loader

Jak zadbać o układ moczowy? Poradnik

Układ moczowy ma kluczowe znaczenie dla kondycji naszego organizmu. Składa się z nerek, moczowodów, pęcherza oraz cewki moczowej. Gdyby nie one, nie moglibyśmy pozbyć się nadmiaru wody oraz zbędnych produktów przemiany materii. Nerki pełnią funkcję oczyszczającą, usuwając z organizmu zbędne i toksyczne substancje. Ale to nie jedyna ich funkcja. Razem z innymi elementami układu moczowego odgrywają wiele istotnych ról. Dlatego tak ważne jest, by o ten niezwykły system skutecznie zadbać. Jak to zrobić? Podpowiadamy.

Układ moczowy – jak to działa?

Nerki, pęcherz i pozostałe części układu moczowego pełnią bardzo ważne dla naszego organizmu funkcje. Nie tylko oczyszczają, usuwając zbędne produkty przemiany materii i nadmiar wody, ale pozwalają również zadbać prawidłowe stężenie elektrolitów, kwasów i zasad, przyczyniając się do utrzymania homeostazy wodno-elektrolitowej i kwasowo-zasadowej. Ale nerki mają też znaczenie dla przyswajania minerałów i witamin czy regulowania ciśnienia krwi. Jak widać – układ moczowy ma niebagatelne znacznie dla naszego zdrowia.

Profilaktyka

Żeby zatroszczyć się o układ moczowy, trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Zacznijmy od nieocenionej profilaktyki. Przynajmniej raz w roku powinniśmy wykonywać podstawowe badania – morfologię i badanie moczu. Pozwoli to na sprawne kontrolowanie stanu zdrowia i ewentualne wychwycenie wszelkich nieprawidłowości. Szczególnie powinny o tym pamiętać osoby, które zmagają się z nawracającymi infekcjami układu moczowego. To najczęściej przypadłość kobiet, których budowa sprawia, że są bardziej narażone na zakażenia dróg moczowych.

Dieta

Obok profilaktyki istotna jest również rozsądna dieta. Zacznijmy od picia wody. Każdego dnia należy spożywać przynajmniej 2 litry płynów. Czysta woda jest najistotniejsza. Ilość płynów należy dostosować do masy ciała, do pory roku, stanu zdrowia. Ale każdy z nas powinien regularnie, małymi łyczkami pić wodę. Dzięki temu uda nam się zwiększyć ilość produkowanego moczu i, co za tym idzie, regularnie oczyszczać nerki.

Samo picie jednak nie wystarczy. Przede wszystkim należy ograniczyć spożycie soli – szczególnie jeśli mamy już problem z nerkami. Jeśli cierpimy na kamicę nerkową lub jesteśmy na nią narażeni, powinniśmy wykluczyć z diety mocne kawy i herbaty, alkohol, ostre przyprawy. Ograniczamy również spożycie szczawianów – szczawiu, rabarbaru, buraków, czekolady, agrestu, śliwek.

Fitolizyna pasta

W codziennej profilaktyce warto stosować również sprawdzone suplementy wspierające pracę układu moczowego. Doskonale sprawdzi się Fitolizyna pasta – tradycyjny środek leczniczy stosowany przeciwzapalnie i moczopędnie. Bogaty ziołowy skład sprawia, że preparat ten doskonale sprawdza się jako codzienne wsparcie dla zdrowia. Znajdziemy tam wyciągi z:

  • Kłącza perzu
  • Łusek cebuli
  • Liścia brzozy
  • Nasion kozieradki
  • Korzenia pietruszki
  • Ziela nawłoci
  • Ziela skrzypu
  • Korzenia lubczyku
  • Ziela rdestu ptasiego.

Dzięki unikatowemu składowi Fitolizyna pasta stosowana regularnie i długotrwale działa pomocniczo w zakażeniach i stanach zapalnych dróg moczowych, w kamicy oraz pomaga zachować zdrowie układu moczowego.

foto
Autor:Redakcja

Zobacz

​Ucho to niezwykły narząd. Wygląda niepozornie, a służy do odbierania bodźców dźwiękowych z otoczenia, odpowiada również za zmysł równowagi. Składa się z trzech elementów: ucha zewnętrznego, środkowego i wewnętrznego. Każda z nich jest inaczej zbudowana i pełni inną rolę. Co musimy wiedzieć o uszach, by dbać o nie kompleksowo? Ucho zewnętrzne Ten element...

Jeśli doda się do siebie aktywny składnik marihuany oraz rybi tłuszcz może się okazać, że jesteśmy w stanie skutecznie walczyć z ryzykiem chudnięcia i niedożywienia, tak typowym u pacjentów zmagających się z nowotworami. Prawda ta nie jest dla nas większym zaskoczeniem, od niedawna jednak mamy na nią nowe, mocne dowody wynikające z badań prowadzonych przez naukowców z...

​Codziennie my oraz nasi bliscy jesteśmy narażeni na ryzyko ulegnięcia wielu wypadkom. Do najczęstszych z nich należą różnego rodzaju oparzenia. O tym, jak postępować w przypadku oparzeń, uczyliśmy się kiedyś w szkole, jednak może się okazać, że jako dorośli ludzie, niewiele z tej wiedzy pamiętamy. Tym bardziej, że mamy obecnie do dyspozycji różnego rodzaju maści oraz...