loader

Temperówka potrzebna od zaraz

Mimo że dzisiaj większość tekstów, które tworzymy, powstaje za pośrednictwem monitora i klawiatury, długopis i ołówek nadal mają wiele zastosowań i nie zostały wyeliminowane przez klawisze z literami. O ile użyteczność pierwszego narzędzia kończy się wraz z wyczerpaniem się tuszu, żywotność ołówka jest dłuższa dzięki możliwości ostrzenia. Jego dodatkową zaletą jest możliwość zmazywania powstałych szkiców lub notatek, co pozwala zaoszczędzić papier. Żeby artykuły piśmiennicze mogły być w pełni funkcjonalne, grafitowa końcówka musi być regularnie ostrzona. Z pomocą przychodzi wówczas temperówka. Ten bardzo praktyczny przyrząd może mieć różne kształty i rozmiary.

Spór o nazwę

Ta wymieniona wyżej to tylko jeden z wariantów określania tego przyrządu. Inne nazwy to m.in. ostrzynka, ostrzytko, ostrzałka, ostrzółka, strugaczka, temperka. Dziwniejsze warianty to strugawka czy nawet zastrugaczka. Wiele z opcji wskazuje na cel jej wykorzystania - ostre ołówki i kredki i pochodzi z gwary uczniowskiej. To ta grupa jest najczęstszymi użytkownikami tego przyboru o wielu imionach. Nazwy, które możemy usłyszeć, są potoczne i powstały wskutek zróżnicowania gwarowego Polski. Wszystkie są jednak rozumiane przez większość użytkowników języka polskiego i intuicyjnie kojarzone z tym samym przedmiotem. 

strugaczka

Od wyboru do koloru

Przyrząd do ostrzenia ołówków ma nie tylko wiele nazw, ale również form. Pierwszym elementem, który temperówka może posiadać lub nie - jest pojemniczek na odpady, powstające podczas ostrzenia. Przyrząd, który ma na nie miejsce, jest bardziej praktyczny i przyda się szczególnie uczniom. Brak pojemniczka oznacza każdorazowe podejście do śmietnika w celu naostrzenia kredki lub ołówka. Nie jest to wskazane w szkole podstawowej, kiedy utrzymanie względnego porządku i dyscypliny w klasie jest i tak już wystarczającym wyzwaniem dla każdego nauczyciela. Ważne, żeby pojemniczek był przezroczysty, aby dziecko mogło kontrolować poziom jego zapełnienia. Przekroczenie wyznaczonej powierzchni na odpady grozi nieplanowanym otwarciem, które oznacza bałagan na szkolnej ławce albo w plecaku.

Różny może być też materiał wykonania narzędzia. Temperówki mogą być plastikowe lub metalowe. Druga opcja oznacza solidniejszy i bardziej ekologiczny artykuł. Jeśli dodatkowo będzie posiadał dwa otwory, posłuży do ostrzenia także grubszych przyborów, takich jak kredki świecowe. 

Temperówka elektryczna

Nowoczesne rozwiązania weszły także na rynek artykułów papierniczych. Elektryczny model przyboru do ostrzenia jest zasilany bateriami. Wiele opakowań posiada dodatkowe zapasowe ostrze. Zaletą elektrycznych modeli jest znacznie mniejsza możliwość złamania się temperowanego przedmiotu. Ostrzenie ołówków i kredek jest z nią łatwiejsze i wymaga mniej wysiłku. Dodatkowym ułatwieniem jest funkcja usuwania złamanych końcówek. 

foto
Autor:Redakcja

Zobacz

Panele dekoracyjne to nie tylko bardzo interesujący element wystroju wnętrza. Potrafią one równie znacznie podnieść komfort akustyczny w Twoim domu. Czy wiesz, na czym polega zjawisko pogłosu? Co to są panele dekoracyjne i w jaki sposób działają? Gdzie najlepiej je kupić? Denerwujące echo Zjawisko pogłosu to inaczej wielokrotne odbicia dźwięku. Najczęściej dotyczy ono...

Klucze dynamometryczne to współczesne narzędzia, których obecność w wielu warsztatach naprawczych i halach montażowych jest praktycznie niezbędna do prawidłowego wykonania rozmaitych prac. Co je charakteryzuje? Narzędzia tę łączą ze sobą wybrane elementy z pewną siłą, którą określa się momentem obrotowym. Ich działanie oparte jest na prawie Hooke’a. Używa się...

Wśród naszych rodaków robienie zakupów w sieci staje się coraz bardziej popularne. Taka forma wzbudza zainteresowanie, ponieważ kojarzy się z wygodą a także tym, żę w sklepach internetowych jest bardzo duży wybór różnych produktów. Jednocześnie liczyć można na szybką dostawę bezpośrednio pod drzwi. W sklepach internetowych nasze zakupy objęte są ochroną, nie trzeba...