loader

Włoszczyzna – królewski wybór

Gdy robimy wywar warzywny, zawsze kupujemy włoszczyznę – choć każde z warzyw wchodzących w jej skład możemy kupić oddzielnie. Jest podstawą bulionu, z którego gotujemy rosół, bazą do zup, sosów i do risotto. Skąd się wzięła włoszczyzna i dlaczego ten zestaw jest tak wyjątkowy?

Dlaczego „włoszczyzna”?

Uważa się, że do Polski z Włoch (stąd „włoszczyzna”) w XVI wieku sprowadziła ją królowa Bona Sforza, żona króla Zygmunta Starego. Choć zdania historyków są podzielone co do wiarygodności tej tezy, to niewątpliwie królowa Bona była popularyzatorką warzyw i prawdopodobnie za jej sprawą pod strzechy zawitały seler i por – ważne składniki włoszczyzny.

Warzywa do rosołu

Bez niej nie ma rosołu

Ten zestaw warzyw powstał nie bez powodu. Korzenie marchwi, pietruszki i selera, por, liść kapusty i cebula – to podstawa każdego bulionu. Nic innego nie jest w stanie lepiej oddać głębi smaku. Słodycz marchewki, ostrość pora, aromat pietruszki i selera tworzą jego pełnię. Dodatek opalonej cebuli sprawi, że bulion nabierze żółtego, niepowtarzalnego i bardzo charakterystycznego koloru.

Polskie „pięć smaków”

Ugotowana włoszczyzna z dodatkiem jajek, przypraw i majonezu królowała na prywatkach przez dziesięciolecia w postaci sałatki jarzynowej. Podduszona, z cebulą, w sosie pomidorowym jest podstawą ryby po grecku, która często gości na wigilijnych stołach. To połączenie smaków, które można wykorzystywać w wielu daniach.

– Mówiąc o włoszczyźnie, jedni od razu pomyślą o wywarze na zupę, drudzy o królowej Bonie, która pięćset lat temu sprowadziła do nas z Włoch wiele warzyw – mówi Ewa Wagner, redaktor naczelna miesięcznika „Kuchnia”. – Ten zestaw warzyw świetnie nadaje się również do zapiekania w waniliowym sosie, jako farsz do empanady, a pieczony w miodzie i tymianku idealnie komponuje się z konfitowanymi gęsimi udami – dodaje.

Zobacz

Gazowa, ceramiczna, a może indukcyjna. Istny zawrót głowy i mnóstwo informacji. Cel jest 1. Wybrać najatrakcyjniejszą dla stylizacji naszej nowej kuchni i dla naszego portfela. Zanim wybierzemy płytę grzewczą do strefy gotowania w kuchni, warto zrozumieć działanie tego typu urządzenia. Płyty indukcyjne działają na zasadzie, że na dnie naczynia znajduje się szybko zmieniające...

Należy przyjąć, że nie ma alternatywy dla cukru rafinowanego. Jest to oczywista kwestia. Jednak niektóre alternatywy cukru są postrzegane jako zdrowsze lub przynajmniej bardziej odżywcze i urastają do poziomu produktów cudownych. Jednak regularne spożywanie cukru, zwłaszcza w dużych ilościach, może być szkodliwe dla naszego zdrowia. Czy istnieją substancje słodzące, które...

W miarę zbliżania się Świąt Bożego Narodzenia coraz popularniejsze stają się tradycyjne wędliny. Jeśli jednak nie wiesz, jak wybrać dobrą kiełbasę, możesz mieć złe doświadczenia. Dobra kiełbasa powinna być zrobiona ze świeżego mięsa, drobno posiekanego i doprawionego solą, pieprzem i innymi przyprawami. Powinien mieć naturalną osłonkę, która nie jest ani za...