loader

Program operacyjny Inteligentny Rozwój – kto może się ubiegać o dofinansowanie?

Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku sprawiło, że wiele małych i średnich przedsiębiorstw może cały czas ubiegać się o dofinansowanie na rozwój działalności. Dofinansowanie przybiera różne formy. Warto sprawdzić, która z nich będzie najbardziej odpowiednia dla naszej firmy. Istotne są kwestie formalne, jakie trzeba spełnić, aby zakwalifikować się konkursu. Jednym z projektów jest program operacyjny Inteligenty Rozwój. Na czym on polega i kto może skorzystać z pomocy?

Kto może ubiegać się o  dofinansowanie?

Program operacyjny Inteligenty Rozwój POIR 2.3.2 Bony Innowacyjne jest skierowany do małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), które dzięki inwestycjom we wdrożenie innowacyjnych produktów/usług zdobywają nowe rynki oraz ulepszają swoją ofertę. Z funduszy unijnych korzystają w tym przypadku najczęściej małe przedsiębiorstwa oraz start-upy. 

Inteligentny Rozwój to specyficzny, jednofunduszowy projekt, w całości finansowany ze środków Unii Europejskiej. Najważniejszym założeniem programu jest jego inwestycyjny i innowacyjny charakter. Wsparciem mogą być objęte np. badania pilotażowe, które mają na celu zwiększenie wiedzy w danej dziedzinie. 

kto może ubiegać się o dofinansowanie

Beneficjenci Bonów Innowacyjnych otrzymują pieniądze w dwóch formach:

  • refundacja – zwrot całości lub części wydatków,
  • zaliczka – wypłacana jest na poczet planowanych wydatków. 

Istotne jest, aby udokumentować wszystkie poniesione koszta. Aby wziąć udział w konkursie, należy wypełnić wniosek i złożyć go w odpowiednim terminie. Formularze są weryfikowane oraz oceniane przez Komisję Oceny Projektu. 

Projekt ten działa na zasadzie pomocy de minis. Odnosi się ona właśnie do małych i średnich przedsiębiorstw. Dofinansowanie w ciągu 3 lat kalendarzowych nie może przekroczyć 200 tysięcy Euro. Nie dotyczy to firm, które prowadzą swoją działalność w branży transportowej.

Pomoc w dopełnieniu formalności

Przystąpienie do programów unijnych wiąże się z wypełnieniem dużej liczby dokumentów. Są to nie tylko wnioski konkursowe, ale również inne potrzebne zaświadczenia, a przede wszystkim biznesplan. W momencie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej powstało wiele organizacji, które zajmują się poradnictwem w kwestii programów dofinansowania. Taką  firmą jest A1 Europe, która już od wielu lat wspiera swoich klientów w pozyskiwaniu dofinansowania. Profesjonalna kadra przedsiębiorstwa pomoże każdemu w wypełnieniu wniosku oraz przygotowaniu pełnej dokumentacji. Poprawnie wypełnione formularze zwiększają szansę na zdobycie potrzebnych pieniędzy. Innowacyjne projekty to jeszcze nie wszystko. Dlatego istotne jest, aby dopełnić wszystkich formalności nie tylko przed przystąpieniem do konkursu. W związku z tym firma A1 Europe prowadzi swoich klientów przez cały czas trwania programu, także w momencie rozliczania i przedstawiania wyników. Dzięki temu przedsiębiorstwa mają pewność, że każda wydana złotówka została poprawnie wydana i udokumentowana.

foto
Autor:Redakcja

Zobacz

Kiedy zbliża się okres szkolny, zastanawiamy się nad odpowiednim zestawem zeszytów i brulionów, które będą służyły dzieciom w szkolnych obowiązkach. Nad odpowiednimi przyborami do sporządzania notatek rozglądają się także studenci. Chcemy żeby produkt, który wybierzemy był solidnie wykonany, nie rozklejał się w trakcie użytkowania, miał wystarczającą ilość stron...

​ Wakacje to bez wątpienia nie tylko idealny czas na odpoczynek od przytłaczającej codzienności, ale i doskonała okazja do nabrania oddechu i zrelaksowania się przy wyśmienitej książce. Codzienna gonitwa za pieniądzem, rozwój kariery oraz załatwianie dziesiątek nieistotnych spraw sprawia, że zaczynamy zaniedbywać swój umysł, którego potencjał jest nieograniczony, musimy...

Inteligentne zegarki - smartwatche królują na rynku już od dobrych kilku lat. To praktyczne urządzenia, które posiadają wiele funkcji i mają zapewnić jeszcze lepszy dostęp do informacji. Ich dodatkowym atutem jest ciekawy wygląd, dzięki czemu pasują niemal każdemu. Przygotowaliśmy krótkie zestawienie kilku modeli, które pomoże Ci podjąć decyzję, jaki smartwatch wybrać...