loader

Ucho, czyli narząd słuchu. Co musimy o nim wiedzieć?

​Ucho to niezwykły narząd. Wygląda niepozornie, a służy do odbierania bodźców dźwiękowych z otoczenia, odpowiada również za zmysł równowagi. Składa się z trzech elementów: ucha zewnętrznego, środkowego i wewnętrznego. Każda z nich jest inaczej zbudowana i pełni inną rolę. Co musimy wiedzieć o uszach, by dbać o nie kompleksowo?

Ucho zewnętrzne

Ten element zbudowany jest z małżowiny usznej i aparatu słuchowego zewnętrznego, który jest oddzielony od kolejnej części ucha błoną bębenkową. Przewód słuchowy jest wygięty, w kształcie przypomina literę S. Na jego początku znajdują się mikroskopijne włoski, które odpowiedzialne są za tworzenie woskowiny usznej, chroniącej ucho przed uszkodzeniami. Jednak wytworzona w zbyt dużej objętości może doprowadzić do zatkania przewodu słuchowego. Co robić, by nie dopuścić do takiej sytuacji?

Czy potrafimy czyścić uszy?

Niestety najpopularniejszym sposobem na czyszczenie uszu wciąż są patyczki higieniczne, które mogą przynieść więcej szkody niż korzyści. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak prawidłowo czyścić ucho. Patyczek włożony za głęboko może uszkodzić błonę bębenkową, możemy też nadmiar woskowiny przesunąć jeszcze głębiej, co da nam odwrotny skutek – zamiast oczyścić ucho,  systematyczne je zatykamy. Zostanie nam już wtedy tylko wizyta u specjalisty i płukanie uszu. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nie należy pozbywać się w całości zalegającej wydzieliny – usunięcie jej powoduje nadprodukcje woskowiny, co w efekcie może spowodować zatkanie przewodu słuchowego. Wtedy potrzebny będzie zabieg płukania uszu u specjalisty.

Jak prawidłowo dbać o czystość ucha?

Dbanie o prawidłowe czyszczenie ucha uchroni nas przed nieprzyjemną wizytą u specjalisty na płukanie uszu. Mimo że zabieg jest bezbolesny, to warto postawić na profilaktykę i dbać o swoje zdrowie kompleksowo.

Pamiętaj, że ucho potrafi też samo zadbać o siebie. Woskowina jest usuwana z ucha dzięki mechanizmom samooczyszczającym, dlatego też nie musimy czyścić uszu po każdej kąpieli.

Prawidłowe czyszczenie tego narządu uchroni nas przed płukaniem uszu. Do codziennej pielęgnacji świetnie sprawdzą się spraye do czyszczenia uszu. Na rynku znajdziemy wiele preparatów, które dzięki swojej tłustej konsystencji i zawartości olejków mineralnych pomogą nam w utrzymaniu prawidłowej higieny. Jeżeli przyzwyczailiśmy się do używania patyczka, stosujmy go tylko do czyszczenia małżowiny.

Zobacz

Czy wiesz, że coraz większym zaufaniem cieszą się naturalne kosmetyki, w tym zestawy prezentowe na boże narodzenie? Dlaczego tak jest? Jaki jest powód tego, że coraz więcej osób je wybiera? Kosmetyki Sylveco - można im zaufać Udowodniono, że kosmetyki o naturalnym składzie wywołują dużo mniej alergii, niż te, które mają w składzie dużo...

Pielęgnacja wrażliwej skóry dziecka wymaga stosowania odpowiednio dopasowanych produktów. Warto pamiętać o tym, że w przypadku pielęgnacji skóry malucha liczy się nie tylko skuteczność, ale także i bezpieczeństwo stosowanych specyfików.  Pielęgnacja skóry dziecka - podstawowe zasady  Pielęgnacja wrażliwej skóry dziecka...

W drogeriach i perfumeriach mamy okazję przetestować wiele kompozycji zapachowych. Obok stoisk wypełnionych kształtnymi buteleczkami z perfumami, pojawiają się specjalne paski papierowe. Czy to jednak dobry sposób na zapoznanie się z wybranym zapachem? Sprawdzamy, w jaki sposób prawidłowo testować perfumy. Odlewka zamiast dużego opakowania Wybór nowych perfum to zazwyczaj...