loader

Temperówka potrzebna od zaraz

Mimo że dzisiaj większość tekstów, które tworzymy, powstaje za pośrednictwem monitora i klawiatury, długopis i ołówek nadal mają wiele zastosowań i nie zostały wyeliminowane przez klawisze z literami. O ile użyteczność pierwszego narzędzia kończy się wraz z wyczerpaniem się tuszu, żywotność ołówka jest dłuższa dzięki możliwości ostrzenia. Jego dodatkową zaletą jest możliwość zmazywania powstałych szkiców lub notatek, co pozwala zaoszczędzić papier. Żeby artykuły piśmiennicze mogły być w pełni funkcjonalne, grafitowa końcówka musi być regularnie ostrzona. Z pomocą przychodzi wówczas temperówka. Ten bardzo praktyczny przyrząd może mieć różne kształty i rozmiary.

Spór o nazwę

Ta wymieniona wyżej to tylko jeden z wariantów określania tego przyrządu. Inne nazwy to m.in. ostrzynka, ostrzytko, ostrzałka, ostrzółka, strugaczka, temperka. Dziwniejsze warianty to strugawka czy nawet zastrugaczka. Wiele z opcji wskazuje na cel jej wykorzystania - ostre ołówki i kredki i pochodzi z gwary uczniowskiej. To ta grupa jest najczęstszymi użytkownikami tego przyboru o wielu imionach. Nazwy, które możemy usłyszeć, są potoczne i powstały wskutek zróżnicowania gwarowego Polski. Wszystkie są jednak rozumiane przez większość użytkowników języka polskiego i intuicyjnie kojarzone z tym samym przedmiotem. 

strugaczka

Od wyboru do koloru

Przyrząd do ostrzenia ołówków ma nie tylko wiele nazw, ale również form. Pierwszym elementem, który temperówka może posiadać lub nie - jest pojemniczek na odpady, powstające podczas ostrzenia. Przyrząd, który ma na nie miejsce, jest bardziej praktyczny i przyda się szczególnie uczniom. Brak pojemniczka oznacza każdorazowe podejście do śmietnika w celu naostrzenia kredki lub ołówka. Nie jest to wskazane w szkole podstawowej, kiedy utrzymanie względnego porządku i dyscypliny w klasie jest i tak już wystarczającym wyzwaniem dla każdego nauczyciela. Ważne, żeby pojemniczek był przezroczysty, aby dziecko mogło kontrolować poziom jego zapełnienia. Przekroczenie wyznaczonej powierzchni na odpady grozi nieplanowanym otwarciem, które oznacza bałagan na szkolnej ławce albo w plecaku.

Różny może być też materiał wykonania narzędzia. Temperówki mogą być plastikowe lub metalowe. Druga opcja oznacza solidniejszy i bardziej ekologiczny artykuł. Jeśli dodatkowo będzie posiadał dwa otwory, posłuży do ostrzenia także grubszych przyborów, takich jak kredki świecowe. 

Temperówka elektryczna

Nowoczesne rozwiązania weszły także na rynek artykułów papierniczych. Elektryczny model przyboru do ostrzenia jest zasilany bateriami. Wiele opakowań posiada dodatkowe zapasowe ostrze. Zaletą elektrycznych modeli jest znacznie mniejsza możliwość złamania się temperowanego przedmiotu. Ostrzenie ołówków i kredek jest z nią łatwiejsze i wymaga mniej wysiłku. Dodatkowym ułatwieniem jest funkcja usuwania złamanych końcówek. 

Zobacz

Wiosna to czas remontów oraz chęci na niewielkie zmiany. Nawet zmiana łączników w pokoju lub lampy może znacznie zmienić wygląd pomieszczenia. Zanim jednak wybierzemy się ochoczo do sklepu, sprawdźmy, czy w naszej okolicy nie istnieje hurtownia elektryczna. Dlaczego hurtownia elektryczna jest warta uwagi? Hurtownie elektryczne są odwiedzane przez nas dopiero wtedy, kiedy nasz...

Już od lat wiadomo, że profile aluminiowe mają wiele zalet i cechują się szerokim zastosowaniem. Są wykorzystywane w przemyśle, firmach produkcyjnych, na budowach i w innych gałęziach branżowych. Spotykamy je praktycznie wszędzie tam, gdzie tworzone są różne konstrukcje. Jakie zalety mają profile aluminiowe? Co oferuje producent profili aluminiowych? Gdzie znajdziemy szeroką...

Całe mieszkanie można zaprojektować w oryginalny sposób, z uwzględnieniem rozwiązań zapewniających wysoki komfort w codziennym użytkowaniu. Zarówno w sklepach stacjonarnych, jak też w sprzedaży online dostępne są efektowne produkty do pokoju dziennego, sypialni, a także kuchni i łazienki. Oprócz atrakcyjnych mebli warto pamiętać o dodatkowym wyposażeniu...