loader

Nagłośnienie estradowe - na co zwrócić uwagę?

Nagłośnienie estradowe to kluczowy element wyposażenia scenicznego, ponieważ od niego w dużej mierze zależy jakość odbieranego przez widownię dźwięku. Aby zapewnić słuchaczom najlepsze wrażenia dźwiękowe, należy pochylić się nad kwestią zadbania o tor nagłośnieniowy, w skład którego wchodzą mikrofony bądź inne przetworniki, wszelkie okablowania, urządzenia efektowe, miksery, końcówki mocy, aż po kolumny głośnikowe. Czym charakteryzuje się profesjonalne nagłośnienie estradowe? Czy warto inwestować w zestawy nagłośnienia estradowego?

Nagłośnienie estradowe - jakie wybrać?

Wybór odpowiedniego nagłośnienia estradowego nie jest łatwą sprawą. Na rynku istnieje ogromna ilość ofert, przez co decyzja może okazać się niezwykle trudna. Należy wybrać między konkretnymi wiodącymi firmami, najbardziej odpowiadającym modelom pod względem jakości do ceny, a także zdecydować się na paczkę aktywną lub pasywną. Oczywiście istotna jest także “mechanika” sprzętu, ponieważ nawet najodpowiedniejsza cewka na nic się nie zda, jeśli zawieszenie nie utrzyma w ryzach układu drgającego.

Profesjonalne nagłośnienie estradowe

Profesjonalne nagłośnienie estradowe wyróżnia się przede wszystkim najlepszą mechaniką. Dzisiaj wiele firm poszło na łatwiznę i korzysta z tanich oraz łatwo dostępnych tworzyw sztucznych, stosując folie w rodzaju Kaptonu masowo i to nawet w sprzęcie określanym teoretycznie jako ten z “wyższej półki”. Od zawsze najwyższą klasą odznaczały się karkasy cewek wykonane z włókna  szklanego. Nadal materiał ten jest swoistym standardem, jeśli chodzi o najlepsze i najdroższe profesjonalne nagłośnienie estradowe.

Same kolumny, jak już wspomniano, dzielą się na aktywne i pasywne. Na pozór wyglądają tak samo, jednak znacząco różnią się od siebie, jeśli chodzi o ich wnętrze. W nagłośnieniu aktywnym kolumna posiada zwrotnicę  aktywną, do której dociera sygnał i zostaje rozdzielony na pasma. Pasma te wędrują do wzmacniacza i dopiero na końcu do samych głośników. Nagłośnienie pasywne posiada natomiast końcówkę pasywną, która odpowiedzialna jest za odbieranie sygnału, a sygnał z niej trafia wprost do zwrotnicy i następnie do głośników. W tym rodzaju nagłośnienia nie ma wbudowanego wzmacniacza, zatem należy go dokupić.

Decydując się na zakup profesjonalnego nagłośnienia estradowego, należy postawić na zakup sprzętu aktywnego. Zyskujemy tym samym mobilność i wygodę, choć za znacząco wyższą cenę. Aktywne nagłośnienie estradowe izoluje zniekształcenia sygnału, zapewniając tym samym lepszą jakość dźwięku. Dodatkowo jest łatwe do podłączenia, a zestrojone ze sobą sprzęty cechuje mniejsza awaryjność. Jednocześnie pasywne nagłośnienie estradowe pozwala tworzyć zestawy sprzętu i kreować brzmienie, bez konieczności przeznaczania jednorazowo dużej kwoty.

instrumenty

Nagłośnienie estradowe a instrumenty

Niewątpliwie jakość dźwięku jest ważna nie tylko w przypadku wokalu, liczy się ona także, jeśli chodzi o instrumenty. Nagłośnienie estradowe musi być dostosowane do poszczególnych rodzajów sprzętu muzycznego i tego, jaki efekt chcemy osiągnąć. Niezwykle istotne jest chłodzenie. Istnieją rozwiązania, które usprawniają odprowadzenie ciepła z cewki głośnikowej - to istotne, szczególnie przy podłączonych do nich instrumentach. Nagłośnienie estradowe, w skład którego wchodzą głośniki średniotonowe, łatwo uszkodzić, ponieważ membrana i cewka wykonują niewielkie ruchy, przez co chłodzenie jest słabsze niż w przypadku głośników niskotonowych.

Zestawy nagłośnienia estradowego - czy warto?

Kupno zestawu nagłośnienia estradowego zdecydowanie nie jest prostą sprawą. W tym wypadku nie warto kierować się renomą marki czy kwotą, jakiej za dany sprzęt oczekuje sprzedawca. Wszystko należy dostosować do naszych potrzeb i oczekiwań. Trzeba zdecydować, czy stawiamy na głośniki aktywne, czy pasywne. Musimy pamiętać, że zestawy nagłośnienia estradowego przede wszystkim powinny być dostosowane do tego, do czego będą wykorzystywane - jakość instrumentów, czy będą zestawiane z wokalem i w jak dużej przestrzeni będą rozstawiane. 

Zobacz

Zastanawiamy się nad wprowadzeniem zmian w swoją codzienność. Z jednej strony ich pragniemy, z drugiej się ich obawiamy. Moment, w którym przełamujemy się i podejmujemy decyzję o rozpoczęciu całkowicie nowego życia, będzie przełomowy. Zaplanuj swoją przyszłość Każdy moment jest doskonałym na wprowadzenie zmian. Wiadomo, że chęć rozwoju pod każdym względem sprawi...

Zima to czas, w którym mogłoby się wydawać, że aktywność na świeżym powietrzu jest utrudniona. Jednak każdy rodzic w trosce o zdrowie i dobrą kondycję fizyczną swoich dzieci, pragnie zapewnić im odpowiednią dozę ruchu. Jak znaleźć sposób na odpowiednią dawkę aktywności zimą? Sanki to idealny pomysł na spędzenie czasu na świeżym powietrzu. Dlaczego ten rodzaj...

​Jak wygląda, skąd się bierze i jakie koszty ponoszą organizacje? Mimo że samo słowo “mikromenagement” brzmi całkiem niegroźnie – jego konsekwencje są niezwykle poważne. Wpływają nie tylko na dobrostan członków zespołu, ale i na efektywność realizowanych w firmie procesów. Mikrozarządzanie jest wszechobecne na poziomach mikro i makro. Doświadczają go...