Jak opisywać i smakować wino? Okazuje się, że prowadzenie notatek na temat degustowanych win może być bardzo przydatne. Pozwala zapamiętać, które wina nam smakowały lub uniknąć tych, które nam nie przypadły do gustu. Osobiste notatki mogą również pomóc w poznaniu zasad rządzących winem, które jest bardzo bogatym światem. Jak rozpocząć naszą przygodę z degustacją win? Jak je opisać w taki sposób, aby notatki były przydatne? Oto kilka wskazówek.
Co jest lepsze do opisywania win, notatnik czy aplikacja mobilna?
Powinniśmy zawsze utrzymywać nasze notatki w porządku i w jednym miejscu. Można to zrobić tworząc arkusz kalkulacyjny lub prowadząc notatnik. Google Spreadsheets to dobra opcja, jeśli najczęściej korzystamy ze smartfona. Można uzyskać do niego dostęp na dowolnym urządzeniu. W takiej aplikacji możemy również łączyć zdjęcia i opisy win.
Degustacja wina - konsekwencja, ład i porządek.
Przy robieniu notatek są one jak najbardziej wskazane. Upewnijmy się, że wszystkie opisy mają taką samą strukturę, dzięki czemu szybko odnajdziemy informacje takie jak nazwa wina, region czy cena.
Jak degustować wino?
Na degustację wina składają się trzy podstawowe elementy. Każda z tych części zostanie opisana poniżej.
Jakie są kolory wina?
Najpierw należy ocenić kolor. Najpierw należy spojrzeć na kolor wina (rubinowy, ceglasty, fioletowy itp.). W przypadku win czerwonych należy szukać koloru czerwonego (rubinowego, purpurowego, ceglastego), zielonkawo-słomkowego lub złocistego (wina białe) lub obu tych kolorów. Należy również wziąć pod uwagę intensywność koloru i przejrzystość kieliszka. Dowiedz się więcej na stronie oalkoholach.pl.
Jak ocenić aromat wina?
Następnie należy ocenić aromaty. Często odmiany wina można opisać za pomocą ich specyficznych aromatów. Nie powinniśmy się martwić, jeśli nie możemy wykryć czerwonych porzeczek w Cabernet Sauvignon lub brzoskwiń w Rieslingu. Powinniśmy opisywać wino zgodnie z naszymi osobistymi skojarzeniami, robiąc notatki dla siebie. Powinniśmy korzystać z naszej pamięci węchowej. (Co ciekawe, struktury mózgu odpowiedzialne za pamięć i emocje znajdują się w pobliżu kory gruszkowatej, która odpowiada za węch). Opisując aromaty w winie, należy zastanowić się, czy wszystkie one współgrają ze sobą, tworząc harmonijną, przyjemną całość. Bukiet, będący sumą poszczególnych aromatów, powinien być intensywny i spójny.
Co należy wiedzieć o smaku wina?
Ostatnia część degustacji obejmuje ocenę smaku win. Powinieneś szukać harmonii, tj. aby żaden z elementów nie zdominował pozostałych. Można na przykład sprawdzić, czy zbyt duża ilość alkoholu pali w przełyk lub czy kwasowość jest przytłaczająca. Można również ocenić tak zwane "ciało" wina. Jego odczucie w ustach. Wino może być wodniste, gdy brakuje mu koncentracji lub lekkie, pełne i zbyt ekstraktywne. Zwróć uwagę na długość wina. Po przełknięciu smak wina jest wyczuwalny przez kilka minut.
Oto kilka podstawowych zasad opisywania wina. Łatwo jednak zauważyć, że im więcej degustujemy i opisujemy win, tym lepsi się stajemy. Ważne jest, aby pamiętać, że notatki należy pisać dla siebie. Powinny one być napisane w sposób, który przemówi do autora i pomoże mu zapamiętać wrażenia z degustacji.