loader

Cztery szybkie kroki do zdrowych zębów

Jedynie jedna na dziesięć osób nie ma problemów ze zdrowiem jamy ustnej. Prawie każdy z nas cierpi z powodu próchnicy, chorób dziąseł lub kamienia nazębnego. Czyżby mycie zębów nie było czynnością tak banalną jak nam się wydaje? Zdaniem dentystów niestety większość z nas nie opanowała prawidłowej techniki szczotkowania, dlatego musi to za nas zrobić szczoteczka elektryczna. Która? Wykonaj 4 proste kroki by wybrać tę najlepszą.

Czy wiesz, że czyszcząc zęby za pomocą tradycyjnej szczoteczki manualnej możesz wykonać zaledwie 600 ruchów na minutę, a najnowsze modele szczoteczek elektrycznych w technologii 3D pozwalają osiągać w ciągu minuty aż 58 500 ruchów? Sprawdź jaką szczoteczką elektryczną wybrać, na co warto zwrócić uwagę przy jej wyborze oraz w jaki sposób nowoczesne rozwiązania mogą pomóc we wprowadzaniu właściwych nawyków oraz poprawić higienę jamy ustnej.

Krok 1 – poznaj technologie

Istnieje kilka technologii wykorzystywanych w szczoteczkach do zębów. Niestety najczęściej stosowana jest ta najstarsza – manualna. Choć stosujemy ją od lat, i z pewnością zdążyliśmy się do niej przyzwyczaić, w opinii dentystów nie stanowi ona gwarancji prawidłowej higieny jamy ustnej. Najczęściej nie potrafimy odpowiednio jej stosować a dodatkowo nie ma ona wystarczającej „mocy” by skutecznie usuwać głównego wroga zdrowych zębów – płytkę nazębną. Średnio, za jej pomocą jesteśmy w stanie wykonać zaledwie 600 ruchów na minutę, co biorąc pod uwagę konkurencję ze strony nowoczesnych szczoteczek jest żółwim tempem.

Alternatywą są szczoteczki elektryczne. Mogą one działać w oparciu o, powstałą jeszcze w latach 60tych, technologię soniczną lub stosowaną przez Oral-B technologię czyszczenia 3D. Rozwiązanie to jest ostatnim przełom w higienie jamy ustnej. Każdy dentysta przyzna, że obie metody są o wiele skuteczniejsze niż szczoteczki manualne. Obie opierają się na metodzie wykorzystującej dużą częstotliwość drgań główki szczoteczki. Na tym jednak podobieństwa się kończą.

Szczoteczka elektryczna

W przypadku technologii sonicznej końcówka szczoteczki wykonuje jeden rodzaj ruchów – wymiatający. Z kolei rozwiązanie 3D łączy trzy rodzaje ruchów: pulsacyjne, oscylacyjne oraz rotacyjne. W połączeniu daje to częstotliwość 58 500 ruchów! Ich kombinacja umożliwia skuteczniejsze i jednocześnie niezwykle delikatne rozbijanie płytki nazębnej, która następnie jest usuwana. Potwierdzają to badania kliniczne i laboratoryjne prowadzone w porównaniu ze szczoteczkami manualnymi, jak i elektrycznymi wykorzystującymi alternatywne technologie.

Krok 2 – kształt ma znaczenie

Jeśli zrobiliśmy już pierwszy krok w kierunku zdrowszych zębów i wiemy jak duża powinna być częstotliwość i zakres ruchów główki, spójrzmy na jej kształt. Jest on mniej istotny dla skutecznej walki z płytką nazębną. By skutecznie dbać o nasz uśmiech, powinien on dopasowywać się do kształtu każdego zęba i docierać do przestrzeni międzyzębowych.

Szczoteczki soniczne mają – podobnie jak szczoteczki manualne - podłużny kształt, który wykonuje tylko jeden typ ruchów i jest to ruch wymiatający. W szczoteczkach Oral-B z technologią 3D główka jest okrągła. Taki sposób jej zaprojektowania, zbliżony do profesjonalnych narzędzi dentystycznych, pozwala skuteczniej dopasować się do kształtu zęba i czyścić jego możliwie duży obszar.

