loader

Mycie zębów u dzieci – poradnik dla rodziców

Utrzymanie odpowiedniej higieny jamy ustnej to nawyk, który powinniśmy przyswajać dzieciom już od najmłodszych lat. Jednym z największych zagrożeń dla zębów jest powstająca na ich powierzchni płytka nazębna. Konieczne jest więc jej skuteczne i regularne usuwanie. Kiedy dziecko powinno zacząć myć zęby i w jaki sposób je tego uczyć?

Pierwsze mycie zębów – kiedy zacząć?

O higienie jamy ustnej powinniśmy pamiętać jeszcze przed pojawieniem się pierwszego zęba mlecznego u dziecka.  Bezzębną buzię można oczyszczać wacikiem nawilżonym wodą, silikonową szczoteczką zakładaną na palec lub specjalną rękojeścią z gryzakami. Rytuał należy powtarzać codziennie, najlepiej wieczorem przed snem. Usta po myciu należy przemyć wodą i zadbać o to, by niemowlę nie połknęło pasty. Taką formę czyszczenia będziemy stosować do momentu pojawienia się pierwszego ząbka u maleństwa.

Jak prawidłowo myć zęby?

Pojawiające się zęby mleczne u dzieci to znak, że najwyższy czas chwycić szczoteczki w dłonie. By skutecznie pozbyć się płytki nazębnej, należy opanować podstawowe techniki szczotkowania. Pionowe i poprzeczne ruchy są dla najmłodszych łatwo przyswajalne. Jako rodzice zwracajmy uwagę przede wszystkim na dokładność mycia i dotarcie szczoteczki do wszystkich powierzchni. Metodą mycia polecaną dla najmłodszych jest metoda Fonesa – nie wymaga ona wielkich zdolności manualnych i polega na wykonywaniu okrężnych ruchów. W przypadku czyszczenia jamy ustnej od strony policzków zęby powinny być zaciśnięte, a od frontu otwarte.

Im dziecko starsze, tym metoda mycia powinna ewoluować. Kolejnym krokiem może być metoda Bassa, polegająca na układaniu włosia szczoteczki pod kątem 45 stopni. Dokładne mycie połączenia zęba z dziąsłem pozwoli dotrzeć do kieszeni dziąsłowej i dokładnie oczyścić zęby u podstawy.    

Szczoteczka dla dziecka – którą wybrać?

Jak doskonale wiemy, producenci szczoteczek do zębów oferują szeroki wybór produktów, również dla najmłodszych. Czy któreś z rozwiązań jest szczególnie polecane w przypadku dzieci? Nie, ale przed podjęciem tej decyzji warto skonsultować się ze stomatologiem.

Najpowszechniejszym rozwiązaniem są wciąż szczoteczki manualne. Konieczny będzie dobór odpowiedniego stopnia twardości włosia. W przypadku dzieci najlepiej sprawdzą się szczoteczki z miękkimi włoskami. Warto zwrócić także uwagę na rodzaj zastosowanego włosia – naturalne lub syntetyczne. O wiele lepiej sprawdzi się to drugie, szybciej wysycha i jest odporne na namnażanie się bakterii.

Wybierając szczoteczkę dla dziecka, możemy także postawić na model zasilany elektrycznie. W tym wypadku warto jednak pamiętać o zmianie techniki szczotkowania – nie należy dociskać urządzenia zbyt mocno, by nie uszkodzić delikatnych dziąseł. Wykonywane ruchy powinny być też powolne, by szczoteczka mogą dokładnie dotrzeć w każdy zakamarek jamy ustnej.   

Artykuł partnera

Zobacz

Pomada do włosów to produkt do stylizacji, który od wieków pomaga mężczyznom ujarzmić fryzurę i nadać jej pożądany kształt i połysk. Choć w XX wieku nieco straciła na popularności, w ostatnich latach przeżywa prawdziwy renesans, stając się niezbędnym elementem męskiej kosmetyczki. Co to jest pomada do włosów? W przeciwieństwie do żeli i lakierów, pomada nie skleja...

Ośrodek leczenia uzależnień to placówka dedykowana osobom borykającym się z różnego rodzaju uzależnieniami, takimi jak alkoholizm, narkomania, uzależnienie od substancji psychoaktywnych czy też zachowań kompulsywnych. W Polsce istnieje wiele ośrodków oferujących kompleksową pomoc dla osób zmagających się z nałogiem, zapewniając wsparcie zarówno medyczne, jak i psychologiczne...

Olejek z opuncji figowej to naturalny skarb, który może znacząco poprawić kondycję Twojej skóry. Dzięki swoim niezwykłym właściwościom, stał się popularnym składnikiem wielu kosmetyków do pielęgnacji cery. W tym artykule dowiesz się, dlaczego warto wypróbować olejek z opuncji figowej oraz jakie korzyści niesie jego stosowanie. Przedstawimy także praktyczne porady i...