangażowanie w utrzymanie trzeźwości na...

Olejki roślinne weszły już na stałe do rytuału codziennego pielęgnacyjnego niejednej z nas. Ich stosowanie przynosi sporo korzyści, a każdy olej posiada swoje właściwości unikalne. Dzięki temu możemy bez żadnego problemy dobrać olejek do wymagań, jak i także potrzeb naszej cery. Jesteśmy w stanie urozmaicić olejową pielęgnację sięgają po przeróżne oleje lub też...

Jeśli doda się do siebie aktywny składnik marihuany oraz rybi tłuszcz może się okazać, że jesteśmy w stanie skutecznie walczyć z ryzykiem chudnięcia i niedożywienia, tak typowym u pacjentów zmagających się z nowotworami. Prawda ta nie jest dla nas większym zaskoczeniem, od niedawna jednak mamy na nią nowe, mocne dowody wynikające z badań prowadzonych przez naukowców z...