loader

Sri Lanka - najpopularniejsze zwierzęta

Sri Lanka to kraj w Azji południowej, który nie bez przyczyny ma nazwę oznaczającą w sanskrycie „olśniewający kraj”. Olśniewa przede wszystkim przebogatą przyrodą. Jeśli marzysz o tym, żeby obejrzeć egzotyczne zwierzęta w ich naturalnym środowisku, to Sri Lanka jest idealnym wyborem kierunku podróży. Oczywiście podczas wyjazdu nie musisz ograniczać się do podziwiania piękna przyrody. Na Sri Lance znajdziesz też wymarzone warunki do plażowania i uprawiania sportów wodnych, odwiedzisz plantacje herbaty, będziesz podziwiać starożytne ruiny i hipnotyzujące popisy zaklinaczy z kobrami. Słowem – na pewno nie będziesz się nudzić.

 

- „Fauna Sri Lanki jest wyjątkowo fascynująca. Niewiele jest miejsc na świecie o tak dużej różnorodności gatunkowej w świecie zwierząt. Ogromną atrakcją jest na przykład możliwość obejrzenia słoni indyjskich w ich naturalnym środowisku” – mówi ekspert zajmujący się regionem Azji południowej w serwisie www.phontour.pl/a/kukv,praktyczny-poradnik-co-warto-wiedziec-przed-wyjazdem-sri-lanki.

 

Jakie zwierzęta spotkasz na Sri Lance?

 

Waran paskowany to jedna z największych jaszczurek na świecie. Występuje na terenach podmokłych i bagnistych, choć najłatwiej można go zobaczyć, gdy właśnie wygrzewa swoje potężne ciało w słońcu. Może mierzyć aż do 2,5 m, a waży do 30 kg.

 

Słoń indyjski zwierzę, które znajduje się tzw. Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Oznacza to, że jest to gatunek objęty szczególną ochroną. Słonie te są zdecydowanie mniejsze od tych, które można spotkać w Afryce. Na Sri Lance występuje podgatunek zwany słoniem cejlońskim. Jest to zwierzę łagodne, choć potężne, niegdyś szeroko wykorzystywane np. do wykonywania cięższych prac i transportu. Podatność słoni indyjskich na tresurę i współpracę z człowiekiem okazała się dla tego gatunku zgubna – to właśnie te słonie często można było oglądać w cyrkach i innego typu przybytkach, gdzie trzymano je w fatalnych warunkach.

 

Złą sławą cieszą się też tzw. sierocińce, których nie brakuje w Azji. Choć tworzono je po to, by ratować słonie w trudnej sytuacji, często stają się maszynkami do zarabiania pieniędzy, bo turyści chętnie płacą np. za możliwość zdjęć ze słoniątkami czy ich karmienia. Z tego względu lepiej unikać takich miejsc – słonie możemy podziwiać w ich naturalnym środowisku podczas safari organizowanych przez parki narodowe na Sri Lance.

 

Lampart lankijski to duży, drapieżny ssak z rodziny kotowatych. Cechuje się wyjątkowo pięknym umaszczeniem oraz zwinnością i szybkością w poruszaniu się. Z tego względu spotkanie lamparta, a także uchwycenie go na fotografii to nie lada gratka. O takiej okazji marzą wszyscy uczestnicy safari organizowanych przez lokalne parki narodowe. Niestety, lamparty często padają ofiarami kłusowników ze względu na piękne futra, przez co gatunek ten jest zagrożony wyginięciem.

 

Krokodyl błotny to zwierzę, które można spotkać u ujścia rzek i na wybrzeżu Sri Lanki. Lepiej jednak nie wchodzić z nim w bliższy kontakt, bo może być śmiertelnie niebezpieczne. Zdarzały się przypadki zabicia człowieka przez krokodyle tego gatunku.

 

Żółwie morskie to ogromna atrakcja Sri Lanki. Turyści uwielbiają przyglądać się tym dużym i majestatycznym gadom. Także kąpiele morskie w ich towarzystwie są bardzo dużą atrakcją. Mało kto wie, że żółwie dopiero od niedawna znajdują się pod ochroną – wcześniej stanowiły jeden z bardziej znanych smakołyków lokalnej kuchni. Będąc na Sri lance warto też odwiedzić tzw. farmę żółwi, gdzie można zobaczyć, jak wylęgają się te zwierzęta oraz przyjrzeć im się z bliska.

Zobacz

Dbanie o swój samochód to podstawa, dlatego każdy kierowca powinien zainwestować we właściwe kosmetyki samochodowe, które na co dzień można przechowywać np. w swoim garażu lub też na strychu i w piwnicy. Ważne jest jednak to, aby dowiedzieć się gdzie je konkretnie zakupić, ponieważ kosmetyk kosmetykowi nie jest równy. Najbardziej przydatne okażą się te preparaty, których...

Seszele to państwo leżące na Oceanie Indyjskim. Składa się z aż 115 wysp i wysepek, w większości mają one pochodzenie koralowe, choć zdarzają się i wulkaniczne. Tylko niewielki procent tych wysp jest zamieszkany, co sprawia, że to idealne miejsce do wypoczynku dla tych, którzy szukają ciszy, spokoju i chcą eksplorować egzotyczną i bujną przyrodę. Nie oznacza to jednak, że...

Wielbiciele turystyki pieszej, wspinaczki czy jazdy na rowerze na długim dystansie często wypoczywają w namiotach czy schroniskach. Aby taki nocleg okazał się komfortowy, niezbędne jest posiadanie właściwego wyposażenia. Śpiwór to podstawowy element ekwipunku każdego podróżnika, który preferuje spanie „pod chmurką” czy w tanich domach noclegowych. Co warto...