loader

Prawdziwa rozmowa o nawrocie alkoholowym

Nawrót alkoholizmu może wydawać się katastrofą, ale nie oznacza końca twojej podróży w kierunku trzeźwości. Jeśli już doszło do nawrotu, skoncentruj się na tym, by iść naprzód i potraktuj to jako doświadczenie. Jak sugerują niektórzy eksperci, nawrót może być potężną częścią procesu zdrowienia, wzmacniającą twoje zaangażowanie w utrzymanie trzeźwości na długi czas. Zareaguj na niego właściwie, a może się zmienić z negatywnego w konstruktywne doświadczenie.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o nawrotach alkoholizmu i o tym, jak możesz przywrócić zdrowienie na właściwe tory.

Czym jest powrót do zdrowia i czym jest nawrót choroby?

Eksperci wiedzą, że alkoholizm jest chorobą przewlekłą, podobną do takich schorzeń jak cukrzyca. Oznacza to, że alkoholizmu nigdy nie da się w pełni wyleczyć, można go jedynie kontrolować. Wyzdrowienie z alkoholizmu odnosi się do każdego okresu czasu, w którym alkoholik jest trzeźwy. Aby wyzdrowieć potrzeba konsekwentnej pracy i wysiłku, a proces ten może nie wyglądać tak samo dla każdego. Zazwyczaj wymaga profesjonalnego leczenia, jak również opieki po leczeniu i programów wspierających, takich jak grupy 12 kroków, aby pomóc utrzymać trzeźwość. Odwykowi alkoholicy powinni jednak zrozumieć, że proces ten nie zawsze jest idealny czy liniowy.

Nawrót alkoholizmu może wystąpić w wielu różnych formach. Może oznaczać poślizgnięcie się i wypicie drinka lub może być bardziej procesem stopniowego powrotu do poprzednich nawyków picia. Nawroty są możliwe w każdej chwili, nawet po wielu latach trzeźwości lub w trakcie leczenia. Często towarzyszy im poczucie wielkiego wstydu lub winy, ale ważne jest, aby pamiętać, że nawrót nie jest punktem bez powrotu. Podczas gdy zawsze istnieje możliwość nawrotu, istnieje również możliwość ponownego rozpoczęcia procesu zdrowienia w dowolnym momencie.

Więcej na temat detoksu alkoholowego przeczytasz na https://alkoholizmwieliczka.pl/mjhr/detoks-alkoholowy-wieliczka.html

Jakie są wskaźniki i statystyki nawrotów picia alkoholu?

Ogólnie rzecz biorąc, badania pokazują, że ludzie, którzy angażują się w programy leczenia nadal mają wysoki wskaźnik nawrotów alkoholowych. Mniej niż 20% osób leczonych z alkoholizmu utrzymuje trzeźwość przez cały rok. Nie należy się jednak zniechęcać tą statystyką, ponieważ wczesna faza zdrowienia jest najtrudniejsza, a z czasem wskaźniki te spadają. 60% ludzi, którzy są trzeźwi przez dwa lata, pozostaje trzeźwych, a wskaźniki sukcesu są tym lepsze, im dłużej utrzymuje się trzeźwość.

Zasadniczo, im dłużej pozostajesz bez alkoholu, tym bardziej prawdopodobne jest, że będziesz miał długoterminowy sukces w swoim odwyku. Jedno z szeroko zakrojonych badań, obejmujące około 1200 uzależnionych, prowadzone przez osiem lat, potwierdza tę tendencję twardymi dowodami. Około jedna trzecia osób, które były trzeźwe przez mniej niż rok, pozostała trzeźwa. Ale ze wszystkich pacjentów, którzy osiągnęli pełny rok trzeźwości, mniej niż połowa badanej populacji powróciła do alkoholizmu. A kiedy osiągnięto pięć lat trzeźwości, szanse na nawrót były tak niskie, jak 15%.

Tak więc, chociaż nawrót może być stale obecnym zagrożeniem, staje się on tym mniej prawdopodobny, im dłużej pozostajesz trzeźwy. A nawet jeśli po długim okresie trzeźwości dojdzie do nawrotu, nie jest to ślepy zaułek i zawsze można ponownie rozpocząć proces zdrowienia. Walka z alkoholizmem jest bardzo obciążająca, a nawroty nie są rzadkością. Najważniejsze jest to, aby iść naprzód. Ucz się na podstawie statystyk dotyczących nawrotów alkoholizmu, aby kontynuować swój własny powrót do zdrowia. Zidentyfikuj swoje czynniki wyzwalające i bądź na straży przed nimi. Bądź czujny i unikaj nawrotów, ale wiedz też, że powrót do zdrowia jest nadal możliwy, nawet po nawrocie.

Domowy Detoks oferuje specjalistyczne programy i usługi wspierające zdrowiejących alkoholików. Nasi doradcy i konsultanci posiadają szeroką wiedzę na temat przyczyn uzależnienia i pracują nad wyeliminowaniem ryzyka powrotu do nałogu. 

Zobacz

Wady wzroku to popularne określenie zmian w narządzie wzroku, które w znacznym stopniu utrudniają, a czasami nawet uniemożliwiają widzenie. Niektóre z nich dziedziczymy, inne pojawiają się wraz z wiekiem, jeszcze inne są uwarunkowane czynnikami środowiskowymi. Na szczęście dzięki możliwościom, jakie daje współczesna okulistyka, wady refrakcji można dziś z powodzeniem...

Olejki roślinne weszły już na stałe do rytuału codziennego pielęgnacyjnego niejednej z nas. Ich stosowanie przynosi sporo korzyści, a każdy olej posiada swoje właściwości unikalne. Dzięki temu możemy bez żadnego problemy dobrać olejek do wymagań, jak i także potrzeb naszej cery. Jesteśmy w stanie urozmaicić olejową pielęgnację sięgają po przeróżne oleje lub też...

​Ucho to niezwykły narząd. Wygląda niepozornie, a służy do odbierania bodźców dźwiękowych z otoczenia, odpowiada również za zmysł równowagi. Składa się z trzech elementów: ucha zewnętrznego, środkowego i wewnętrznego. Każda z nich jest inaczej zbudowana i pełni inną rolę. Co musimy wiedzieć o uszach, by dbać o nie kompleksowo? Ucho zewnętrzne Ten element...