loader

Czym jest i na czym polega hipnoza?

Hipnoza to stan transu, w którym kluczem jest dotarcie do nieświadomości pacjenta. Jednocześnie osoba hipnotyzowana jest świadoma wszystkiego, co się z nim dzieje.

Czym jest i na czym polega hipnoza?

Podczas sesji hipnotycznej świadomość rozluźnia się i przestaje blokować aktywność umysłową człowieka. Dzięki temu hipnotyzer może pracować bezpośrednio z nieświadomością.

Hipnotyzer wywołuje ten stan, stwarzając warunki do całkowitego odprężenia i odwołując się do specjalnych poleceń hipnotycznych. Techniki wprowadzania hipnotycznego snu sprowadzają się do tego, że hipnotyzer pomaga podmiotowi wyłączyć niepotrzebne myśli i skupić się na jednej rzeczy. Może to być głos specjalisty, własny oddech lub doznania, odtworzenie zdarzenia w pamięci, pewien przedmiot. Każde z podejść pozwala przenieść osobę do pożądanego stanu. Główne teorie naukowe postrzegają hipnozę jako:

  • • Stan, w którym zmieniają się funkcje uwagi. Zwolennicy tego podejścia uważają, że hipnoza jest specyficznym stanem świadomości, w którym ludzkie reakcje są powodowane przez bodźce werbalne. Jest to podejście medyczne, które uwzględnia tylko procesy fizjologiczne zachodzące podczas sesji.
  • • Wyobraźnia kierowana przez hipnotyzera. Podejście odzwierciedla znaczenie transmisji obrazu podczas sesji. Są podstawą naszych myśli, naszej wyobraźni.
  • • Zmieniony stan świadomości. Głównym celem pracy psychoterapeuty podczas sesji jest praca z nieświadomością. W tym podejściu szczególnie ważną rolę przypisuje się umiejętności posługiwania się specjalnymi środkami, które przenoszą skupienie uwagi podmiotu ze świadomości na nieświadomość.
  • • Bezpośrednia komunikacja z nieświadomością i jej dostosowanie. Zwolennicy tego podejścia skupiają się na wzmożonej aktywności umysłowej przy jednoczesnym zmniejszeniu aktywności fizycznej organizmu. W tym stanie osoba łatwo ulega hipnozie i wykazuje wysokie zdolności uczenia.

Hipnoza - co to jest?

Od starożytnego greckiego „hipnoza”, termin ten tłumaczy się jako „sen”. Jednak sen hipnotyczny i sen fizjologiczny to zupełnie inne rzeczy. Termin „hipnoza” jest często mylony, źle rozumiany lub po prostu nadmiernie komplikowany. Jest używany do opisania stanu człowieka podobnego do transu, pośredniego między snem a czuwaniem, do którego można wejść zarówno poprzez autosugestię, jak i podczas pracy z hipnotyzerem. Hipnoza nazywana jest również procesem interakcji między hipnotyzerem a podmiotem. Tak naprawdę wszyscy codziennie wchodzimy w „miękki trans”: oglądając telewizję, czytając książkę, podróżując, kiedy myślimy o sobie itp. Wszystko to łączy pewna abstrakcja od świata zewnętrznego. Będąc w stanie hipnozy, doświadczysz podobnych doznań. Ale zanurzenie w hipnozie jest procesem celowym. Hipnoza jest podobna do stanu senności, w którym jesteś głęboko zrelaksowany, świadomy. Hipnoza jest często wykorzystywana w celach psychoterapeutycznych jako jeden ze sposobów identyfikacji i rozwiązania problemu pacjenta. Na przykład jest skuteczna w leczeniu zaburzenia rozszczepionej osobowości. Jak działa ten proces sprawdzisz na przykładzie hipnoza na hejos.pl.

Hipnoza

Dla kogo hipnoza?

Każdy z nas jest podatny na hipnozę, ale niektóre osoby są mniej wrażliwe. Do tej grupy należą osoby z niewielką wyobraźnią i słabą zdolnością koncentracji. W psychologii i psychoterapii hipnoza jest metodą pomocniczą. Hipnoza stosowana jest głównie w leczeniu niektórych chorób (jąkanie, fobie, nerwice, ataki paniki, bezsenność). Wpływ hipnotyczny jest stosowany jako metoda pomocnicza w terapii poprawiającej koncentrację i pamięć osoby. Sugestia hipnotyczna jest również wykorzystywana w pracy z wyobraźnią jako elementem psychodramy. Różnorodność zastosowań metody hipnotycznego oddziaływania jest ogromna. Jednak profesjonaliści powinni pamiętać o odpowiedzialności, jaką ponoszą podczas jej stosowania.

Hipnoza nie jest zbyt powszechna, ale dość standardowa w środowisku medycznym. Na przykład szpital uniwersytecki w Liège w Belgii od 1992 roku przeprowadził 12 000 operacji z zastosowaniem hipnozy zamiast pełnego znieczulenia. Nie zastępuje jednak całkowicie znieczulenia. Lekarze stosują metodę, którą nazywają „sedacją nasenną”. Pacjent otrzymuje dożylnie leki przeciwbólowe i przeciw nudnościom. W połączeniu z hipnozą pozwala to zachować przytomność podczas operacji bez odczuwania bólu.

Gdzie można skorzystać z hipnozy?

Z usług hipnotyzera można skorzystać, odwiedzając wyspecjalizowane gabinety hipnoterapii, a także u niektórych psychologów czy w gabinetach psychiatrycznych. Bardzo ważne jest, aby korzystać wyłącznie z usług specjalistów, którzy mogą potwierdzić swoje umiejętności odpowiednimi certyfikatami.

Zobacz

​Zainteresowanie pracą opiekunek osób starszych w Niemczech wzrasta. Czym jest to spowodowane? Z pewnością nowe osoby przyciągają atrakcyjne zarobki, ale też stabilna branża. Jeśli jesteś osobą empatyczną, wyrozumiałą i sumienną - możesz spróbować swoich sił w opiece. Jednak, by podjąć współpracę z renomowaną agencją predyspozycje charakterologiczne nie wystarczą...

Zastanawiamy się nad wprowadzeniem zmian w swoją codzienność. Z jednej strony ich pragniemy, z drugiej się ich obawiamy. Moment, w którym przełamujemy się i podejmujemy decyzję o rozpoczęciu całkowicie nowego życia, będzie przełomowy. Zaplanuj swoją przyszłość Każdy moment jest doskonałym na wprowadzenie zmian. Wiadomo, że chęć rozwoju pod każdym względem sprawi...

Zima to czas, w którym mogłoby się wydawać, że aktywność na świeżym powietrzu jest utrudniona. Jednak każdy rodzic w trosce o zdrowie i dobrą kondycję fizyczną swoich dzieci, pragnie zapewnić im odpowiednią dozę ruchu. Jak znaleźć sposób na odpowiednią dawkę aktywności zimą? Sanki to idealny pomysł na spędzenie czasu na świeżym powietrzu. Dlaczego ten rodzaj...