loader

Dzień Imienin: Co to jest i jak świętować

 

Imię, które otrzymaliśmy od naszych rodziców może być najcenniejszą rzeczą jaką posiadamy. To ono odróżnia nas od innych, kształtuje naszą osobowość i indywidualność. W wielu kulturach i krajach na całym świecie, każdego dnia w roku świętuje się nadanie komuś imienia. Wiele kultur nazywa te obchody Dniem Imienin.

Najlepszą rzeczą w imieninach jest to, że nie musisz znać daty urodzin swojego przyjaciela, aby wysłać mu życzenia, wystarczy, że podasz jego imię. I choć urodziny są z pewnością najpopularniejszym powodem do świętowania i imprezowania w Ameryce, imieniny są tak samo ważne dla wielu kultur na całym świecie.

Czy imieniny to synonim urodzin?
Krótko mówiąc, odpowiedź brzmi: nie. Jednak w odpowiedzi jest o wiele więcej niż proste "tak lub nie". Urodziny są tylko tym, dniem, w którym się urodziłeś. Twoje imieniny wykraczają poza i mają większe znaczenie niż tylko Ty. Możesz dzielić oba dni, ale w wielu tradycjach, kulturach i religiach, twoje imieniny są ważniejsze niż urodziny.

Zgodnie z tradycją w wielu krajach Europy i Ameryki Łacińskiej, ludzie obchodzą swoje imieniny raz w roku. Data ta jest specyficzna dla Twojego imienia i korzeni tego imienia. Tradycja obchodzenia tego dnia wywodzi się z krajów katolickich i prawosławnych od czasów średniowiecza i trwa do dziś. Podczas gdy mieszkańcy Ameryki Północnej niekoniecznie obchodzą ten dzień (poza urodzinami danej osoby), wiele kultur nadal darzy ten dzień dużym szacunkiem.

Trzy imienniczki o różnych imionach, imieniny Renee obchodzone są 12 listopada.
Obchody każdego dnia imienin są zazwyczaj upamiętnieniem świętych i męczenników kościoła katolickiego. Na przykład Szwecja obchodzi imieniny Karola 28 stycznia, czyli w rocznicę śmierci Karola Wielkiego. W niektórych krajach, np. w Polsce, na jedno imię przypada kilka dni. W takiej sytuacji jest to zazwyczaj najbliższe po urodzinach danej osoby. W wielu krajach obchody te uważane są nawet za ważniejsze niż faktyczne urodziny, gdyż te ostatnie postrzegane były jako tradycja pogańska.

Dlaczego warto znać różnicę?
Stało się to popularnym tematem, gdy George R.R. Martin, autor Gry o Tron, nawiązał do tego tematu w swoich książkach i powstałym na ich podstawie serialu telewizyjnym. Podczas gdy Martin nie daje nam jasnej definicji tego, czym są imieniny, wspomina, że imieniny zbiegają się z urodzinami. Fani serialu spekulowali po przeczytaniu lub obejrzeniu go, że imieniny to urodziny postaci.

George R.R. Martin's Game of Thrones meme odniesienie do Happy Name Day
Imieniny to zwyczaj w społeczeństwie Siedmiu Królestw. Jest to coroczna uroczystość upamiętniająca nadanie imienia osobie i służy do obliczania jej wieku. Dzieciom nadaje się imiona tego samego dnia, w którym się urodziły. W dniu imienin ludzie otrzymują prezenty od przyjaciół i rodziny. 

Według słów Martina: "Jon głupio argumentował. 'W dniu moich imienin będę miał piętnaście lat,' powiedział. 'Prawie dorosły mężczyzna.'" (Znalezione w Pieśni Lodu i Ognia)

Martin podaje inne przykłady ludzi świętujących imieniny jako podobne do urodzin. Jednym z przykładów jest ciągła wzmianka o obchodach imienin króla Joffreya Baratheona.

Czym więc są imieniny i gdzie ludzie je obchodzą?
Słownik Merriam-Webster definiuje imieniny jako "dzień święta kościelnego świętego, po którym ktoś jest nazwany".

Wiele kultur i krajów na całym świecie kładzie nacisk na świętowanie tych szczególnych imienin. Bułgaria, Chorwacja, Grecja, Włochy i Rosja to tylko kilka krajów, które honorują to święto.

Dwie panie ustawiające się do świętowania imienin.
Fanny Brate - Dzień świętowania
W wielu kulturach istnieją imiona związane z dniami roku. Skojarzenia między dniami a imionami powstały z wielu powodów, ale przede wszystkim dlatego, że kościół organizował w tym dniu święto dla świętego o tym imieniu. Na przykład święto kościelne świętego Michała odbywało się 29 września, w związku z czym imieniny Michała przypadają na 29 września. W niektórych krajach imieniny są ważniejsze niż urodziny, a czasami wręczane są prezenty.

Podczas gdy każda kultura może mieć różne tradycje związane z imieninami, wszystkie one mają jedną wspólną rzecz: imię. Tak więc, czy masz na imię Michelle czy Karl, masz dwa dni w roku, które są specjalne tylko dla Ciebie! Podczas gdy Twoje urodziny są rzeczywiście wyjątkowe, Twoje imieniny mają równie wielkie znaczenie.

Więc następnym razem, gdy nie będziesz znał daty urodzin kogoś, sprawdź jego imieniny i daj mu radosny prezent w postaci nowego identyfikatora. Albo kup tabliczkę z imieniem i nazwiskiem, na której będzie widniała ich specjalna data!

Życzenia imieninowe - piękne życzenia na imieniny

Zobacz

Rodzice rodzeństwa w różnym, jednak dość zbliżonym wieku, bardzo często, zamiast kupować dwóch osobnych wózków dla swoich dzieci, stawiają na jeden model, który przeznaczony jest dla dwóch maluchów. Taki wózek bardzo często określany jest jako rok po roku. Dostosowany jest on do wymagań dzieci, które są w różnym wieku, jednak wciąż są na tyle małe, by korzystały z...

​W ostatnim czasie dużo mówi się o cyberprzemocy, która dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Obraźliwe i agresywne komentarze, tworzenie poniżających zdjęć oraz filmików czy rozpowszechnianie prywatnych treści bez zgody osoby, której dotyczą, to poważne problemy współczesnego Internetu. Czy rodzice mogą ubezpieczyć swoje dzieci na wypadek takich zdarzeń? A jeśli tak, to...

Każda dekada życia niesie za sobą nowe doświadczenia. W ciągu dziesięciu lat człowiek spotyka na swojej drodze wiele osób, które go kształtują, popełnia błędy, na których się uczy, ale również odnosi sukcesy warte świętowania. Z tego względu czterdziestka to idealna okazja, aby z dumą celebrować minione lata. Taki dzień aż prosi się o nadzwyczajny prezent, który nie...