loader

Klucze rowerowe. Jakie narzędzia typowo rowerowe, warto mieć w swoim posiadaniu?

Podczas dłuższej wyprawy rowerowej, zazwyczaj konieczne jest przeprowadzenie konserwacji swojego jednośladu. Nie każdy jednak ma pieniądze na taką usługę u profesjonalisty, dlatego warto zakupić kilka podstawowych narzędzi rowerowych oraz akcesoriów, dzięki którym można samodzielnie pozbyć się wielu awarii.

Dziś jednoślady biją swoje rekordy popularnością. W Polsce kupuje się ponad milion rowerów rocznie. Rower to bez wątpienia świetny środek transportu, szczególnie jeśli do pokonania ma się krótką lub ewentualnie średniej długości trasę. Jednak rowery bywają awaryjne, czasem wymagają także serwisu oraz jakiegoś przeglądu. Oczywiście nie każdy może chcieć się brudzić podczas wykonywania takich napraw w swoim rowerze, wówczas można zlecić to profesjonaliście. Jeśli jednak ma się nieco czasy i z powodzeniem można wykonać takie naprawy w zakresie własnych możliwości, to warto to zrobić. Jakie narzędzie są jednak do tego potrzebne? Odpowiedzi można znaleźć poniżej.

Imbusy

TopexTo zestaw imbusów - innymi słowy klucze sześciokątne. Stanowią one podstawę obsługi  serwisu roweru. Najczęściej korzysta się z trzech rozmiarów: 5mm, 6 mm oraz 8 mm. Czasem potrzebne mogą okazać się jednak i klucze niestandardowe. Jednak ze względu na to, że klucze sześciokątne sprzedaje się w zestawach, to ma się wszystkie niezbędne rozmiary pod ręką.

Przy pomocy imbusów można dokręcić oraz odkręcić mostek kierownicy, klamki hamulcowe, manetek, linki hamulcowe, linki przerzutek, tylne oraz przednie przerzutki, klocki hamulcowe oraz śruby mocujące sztycę siodła w rurce podsiodłowej.

Warto również być w posiadaniu dwóch śrubokrętów - płaskiego oraz krzyżaka. Można nimi regulować śluby maksymalnego oraz minimalnego zakresu przerzutek.

Klucze płaskie oraz  oczkowe

W przypadku naprawy roweru warto mieć klucze w podanych poniżej rozmiarach: 9 mm, 10 mm, 15 mm, 17 mm.

Przy pomocy 15 mm i 17 mm można pracować przy kołach oraz piastach. W przypadku chęci przykręcenia linek hamulców lub przerzutek, warto mieć 9 mm. Natomiast klucz 10 mm posłuży do wymiany klocków w przypadku niektórych typów hamulców. Takie klucze płaskie kosztują od kilku do kilkunastu złotych. Często można kupić je również w zestawach. Wieloklucze mają formę scyzoryka i w jednym narzędziu, kryją klucze płaskie, imbusy, śrubokręty itp. Takie zestawy sprawdzają się szczególnie w podróży.

Łańcuch

Łańcuchy zużywają się stosunkowo szybko. By wydłużyć jego żywotność, warto od czasu do czasu poddać go kosmetyce. Korzystają na tym przy okazji korba, zębatki kasety lub też wielobiegu

Łańcuch nie powinien zgrzytać. Jeśli zatem jest zabrudzony, warto go wyczyścić i wykąpać chociażby w benzynie. Później wymaga on naoliwienia.

Każdy łańcuch powinien być oliwony w sposób regularny. Warto mieć do tego specjalne oleje lub też spray. Kosztują one od kilku do kilkudziesięciu złotych. Jednak po jakimś czasie łańcuch się po prostu podda i zacznie przeskakiwać. Może to mieć miejsce już na poziomie 1500 km lub też nawet 7500 km. Dużo jednak zależy tutaj od jakości samego łańcucha ale również i od stylu jazdy.

Można wejść w posiadanie miernika zużycia łańcucha. Za pomocą suwmiarki można natomiast sprawdzać czy nie jest on rozciągnięty. Jednak zużyty łańcuch mimo wszystko i tak da o sobie znać.

Park Tool – skuwacz łańcucha

Zużyty łańcuch należy oczywiście wymienić. Jeśli ma on zapięcie na spinkę, wówczas konieczne jest posiadanie szczypiec. Ich koszt to mniej więcej 15-20 zł. Jeśli nie posiada takiego zapięcia, wówczas należy zainwestować w klucz do rozkuwania łańcucha, który kosztuje już od 15 do 70 złotych.

Wymiana kasety i wolnobiegu

Niekiedy wraz z łańcuchem konieczne jest również wymienienie kasety lub wolnobiegu. Potrzebne są do tego odpowiednie narzędzia. W przypadku wolnobiegu potrzebny jest klucz do okręcania wolnobiegu, kosztujący 10-20 złotych. Do kasety niezbędny jest także klucz do wolnobiegu oraz becik do kasety, którym przytrzymuje się zębatki. Kosztuje on mniej więcej 20 złotych.

Klucz do korby, suportu

Konieczna przy wymianie łańcucha, wolnobiegu i kasety może okazać się również zużyta korba. Do zdjęcia korby zazwyczaj potrzebny jest odpowiedni ściągacz, kosztujący 20-65 zł.

Przy wymianie suportu mechanizmu korbowego, należy posiadać klucz do osi suportu. Jego cena waha się od 15 do 25 złotych.

Pompki, łatki i łyżki do opon

W przypadku posiadania roweru, należy posiadać również pompkę rowerową. Może być ona ręczna, podłogowa lub też na naboje. Pompki ręczne są kompaktowe, dlatego dużo łatwiej zabierać je gdzieś ze sobą. Taka pompka powinna mieć zakończenie z wężykiem na wentyl lub też dobrze by posiadała zacisk, który sprawi, że końcówka nie będzie zeskakiwała z wentyla w trakcie pompowania. Korzystając z tego właśnie rozwiązania nie trzeba używać siły gdy dociska się końcówkę do wentyla.

Mając swój własny jednoślad warto o niego dbać. Niezbędne do takiego regularnej pielęgnacji, są natomiast podstawowe narzędzia rowerowe.

Szukasz kluczy rowerowych? Sprawdź ofertę na https://narzedzia-esklep.pl/rowerowe-c300

Zobacz

KTM to marka znana przede wszystkim z motocykli i rowerów górskich. W ostatnich latach firma z powodzeniem wkroczyła również na rynek rowerów elektrycznych. Rowery elektryczne KTM wyróżniają się wysoką jakością wykonania, innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi i szeroką gamą modeli, które odpowiadają potrzebom różnych użytkowników. Wkraczanie na rynek e-bike'ów...

Komiksy Marvela są niezwykle popularne nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Znane są przede wszystkim z opowieści przygodowych, niesamowitych superbohaterów i ciekawych zwrotów akcji. Dlatego nie brakuje miłośników tych niezwykłych historii, a ich grono wciąż się powiększa. Osoby, które nigdy do tej pory nie sięgały po komiksy, powinny zacząć swoją przygodę z taką...

Taniec to bardzo przyjemna forma aktywności fizycznej, która przynosi wiele korzyści. Pomaga utrzymać świetną sylwetkę, dobrą kondycję i koordynację ruchową. Jednocześnie może stać się ciekawym hobby, a wręcz sposobem na życie. Wiele osób oglądając tancerzy, chciałoby umieć poruszać się tak jak oni i zapisać się do szkoły tańca. Od czego jednak należy zacząć naukę...