loader

Mycie zębów u dzieci – poradnik dla rodziców

Utrzymanie odpowiedniej higieny jamy ustnej to nawyk, który powinniśmy przyswajać dzieciom już od najmłodszych lat. Jednym z największych zagrożeń dla zębów jest powstająca na ich powierzchni płytka nazębna. Konieczne jest więc jej skuteczne i regularne usuwanie. Kiedy dziecko powinno zacząć myć zęby i w jaki sposób je tego uczyć?

Pierwsze mycie zębów – kiedy zacząć?

O higienie jamy ustnej powinniśmy pamiętać jeszcze przed pojawieniem się pierwszego zęba mlecznego u dziecka.  Bezzębną buzię można oczyszczać wacikiem nawilżonym wodą, silikonową szczoteczką zakładaną na palec lub specjalną rękojeścią z gryzakami. Rytuał należy powtarzać codziennie, najlepiej wieczorem przed snem. Usta po myciu należy przemyć wodą i zadbać o to, by niemowlę nie połknęło pasty. Taką formę czyszczenia będziemy stosować do momentu pojawienia się pierwszego ząbka u maleństwa.

Jak prawidłowo myć zęby?

Pojawiające się zęby mleczne u dzieci to znak, że najwyższy czas chwycić szczoteczki w dłonie. By skutecznie pozbyć się płytki nazębnej, należy opanować podstawowe techniki szczotkowania. Pionowe i poprzeczne ruchy są dla najmłodszych łatwo przyswajalne. Jako rodzice zwracajmy uwagę przede wszystkim na dokładność mycia i dotarcie szczoteczki do wszystkich powierzchni. Metodą mycia polecaną dla najmłodszych jest metoda Fonesa – nie wymaga ona wielkich zdolności manualnych i polega na wykonywaniu okrężnych ruchów. W przypadku czyszczenia jamy ustnej od strony policzków zęby powinny być zaciśnięte, a od frontu otwarte.

Im dziecko starsze, tym metoda mycia powinna ewoluować. Kolejnym krokiem może być metoda Bassa, polegająca na układaniu włosia szczoteczki pod kątem 45 stopni. Dokładne mycie połączenia zęba z dziąsłem pozwoli dotrzeć do kieszeni dziąsłowej i dokładnie oczyścić zęby u podstawy.    

Szczoteczka dla dziecka – którą wybrać?

Jak doskonale wiemy, producenci szczoteczek do zębów oferują szeroki wybór produktów, również dla najmłodszych. Czy któreś z rozwiązań jest szczególnie polecane w przypadku dzieci? Nie, ale przed podjęciem tej decyzji warto skonsultować się ze stomatologiem.

Najpowszechniejszym rozwiązaniem są wciąż szczoteczki manualne. Konieczny będzie dobór odpowiedniego stopnia twardości włosia. W przypadku dzieci najlepiej sprawdzą się szczoteczki z miękkimi włoskami. Warto zwrócić także uwagę na rodzaj zastosowanego włosia – naturalne lub syntetyczne. O wiele lepiej sprawdzi się to drugie, szybciej wysycha i jest odporne na namnażanie się bakterii.

Wybierając szczoteczkę dla dziecka, możemy także postawić na model zasilany elektrycznie. W tym wypadku warto jednak pamiętać o zmianie techniki szczotkowania – nie należy dociskać urządzenia zbyt mocno, by nie uszkodzić delikatnych dziąseł. Wykonywane ruchy powinny być też powolne, by szczoteczka mogą dokładnie dotrzeć w każdy zakamarek jamy ustnej.   

Artykuł partnera

foto
Autor:Redakcja

Zobacz

Olejki roślinne weszły już na stałe do rytuału codziennego pielęgnacyjnego niejednej z nas. Ich stosowanie przynosi sporo korzyści, a każdy olej posiada swoje właściwości unikalne. Dzięki temu możemy bez żadnego problemy dobrać olejek do wymagań, jak i także potrzeb naszej cery. Jesteśmy w stanie urozmaicić olejową pielęgnację sięgają po przeróżne oleje lub też...

​Ucho to niezwykły narząd. Wygląda niepozornie, a służy do odbierania bodźców dźwiękowych z otoczenia, odpowiada również za zmysł równowagi. Składa się z trzech elementów: ucha zewnętrznego, środkowego i wewnętrznego. Każda z nich jest inaczej zbudowana i pełni inną rolę. Co musimy wiedzieć o uszach, by dbać o nie kompleksowo? Ucho zewnętrzne Ten element...

Jeśli doda się do siebie aktywny składnik marihuany oraz rybi tłuszcz może się okazać, że jesteśmy w stanie skutecznie walczyć z ryzykiem chudnięcia i niedożywienia, tak typowym u pacjentów zmagających się z nowotworami. Prawda ta nie jest dla nas większym zaskoczeniem, od niedawna jednak mamy na nią nowe, mocne dowody wynikające z badań prowadzonych przez naukowców z...