Krok 3 – sprawdź czego potrzebujesz

Choć choroby związane z higieną jamy ustnej są powszechne i występują u 90% osób nasze potrzeby związane ze szczotkowaniem są bardzo zróżnicowane. Aby móc cieszyć się swoją szczoteczką przez lata, należy wybrać taką, która zmienia się razem z nami.  Najlepsze szczoteczki elektryczne, takie jak Oral-B Genius, oferują 6 różnych trybów szczotkowania wraz z wymiennymi modelami główki. Dostępne na rynku końcówki służą różnym celom, od wybielania przez delikatne czyszczenie aż po rozwiązania dedykowane najmłodszym. Przy zróżnicowanych trybach pracy oraz możliwości zmiany końcówki szczoteczki jedno urządzenie może okazać się wystarczające dla całej rodziny.

Szczotkowanie zębów

Krok 4 – inteligentne rozwiązania

Dentyści zwracają uwagę, że myjemy zęby niedokładnie, a dostępne dane pokazują, że zbyt mało czasu poświęcamy na szczotkowanie – myjemy zęby średnio krócej niż 1 minutę, podczas gdy zalecany czas to 2 minuty. Z pomocą przychodzą nam nowoczesne szczoteczki elektryczne, które coraz częściej przypominają urządzenia typu smart. Wyposażone w liczne funkcje dodatkowe podnoszą jakość codziennej pielęgnacji jamy ustnej oraz pomagają poprawiać nawyki szczotkowania. I tak zastosowanie rozwiązań wspomagających prawidłowe szczotkowanie takich jak np. aplikacja sprawia, że jesteśmy 5 razy bardziej skłonni do szczotkowania zębów przez zalecane 2 minuty dwa razy dziennie, a 92% osób znacząco poprawia dokładność szczotkowania w ciągu jednego miesiąca obserwacji.

Sprawdzając więc jaka szczoteczka elektryczna jest najlepsza dla mnie warto pamiętać, że na rynku dostępne są modele wyposażone w inteligentne rozwiązania i niczym osobisty trener pozwalają na poprawę nawyków w szczotkowaniu zębów. Są to funkcje dostępne np. w szczoteczkach elektrycznych Oral-B takie jak kontrola czasu i siły nacisku.

By szczoteczka mogła w pełni zadbać o zdrowie naszych zębów i dziąseł musi także korygować wszystkie nasze nieprawidłowe nawyki. Prócz inteligentnych rozwiązań wbudowanych w samą rączkę niektóre firmy wprowadzają mobilne aplikacje, które pozwalają zbudować elektroniczny pomoc pomiędzy naszym smartphonem a szczoteczką. W przypadku Oral-B darmowa aplikacji pozwala m.in. na wykrywanie położenia główki szczotki by kontrolować czy każdej ze strony jamy ustnej poświęciliśmy odpowiednio dużo czasu. Jest to bardzo istotne biorąc pod uwagę, że 80% z nas ma z tym poważny problem. Dwie trzecie z nas rzadko sięga szczoteczką do dalszych zębów trzonowych lub nie myje zębów od strony języka. Dzięki mobilnej aplikacji rutynowa czynność mycia staje się nie tylko bardziej efektywna, ale i ciekawa, rozwiązanie to bowiem dostarcza nam np. codzienną porcję newsów.

Po wykonaniu wszystkich czterech kroków nie powinniśmy mieć wątpliwości, która szczoteczka elektryczna jest najlepsza dla nas. Pozostał tylko ostatni, piąty element naszej podróży czyli… zakupy.

Zobacz

Olejek z opuncji figowej to naturalny skarb, który może znacząco poprawić kondycję Twojej skóry. Dzięki swoim niezwykłym właściwościom, stał się popularnym składnikiem wielu kosmetyków do pielęgnacji cery. W tym artykule dowiesz się, dlaczego warto wypróbować olejek z opuncji figowej oraz jakie korzyści niesie jego stosowanie. Przedstawimy także praktyczne porady i...

Fryzura to jeden z elementów naszego wizerunku. Dlatego zarówno mężczyźni, jak i kobiety, dbając o swój wygląd, wykorzystują wiele różnych kosmetyków, których zadaniem jest pomoc w ułożeniu niesfornych kosmyków. Jednym z chętnie wykorzystywanych, zwłaszcza przez panów produktów, bez wątpienia jest pomada do włosów. Wiele osób jednak wciąż nie wie, jak poprawnie należy...

Broda nie sprawia, że mężczyzna wygląda dobrze. Aby była prawdziwym atutem męskiego stylu, musi być pielęgnowana. Oznacza to stosowanie kosmetyków, które nadają jej pożądany kształt. Przyjrzyjmy się dziś pierwszej kwestii - jak przycinać brodę i jakiego trymera do brody należy używać. Na czym polega trymowanie? Trymowanie (z angielskiego: trim) to termin, który wszedł...