loader

Dlaczego badanie wzroku jest tak ważne?

Mówi się, że oczy to zwierciadło duszy. Co jednak zrobić, gdy nasze oczy zaczynają wykazywać pewne dysfunkcje? W takich przypadkach należy niezwłocznie udać się do lekarza i wykonać odpowiednie badania. Zdrowy wzrok odbiera około 80% informacji o naszym otoczeniu, dlatego tak ważne jest, aby nasze oczy działały prawidłowo, ponieważ wpływa to nie tylko na nasze postrzeganie świata, ale również na nasze bezpieczeństwo. Najczęstszymi wadami wzroku są wady refrakcji, czyli krótkowzroczność bądź dalekowzroczność i astygmatyzm.

Badanie wzroku u okulisty

W przypadku takich schorzeń należy udać się do okulisty, który określi naszą wadę, czyli dioptrie, dzięki czemu będzie możliwe dobranie odpowiednich okularów korekcyjnych. Podstawowym badaniem jest komputerowe badanie wzroku, które pomoże ustalić jaką mamy wadę. Innym badaniem jest badanie ostrości widzenia. Jest to tradycyjne badanie, które wykonuje się przy pomocy tablicy z literami alfabetu. Pacjent musi odczytywać wskazane przez okulistę litery, które mają różną wielkość. Podczas wizyty wykonuje się też badanie dna oka, które pokazuje też stan całego naszego organizmu, pomaga ocenić rozwój niektórych chorób np. cukrzycy czy nadciśnienia tętniczego. Dlatego tak ważne jest, aby nie bagatelizować problemów ze wzrokiem, ponieważ może mieć to poważne konsekwencje dla całego naszego organizmu. Innymi coraz częściej występującymi chorobami są zaćma i jaskra, które wykryte we wczesnym stadium można z powodzeniem leczyć.

 

Badanie wzroku Kraków

Badanie wzroku Kraków

W dzisiejszych czasach praktycznie wszystkie gabinety okulistyczne są wyposażone w nowoczesne sprzęty, które pozwolą zdiagnozować wadę wzroku. Ale cała procedura nie kończy się na badaniu. Kiedy już otrzymamy receptę na okulary przed nami kolejny ważny etap. Jest to wybór oprawek, które będą pasowały do naszego kształtu twarzy, a nawet osobowości. A wybór jest ogromny, dlatego może to trwać cały dzień. Należy też pamiętać, że oprawki mogą nam pomóc zakryć pewne niedoskonałości naszej twarzy, ale także mogą je uwydatnić. Dlatego w większości salonów optycznych pracownicy starają się jak najlepiej doradzić. W Krakowie jest wiele miejsc, gdzie można przeprowadzić badanie wzroku. Są to małe gabinety i duże popularne sieciówki. Właściwie nie ma już gabinetu, który by nie oferował okularów z uwzględnieniem specjalnych filtrów, dzięki którym oko nie męczy się podczas długiej pracy przy komputerze. Musimy także mieć świadomość, że wada wzroku cały czas ewoluuje. Z biegiem lat może się ona powiększyć, dlatego badanie wzroku powinno być wykonywane co kilka lat.

Jeżeli nie jesteśmy zwolennikami okularów to możemy wybrać soczewki. Jednak także w tej sytuacji musimy udać się do lekarza, który pomoże nam dobrać odpowiednie dioptrie czy cylindry (w przypadku astygmatyzmu).

Nie bagatelizujmy zatem żadnych problemów ze wzrokiem. Badania okulistyczne są powszechnie dostępne, a jeśli wykonujemy je regularnie możemy mieć pewność, że w przyszłości "nie przegapimy" poważniejszych problemów ze wzrokiem.

foto
Autor:Redakcja

Zobacz

Rozstępy - skutek zerwania włókien kolagenowych - to zjawisko dotyczące naprawdę dużej liczby osób, nie tylko kobiet, jednak rzeczywiście grupa ta z uwagi na częstsze wahania hormonalne zmaga się z większą skłonnością do ich powstawania. Wrzecionowate pasma na skórze mają negatywny wpływ na postrzeganie swojego ciała, dlatego sprzymierzeńcem w zwalczaniu tego typu...

Życie w pośpiechu, zła dieta i niewystarczająca ilość witamin - to codzienność, w której żyje większość z nas. Często zapominamy o zdrowych tłuszczach, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Sprawdź, dlaczego warto uzupełnić swoją dietę o kwasy tłuszczowe 3, 6, 9. Czym się wyróżnia kwas tłuszczowy omega 3? Dla zdrowego samopoczucia i...

Zakwaszenie organizmu to bardzo nieprzyjemna przypadłość, o której wciąż mówi się niewiele. Wbrew pozorom, cierpi na nią jednak bardzo dużo osób. Nie wszystkie są jednak tego świadome. Początkowe objawy zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej nie są zbyt charakterystyczne, w związku z tym często przypisujemy im inną przyczynę. Czy wiesz, czym jest zakwaszenie organizmu i...