loader

Mycie zębów u dzieci – poradnik dla rodziców

Utrzymanie odpowiedniej higieny jamy ustnej to nawyk, który powinniśmy przyswajać dzieciom już od najmłodszych lat. Jednym z największych zagrożeń dla zębów jest powstająca na ich powierzchni płytka nazębna. Konieczne jest więc jej skuteczne i regularne usuwanie. Kiedy dziecko powinno zacząć myć zęby i w jaki sposób je tego uczyć?

Pierwsze mycie zębów – kiedy zacząć?

O higienie jamy ustnej powinniśmy pamiętać jeszcze przed pojawieniem się pierwszego zęba mlecznego u dziecka.  Bezzębną buzię można oczyszczać wacikiem nawilżonym wodą, silikonową szczoteczką zakładaną na palec lub specjalną rękojeścią z gryzakami. Rytuał należy powtarzać codziennie, najlepiej wieczorem przed snem. Usta po myciu należy przemyć wodą i zadbać o to, by niemowlę nie połknęło pasty. Taką formę czyszczenia będziemy stosować do momentu pojawienia się pierwszego ząbka u maleństwa.

Jak prawidłowo myć zęby?

Pojawiające się zęby mleczne u dzieci to znak, że najwyższy czas chwycić szczoteczki w dłonie. By skutecznie pozbyć się płytki nazębnej, należy opanować podstawowe techniki szczotkowania. Pionowe i poprzeczne ruchy są dla najmłodszych łatwo przyswajalne. Jako rodzice zwracajmy uwagę przede wszystkim na dokładność mycia i dotarcie szczoteczki do wszystkich powierzchni. Metodą mycia polecaną dla najmłodszych jest metoda Fonesa – nie wymaga ona wielkich zdolności manualnych i polega na wykonywaniu okrężnych ruchów. W przypadku czyszczenia jamy ustnej od strony policzków zęby powinny być zaciśnięte, a od frontu otwarte.

Im dziecko starsze, tym metoda mycia powinna ewoluować. Kolejnym krokiem może być metoda Bassa, polegająca na układaniu włosia szczoteczki pod kątem 45 stopni. Dokładne mycie połączenia zęba z dziąsłem pozwoli dotrzeć do kieszeni dziąsłowej i dokładnie oczyścić zęby u podstawy.    

Szczoteczka dla dziecka – którą wybrać?

Jak doskonale wiemy, producenci szczoteczek do zębów oferują szeroki wybór produktów, również dla najmłodszych. Czy któreś z rozwiązań jest szczególnie polecane w przypadku dzieci? Nie, ale przed podjęciem tej decyzji warto skonsultować się ze stomatologiem.

Najpowszechniejszym rozwiązaniem są wciąż szczoteczki manualne. Konieczny będzie dobór odpowiedniego stopnia twardości włosia. W przypadku dzieci najlepiej sprawdzą się szczoteczki z miękkimi włoskami. Warto zwrócić także uwagę na rodzaj zastosowanego włosia – naturalne lub syntetyczne. O wiele lepiej sprawdzi się to drugie, szybciej wysycha i jest odporne na namnażanie się bakterii.

Wybierając szczoteczkę dla dziecka, możemy także postawić na model zasilany elektrycznie. W tym wypadku warto jednak pamiętać o zmianie techniki szczotkowania – nie należy dociskać urządzenia zbyt mocno, by nie uszkodzić delikatnych dziąseł. Wykonywane ruchy powinny być też powolne, by szczoteczka mogą dokładnie dotrzeć w każdy zakamarek jamy ustnej.   

Artykuł partnera

Zobacz

Olejek z opuncji figowej to naturalny skarb, który może znacząco poprawić kondycję Twojej skóry. Dzięki swoim niezwykłym właściwościom, stał się popularnym składnikiem wielu kosmetyków do pielęgnacji cery. W tym artykule dowiesz się, dlaczego warto wypróbować olejek z opuncji figowej oraz jakie korzyści niesie jego stosowanie. Przedstawimy także praktyczne porady i...

Fryzura to jeden z elementów naszego wizerunku. Dlatego zarówno mężczyźni, jak i kobiety, dbając o swój wygląd, wykorzystują wiele różnych kosmetyków, których zadaniem jest pomoc w ułożeniu niesfornych kosmyków. Jednym z chętnie wykorzystywanych, zwłaszcza przez panów produktów, bez wątpienia jest pomada do włosów. Wiele osób jednak wciąż nie wie, jak poprawnie należy...

Broda nie sprawia, że mężczyzna wygląda dobrze. Aby była prawdziwym atutem męskiego stylu, musi być pielęgnowana. Oznacza to stosowanie kosmetyków, które nadają jej pożądany kształt. Przyjrzyjmy się dziś pierwszej kwestii - jak przycinać brodę i jakiego trymera do brody należy używać. Na czym polega trymowanie? Trymowanie (z angielskiego: trim) to termin, który wszedł...