Wielbiciele turystyki pieszej, wspinaczki czy jazdy na rowerze na długim dystansie często wypoczywają w namiotach czy schroniskach. Aby taki nocleg okazał się komfortowy, niezbędne jest posiadanie właściwego wyposażenia. Śpiwór to podstawowy element ekwipunku każdego podróżnika, który preferuje spanie „pod chmurką” czy w tanich domach noclegowych. Co warto wiedzieć o śpiworach, aby zaopatrzyć się w skuteczny model?
Śpiwór wydaje się być na tyle prostym produktem, że jego zakup nie powinien przysparzać problemów. Jednak prawda jest taka, że dziś w sklepach znaleźć można mnóstwo modeli śpiworów, przez co wybór wcale nie jest taki prosty. Dlatego przed podjęciem decyzji należy dobrze zastanowić się, w jakich warunkach będzie użytkowany śpiwór. Istotny jest m.in. fakt, czy będzie narażony na wilgoć. Nie bez znaczenia jest także to, czy śpiwór będzie przenoszony z miejsca na miejsce, czy będzie pełnić rolę posłania w jednej, niezmiennej przez cały urlop lokalizacji. Co jeszcze jest ważne przy wyborze śpiwora?
Jak wybrać dobry śpiwór?
Bez wątpienia śpiwór uniwersalny nie istnieje, dlatego warto wybierać te produkty w oparciu o porę roku, w której będzie się odbywać wyprawa. Śpiwór na lato nie musi być bowiem tak ciepły, jak ten użytkowany w zimie. Dobry śpiwór to taki, który zapewni podróżnikowi spokojny i wygodny sen, dlatego trzeba też wziąć pod uwagę własne odczuwanie temperatury. Osoby, którym zawsze jest gorąco będą potrzebować innych produktów niż tzw. zmarzlaki, czyli osoby łatwo marznące. Jakie kwestie należy rozważyć, kupując śpiwór?
- Budowa – do najpopularniejszych modeli śpiworów zalicza się te typu „mumia” zwężające się ku dołowi. Ich wadą jest jedynie ograniczona możliwość ruchu. Świetnie sprawdzą się podczas wędrówek, gdzie śpiwór trzeba ze sobą nieść. Śpiwory typu „koperta” to najprostsze śpiwory, przestronniejsze, ale też gorzej utrzymujące ciepło.
- Ocieplina – to bardzo ważny element śpiwora. Może być puchowa lub syntetyczna. Wypełnienie naturalne, czyli puchowe, doskonale izoluje, jest lekkie i świetnie się kompresuje. Jest jednak droższe od ociepliny syntetycznej, która oferuje lepszą odporność na wilgoć, a do tego szybciej można ją wysuszyć.
- Wielkość – długość i szerokość śpiwora to także istotne wartości. Wpływają one bowiem na komfort jego użytkowania. Dobry śpiwór to taki, który za bardzo nie przylega do ciała, ale jednocześnie nie jest też zbyt obszerny. Powinien być też dobrany do wzrostu podróżnika.
- Zamki – powinny z łatwością dać się otwierać i zamykać. Warto wybierać śpiwory z zamkami dwustronnymi.
- Dodatkowe elementy – w śpiworze przydadzą się np. wewnętrzne kieszenie, kaptur ze ściągaczem, pokrowiec czy kołnierz.
Śpiwory dla dzieci
Spać pod namiotem można także z całą rodziną. Taki nocleg w terenie może okazać się dla najmłodszych podróżników wspaniałą przygodą, którą będą długo wspominać. Śpiwory dla dzieci to produkty, które powinny być dopasowane do wzrostu młodocianego użytkownika i zapewniać wysoki komfort cieplny. Warto stawiać na wyroby ocieplane puchem, z niską temperaturą komfortu (co gwarantuje, że śpiwór jest cieplejszy), łatwe do spakowania i jak najlżejsze.
Spanie „pod chmurką” to doskonała okazja, aby pobyć bliżej natury i odpocząć od miejskiego zgiełku. W tym celu potrzebny będzie nie tylko dobry namiot, ale i śpiwór. Produkt ten przyda się także podczas pobytu w tanich domach noclegowych. Warto wybierać śpiwory dopasowane do potrzeb, np. puchowe, jeśli komuś zależy na wysokiej izolacji termicznej, czy syntetyczne, jeśli będą narażone na wilgoć. W sklepach dostępne są także kolorowe śpiwory dla dzieci, odpowiednio mniejsze, ale równie ciepłe, jak produkty dla dorosłych.
Materiał zewnętrzny