Ruchliwe ulice i szybkie tempo życia w dużym mieście, jest bardzo obciążające dla człowieka. Dlatego bardzo ważne jest to, by znaleźć swój własny azyl, dzięki któremu będziemy mogli się zrelaksować i odpocząć. Zatem warto zadbać o
swój ogród, by on mógł przynieść ukojenie od codziennych obowiązków. Należałoby również zaznaczyć, że największe działania uspokajające ma woda, dlatego powinniśmy zadbać o obecność np. oczka wodnego w naszym azylu. Jednak ważne jest także to, by zwrócić uwagę na to, jak je urządzić i gdzie umieścić, by stał się ozdobą każdego ogrodu.
Najważniejsze porady
Trzeba przyznać, że założenie oczka wodnego nie należy do najłatwiejszych zadań. Przede wszystkim dlatego, że należy zwrócić uwagę na wiele czynników. Dzięki temu pielęgnacja zbiornika stanie się łatwiejsza, ale też zostanie w pełni wyeksponowany, co znacząco wpłynie na wygląd ogrodu. Zatem warto zwrócić uwagę na parę aspektów, które ułatwią to zadanie.
Właściwa lokalizacja
Warto dokładnie zastanowić się nad tym, gdzie znajdzie się oczko wodne. Przede wszystkim dlatego, że możliwe będzie dopasowanie roślin do warunków, w jakich będą rosły. Należałoby także zaznaczyć, że zbiornik wodny nie powinien znajdować się pod drzewami lub dużymi krzewami. Dzięki temu nie będziemy musieli przejmować się gnijącymi liśćmi, które spadły z drzewa. Niezwykle istotne jest również to, by oczko wodne nie było usytuowane na samym słońcu. Wtedy w wodzie mogą rozwinąć się glony, które przyczyniają się do niedoboru tlenu. Poza tym warto też pamiętać o względach praktycznych i estetycznych. Zatem zbiornik powinien być w pobliżu bieżącej wody, dzięki temu nie będzie konieczne rozwijanie długiego węża ogrodowego. Dodatkowym atutem związanym z lokalizacją oczka będzie to, jeśli znajdzie się w takim miejscu, z którego będzie widoczny z okien wielu pomieszczeń. Jak więc widać, znalezienie właściwego miejsca dla oczka wodnego nie jest prostym zadaniem.
Kształt oczka wodnego
Kolejnym niezwykle istotnym aspektem podczas zakładania oczka wodnego jest jego kształt. Trzeba przyznać, że jednym z najpopularniejszych wyborów jest zbiornik naturalną linią brzegową. W tym przypadku oczko wygląda bardzo naturalnie. Jednak nie w każdym miejscu sprawdzi się taki kształt. Jeżeli mamy prosty, geometryczny i surowy ogród, to powinniśmy zastanowić się nad prostokątnym lub okrągłym oczku wodnym. W ten sposób wszystko będzie wyglądało naturalnie, ale też zbiornik stanie się dobrym uzupełnieniem.
Wielkość oczka wodnego
Warto podkreślić, że wielkość zbiornika powinna być przede wszystkim dopasowana do rozmiaru ogrodu. Wiadome jest, że w przypadku dużego ogrodu możemy sobie też pozwolić na większe oczko wodne. Jednak należałoby również zwrócić na inny aspekt, a mianowicie na pielęgnacje. Wbrew pozorom znacznie łatwiejszy w utrzymaniu jest duże oczko wodne. Przede wszystkim dlatego, że łatwiej stworzyć tam ekosystem zbliżony do tego, który występuje w naturalnym środowisku. Zatem jeśli tylko nie mamy problemu z wolną przestrzenią, to warto wybierać większe oczka wodne.
Maretiał zewnętrzny