Komfort i ergonomia to niezwykle ważne kwestie w każdym pomieszczeniu użytkowym, ale w kuchni te cechy nabierają jeszcze bardziej istotnego znaczenia. Odpowiednia aranżacja, delikatne modyfikacje, gadżety kuchenne i przemyślany dobór urządzeń pozwalają na stworzenie wygodnej przestrzeni kuchennej. Dziś podzielimy się z Wami dziesięcioma sprawdzonymi sposobami na uczynienie kuchni komfortowym miejscem.
- Ergonomiczne rozplanowanie przestrzeni – kuchnia to specyficzne pomieszczenie, w którym głównie wykonujemy różnorodne obowiązki domowe. O tym, czy wygodnie będzie nam się po niej poruszało decyduje ergonomiczne zaplanowanie poszczególnych mebli i urządzeń. Płyta gazowa nie powinna znajdować się tuż przy zlewie, bo będzie to dość niewygodne, ale nie może być od niego bardzo oddalona, bo ewentualne odcedzanie, wylewanie wody, napełnianie naczyń i tym podobne czynności będą wymagały przemieszczania się na długich odcinkach. W kuchni można wymienić trzy kluczowe punkty. Są to: lodówka, kuchenka oraz zlew. Te trzy elementy powinny znajdować się w stosunkowo niewielkich odległościach od siebie, ale nie powinny ze sobą bezpośrednio sąsiadować.
- Uchwyty ścienne na podręczne przedmioty – ze względów higienicznych zwykło się chować do szafek większość kuchennych przyborów (nie kurzą się wówczas tak bardzo), a przecież wielokrotne wyciąganie łyżek lub drewnianych sztućców jest bardzo niewygodne. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest przechowywanie na wierzchu tych elementów, z których często korzystamy w kuchni. Sposobem na estetyczne i wygodne przechowywanie takich rzeczy są różnorodne uchwyty, haczyki i otwarte półki.
- Przemyślane rodzaje sprzętów, które ułatwiają gotowanie i sprzątanie w kuchni – w wielu kuchniach zmywarki są już standardem podobnie, jak mikrofalówki, ale kuchenne obowiązki można jeszcze bardziej uprościć. Płyta gazowa to rozwiązanie przydatne jedynie wówczas, gdy w mieszkaniu lub domu znajduje się instalacja gazowa. Podłączanie jej do butli jest zupełnie nieuzasadnione i niewygodne. W takich sytuacjach doskonale sprawdza się płyta indukcyjna, która nie tylko nie wymaga gazowego przyłącza, ale też przyspiesza gotowanie. Przyrządzanie posiłków na płycie indukcyjnej jest znacznie szybsze, a przez to wygodne.
- Rezygnacja z zasłon i firanek, które łatwo się brudzą – kuchenne okno bywa usytuowane blisko blatu, zlewu bądź kuchenki, a to oznacza, że w jego stronę często unoszą się różnego typu zanieczyszczenia. Jeśli w oknie powieszona jest firanka lub zasłona, trzeba je bardzo często zdejmować, prać, prasować i wymieniać. Znacznie wygodniejsze i praktyczniejsze są rolety, które przylegają do szyby, a które na czas gotowania można unosić w górę, dzięki czemu nie ulegną zabrudzeniu.
- Bateria z wyciąganą wylewką – to bardzo wygodny wynalazek, który wcale nie kosztuje zbyt wiele, a który może uprzyjemnić korzystanie z kuchennego zlewu. Wyciągana wylewka pozwala na dokładne oczyszczenie zlewu, jak również na komfortowe napełnianie naczyń i zdecydowanie ogranicza chlapanie wody.
- Organizery do szuflad – można je kupić w sklepie lub zrobić samodzielnie. To różnego typu pudełka, skrzyneczki i przegródki, które sprawiają, że kuchenne szuflady stają się jeszcze bardziej ergonomiczne i pojemne. W ich wnętrzu można przechowywać posegregowane przedmioty, co zdecydowanie ułatwia utrzymywanie porządku w kuchni.
- Dobrej jakości garnki i patelnie – kiepsko wykonane naczynia kuchenne (z cienkim dnem i łuszczącą się farbą) nie zachęcają do gotowania, choćby stała przed nami nowiutka płyta indukcyjna. Garnki i patelnie kiepskiej jakości powodują również, że niektóre potrawy ulegają przypaleniu i generalnie potrafią nawet zniechęcić do przyrządzania potraw. Warto sięgnąć po naczynia do gotowania z nieco wyższej półki, a najlepiej dobrać je do rodzaju posiadanej kuchenki. Wspomniana już płyta indukcyjna wymaga zastosowania specjalnych naczyń (odpowiednio oznakowanych), ale płyta gazowa bądź elektryczna nie wymaga stosowania żadnych specjalnych rozwiązań.
- Jak najwięcej naczyń i akcesoriów, które można myć w zmywarce – co z tego, że posiada się zmywarkę, jeśli połowa posiadanych i stosowanych naczyń nie może być w niej myta? Przy zakupach jakichkolwiek elementów do kuchni warto od razu sprawdzać, czy nowe talerzyki, kubeczki i sztućce można będzie zmywać automatycznie, czy trzeba będzie robić to własnoręcznie.
- Redukcja posiadanych przedmiotów kuchennych – zwyczaj zbierania wszelkich kubeczków, szklanek i drobiazgów kuchennych (często nawet tych darmowych, dołączanych do kupionej kawy czy czekoladek) to prawdziwa zmora małych kuchni. Jeśli miejsca w szafkach wciąż brakuje, warto zabrać się do solidnego przeglądania i redukowania ich zawartości. Jeśli posiadamy rzeczy, których nie używamy, a które nie mają żadnej wartości sentymentalnej (nie są pamiątką lub prezentem), to nie warto ich przechowywać i zagracać pomieszczenia.
- Niewielki stolik, barek lub inne miejsce, przy którym można na chwilę usiąść – w dużych kuchniach miejsca siedzące są na ogół standardem, ale nawet na małej przestrzeni warto wygospodarować choć odrobinę miejsca na jedno lub dwa miejsca siedzące. Gotowanie niektórych potraw, przyrządzanie przyjęcia lub robienie przetworów to czynności, które zajmują mnóstwo czasu i trudno o wygodę, gdy musimy być cały czas na stojąco. Jeśli płyta gazowa z gotującymi się przetworami będzie w zasięgu wzroku, nic nie stoi na przeszkodzie, by usiąść na chwilę przy stoliku, wypić kawę, a nawet wykonywać dalsze czynności, jak obieranie lub siekanie produktów spożywczych w pozycji siedzącej.
Kuchnia to miejsce, w którym spędza się mnóstwo czasu, dlatego warto zadbać o to, by była wygodna, ergonomiczna i urządzona w sposób przemyślany.
Materiał zewnętrzny