loader

Czym jest i na czym polega hipnoza?

Hipnoza to stan transu, w którym kluczem jest dotarcie do nieświadomości pacjenta. Jednocześnie osoba hipnotyzowana jest świadoma wszystkiego, co się z nim dzieje.

Czym jest i na czym polega hipnoza?

Podczas sesji hipnotycznej świadomość rozluźnia się i przestaje blokować aktywność umysłową człowieka. Dzięki temu hipnotyzer może pracować bezpośrednio z nieświadomością.

Hipnotyzer wywołuje ten stan, stwarzając warunki do całkowitego odprężenia i odwołując się do specjalnych poleceń hipnotycznych. Techniki wprowadzania hipnotycznego snu sprowadzają się do tego, że hipnotyzer pomaga podmiotowi wyłączyć niepotrzebne myśli i skupić się na jednej rzeczy. Może to być głos specjalisty, własny oddech lub doznania, odtworzenie zdarzenia w pamięci, pewien przedmiot. Każde z podejść pozwala przenieść osobę do pożądanego stanu. Główne teorie naukowe postrzegają hipnozę jako:

  • • Stan, w którym zmieniają się funkcje uwagi. Zwolennicy tego podejścia uważają, że hipnoza jest specyficznym stanem świadomości, w którym ludzkie reakcje są powodowane przez bodźce werbalne. Jest to podejście medyczne, które uwzględnia tylko procesy fizjologiczne zachodzące podczas sesji.
  • • Wyobraźnia kierowana przez hipnotyzera. Podejście odzwierciedla znaczenie transmisji obrazu podczas sesji. Są podstawą naszych myśli, naszej wyobraźni.
  • • Zmieniony stan świadomości. Głównym celem pracy psychoterapeuty podczas sesji jest praca z nieświadomością. W tym podejściu szczególnie ważną rolę przypisuje się umiejętności posługiwania się specjalnymi środkami, które przenoszą skupienie uwagi podmiotu ze świadomości na nieświadomość.
  • • Bezpośrednia komunikacja z nieświadomością i jej dostosowanie. Zwolennicy tego podejścia skupiają się na wzmożonej aktywności umysłowej przy jednoczesnym zmniejszeniu aktywności fizycznej organizmu. W tym stanie osoba łatwo ulega hipnozie i wykazuje wysokie zdolności uczenia.

Hipnoza - co to jest?

Od starożytnego greckiego „hipnoza”, termin ten tłumaczy się jako „sen”. Jednak sen hipnotyczny i sen fizjologiczny to zupełnie inne rzeczy. Termin „hipnoza” jest często mylony, źle rozumiany lub po prostu nadmiernie komplikowany. Jest używany do opisania stanu człowieka podobnego do transu, pośredniego między snem a czuwaniem, do którego można wejść zarówno poprzez autosugestię, jak i podczas pracy z hipnotyzerem. Hipnoza nazywana jest również procesem interakcji między hipnotyzerem a podmiotem. Tak naprawdę wszyscy codziennie wchodzimy w „miękki trans”: oglądając telewizję, czytając książkę, podróżując, kiedy myślimy o sobie itp. Wszystko to łączy pewna abstrakcja od świata zewnętrznego. Będąc w stanie hipnozy, doświadczysz podobnych doznań. Ale zanurzenie w hipnozie jest procesem celowym. Hipnoza jest podobna do stanu senności, w którym jesteś głęboko zrelaksowany, świadomy. Hipnoza jest często wykorzystywana w celach psychoterapeutycznych jako jeden ze sposobów identyfikacji i rozwiązania problemu pacjenta. Na przykład jest skuteczna w leczeniu zaburzenia rozszczepionej osobowości. Jak działa ten proces sprawdzisz na przykładzie hipnoza na hejos.pl.

Hipnoza

Dla kogo hipnoza?

Każdy z nas jest podatny na hipnozę, ale niektóre osoby są mniej wrażliwe. Do tej grupy należą osoby z niewielką wyobraźnią i słabą zdolnością koncentracji. W psychologii i psychoterapii hipnoza jest metodą pomocniczą. Hipnoza stosowana jest głównie w leczeniu niektórych chorób (jąkanie, fobie, nerwice, ataki paniki, bezsenność). Wpływ hipnotyczny jest stosowany jako metoda pomocnicza w terapii poprawiającej koncentrację i pamięć osoby. Sugestia hipnotyczna jest również wykorzystywana w pracy z wyobraźnią jako elementem psychodramy. Różnorodność zastosowań metody hipnotycznego oddziaływania jest ogromna. Jednak profesjonaliści powinni pamiętać o odpowiedzialności, jaką ponoszą podczas jej stosowania.

Hipnoza nie jest zbyt powszechna, ale dość standardowa w środowisku medycznym. Na przykład szpital uniwersytecki w Liège w Belgii od 1992 roku przeprowadził 12 000 operacji z zastosowaniem hipnozy zamiast pełnego znieczulenia. Nie zastępuje jednak całkowicie znieczulenia. Lekarze stosują metodę, którą nazywają „sedacją nasenną”. Pacjent otrzymuje dożylnie leki przeciwbólowe i przeciw nudnościom. W połączeniu z hipnozą pozwala to zachować przytomność podczas operacji bez odczuwania bólu.

Gdzie można skorzystać z hipnozy?

Z usług hipnotyzera można skorzystać, odwiedzając wyspecjalizowane gabinety hipnoterapii, a także u niektórych psychologów czy w gabinetach psychiatrycznych. Bardzo ważne jest, aby korzystać wyłącznie z usług specjalistów, którzy mogą potwierdzić swoje umiejętności odpowiednimi certyfikatami.

Zobacz

Niezależnie od tego, w jakim biurze pracujemy, a także gdzie się ono znajduje, warto zaopatrzyć tę przestrzeń we wszelkie niezbędne artykuły i gadżety, które ułatwią nam wykonywanie codziennych obowiązków. Dlatego zarówno osoby pracujące poza domem, jak i te preferujące home office, powinny zwrócić uwagę czy dysponują wszystkimi przydatnymi artykułami biurowymi. Które z...

​Odpowiednie wyposażenie biura ma duży wpływ na efektywność pracy personelu. Jeżeli pomieszczenie to nie jest zaaranżowane w ergonomiczny sposób i brakuje w nim podstawowych artykułów biurowych, wówczas pracownicy mogą mieć problem ze sprawnym wypełnianiem swoich obowiązków. Z tego powodu, warto na bieżąco zaopatrywać tę przestrzeń we wszystkie niezbędne produkty i zadbać...

​Zainteresowanie pracą opiekunek osób starszych w Niemczech wzrasta. Czym jest to spowodowane? Z pewnością nowe osoby przyciągają atrakcyjne zarobki, ale też stabilna branża. Jeśli jesteś osobą empatyczną, wyrozumiałą i sumienną - możesz spróbować swoich sił w opiece. Jednak, by podjąć współpracę z renomowaną agencją predyspozycje charakterologiczne nie wystarczą...