loader

Sposoby na usunięcie pnia po karczowaniu

Mechaniczne usuwanie pni

Frezarka do pni, znana również jako karczownik i rębak, jest najczęściej używanym narzędziem do karczowania. Istnieje wiele typów i mocy frezarek. Niektóre z nich są dołączane do ciągnika, podczas gdy inne są maszynami wolnostojącymi. Może to być kosztowna inwestycja rzędu kilku tysięcy złotych. Jeśli nie masz pieniędzy na zakup frezarki, możesz ją wypożyczyć w cenie 400-500 zł za dzień. Koszt dostawy i odbioru jest dodatkowy. Można też zamówić usługę, tzn. frezarka może usunąć karp, ale w cenę wliczony jest koszt dojazdu do klienta. 

Proces frezowania pni jest wykonywany za pomocą szlifierki lub frezarki. Polega on na przecięciu bryły korzeniowej i uzyskaniu zrębków drzewnych do mulczowania. Szerokość frezowania frezarek może być dostosowana do usuwania pnia i korzeni z ziemi. Nie usuną one wszystkich korzeni, ale mogą usunąć większość z nich. Urządzenia te mogą frezować pniaki o średnicy od 100 do 190 cm. Frezowanie polega na wielokrotnym najechaniu maszyną na pień, ścięciu go do samej ziemi, a następnie usunięciu z niego korzeni. Jeśli zdecydujesz się zrobić to sam, upewnij się, że masz rękawice, okulary ochronne i specjalną ochronę słuchu.

Jesli jesteś zainteresowany zakupem frezarki do pni to przeczytaj nasz poradnik przez zakupem: https://frezfactory.pl/wybor-frezarki/zmbl/co-nalezy-wziac-pod-uwage-przy-wyborze-frezarki-do-pni.html

pień drzewa

Chemiczne usuwanie karpy

Ta metoda usuwania karpu nie jest zalecana dla właścicieli zwierząt domowych lub osób z dziećmi. Jest to proces powolny. Pień będzie potrzebował co najmniej jednego sezonu na rozkład (niektórzy producenci twierdzą, że trwa to 3-4 miesiące). Czasami trwa to dłużej w zależności od tego jak duży jest pień i jaki preparat został użyty. Decydując się na tę metodę, pamiętaj o ochronie własnej. Odzież ochronna, rękawice i maska powinny być noszone przy wszystkich czynnościach. Chemiczne usuwanie karp może być wykonane przy użyciu wielu różnych preparatów. Najpopularniejsze z nich to Roundup, Bioekol oraz saletra amonowa. 

Proces ten jest zasadniczo prosty. W zależności od wielkości pnia, należy wywiercić w nim kilka otworów. Należy użyć długiego wiertła, aby środek leczniczy wniknął jak najgłębiej. Otwory te będą wchłaniać substancję z pniaka, dlatego należy upewnić się, że jest ich wystarczająco dużo. Upewnij się również, że są one równomiernie rozmieszczone. W zależności od produktu i instrukcji producenta, można wlać lub zastosować środek chemiczny do otworów. Od czasu do czasu należy sprawdzać stan pniaka. Powinien on zacząć gnić i mięknąć. Jeśli nie zmięknie w ciągu kilku tygodni, można go usunąć ręcznie. Następnie należy użyć szpadla lub siekiery, aby go posiekać i wyciągnąć z ziemi. Korzenie powinny ulec szybkiemu rozkładowi. Po pocięciu pniaka niektórzy ludzie palą go. 

Spalanie karpy

Ta metoda eliminacji karpu może wydawać się wątpliwa. Na wielu obszarach palenie ognisk jest zabronione. Najlepiej, abyś skonsultował się z lokalną strażą pożarną. Jest to najprostsza metoda, jeśli pień nie znajduje się w obszarze, który jest dozwolony do spalania. Można przykryć pniak suchymi kikutami drewna i kontynuować ten sam proces, jak w przypadku tradycyjnego ogniska. Można również użyć podpałki. 

Pamiętaj, aby przykryć karp drewnem, a pień trzymać na środku. Aby mieć pewność, że ogień nie zgaśnie, należy go cały czas pilnować. W razie potrzeby należy dokładać drewna. Spalenie karpu zajmie około dwóch godzin, w zależności od tego, jak duży jest pień. Utrzymuj ogień do momentu, aż karp zostanie zredukowany do ziemi. Dobrym pomysłem jest zgarnięcie popiołu i wymieszanie go z ziemią. Jest to świetny nawóz! Po całej ciężkiej pracy związanej z usuwaniem pniaka, czas usiąść i zaplanować kolejne kroki w ogrodzie. 

Zobacz

Tęsknisz za białym sufitem, który jest gładki i nieskazitelny? Może ozdobiony zdjęciem lub rozgwieżdżonym nocnym niebem. To możliwe!!! Nowoczesne sufity napinane spełnią Twoje marzenia. Montaż sufitów napinanych: zakres i koszt Sufit napinany to element wykończeniowy wykonany z płótna zamontowanego na profilu metalowym lub plastikowym. Obecnie rola płótna nie jest tak...

W miarę, jak się starzejemy - a także w wyniku różnych nieprzewidzianych wypadków - nasza sprawność stopniowo spada i z czasem nawet proste aktywności stają się bardzo trudne. Jedną z najczęściej wykonywanych jest schodzenie i wchodzenie po schodach. W jaki sposób możemy ułatwić sobie ten proces, gdy sprawia nam on trudność? Czym jest krzesełko schodowe i czy może nam w...

Firany to efektowna i bardzo praktyczna dekoracja do każdego salonu. Z łatwością znajdziemy online gotowe firany żakardowe, woalowe czy firany panele, które nie tylko urozmaicą każde wnętrze o dodatkowy element dekoracyjny, ale również osłonią przed spojrzeniami zza okien oraz nadmiernym nasłonecznieniem pomieszczenia. Jakie firany wybrać i jakich szukać? Podpowiadamy w artykule!...