loader

7 porad dla osób, które zaczynają swoją przygodę ze snowboardingiem

Na naukę nigdy nie jest za późno a snowboard to wspaniały sport zimowy! Zanim wybierzesz się jednak na stok przeczytaj 7 poniższych porad napisanych specjalnie dla początkujących snowboardzistów!

Snowboard to taki sport, który można trenować w każdym wieku. Najpierw jednak lepiej dowiedzieć się, jak to robić, zamiast doznać głupiej kontuzji.

Wybierz jak będzie jeździł

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę ze snowboardem, to powinieneś podjąć decyzję, czy będziesz „regular” czy może jednak „goofy. Jeśli wybierzesz „regular”, to będzie jeździł z lewa stopą na froncie deski, a jeśli „goofy”, to prawa noga pojawi się z przodu snowboardu. Jeśli nie spróbujesz, to nie będziesz wiedział, które rozwiązanie bardzo Ci pasuje. Jak to sprawdzić? Rozpędź się (bez deski) i skocz – noga, która będzie Twoją wysuniętą podczas lądowania, powinna być tą, która ostatecznie znajdzie się na froncie deski. To będzie dobry wybór na początek – wraz z doświadczeniem prawdopodobnie nauczysz się jeździć także na drugą nogę, więc nie ma obaw, że początkowy wybór ograniczy Twoje umiejętności.

Przygotuj swój snowboardowy strój

Z pewnością wiesz, że pierwsze przejazdy nie będą wzorowe i bezbolesne. Nieraz upadniesz na ziemię. Dlatego warto przygotować sobie adekwatne do upadków ubranie. Nie mówimy tutaj o ekstrawaganckim stroju, a raczej o ochronie przed zimnem i upadkami. Kluczowe są spodnie – powinny być wodoodporne. Najlepiej wybrać spodnie polecane na snowboard – te z reguły są specjalnie wzmocnione czy też zaopatrzone w ochraniacze, które dodatkowo ochronią przed obrażeniami kolan czy przemarznięciem.

Ucz się z profesjonalistą

Możesz próbować uczyć się sam, ale to nie jest ani najbezpieczniejszy ani najszybszy sposób nauki. Podobnie będzie z kolegą, które umie jeździć – może nie umieć przekazać wiedzy, a dla Ciebie niebezpieczne w skutkach. Dlatego lepiej wybrać profesjonalistę, z anielską cierpliwością, które będzie wiedział jak Cię zabezpieczyć i błyskawicznie przeszkolić.

Nauka jazdy na snowboardzie

Ucz się jazdy z tylko jedną nogą przypiętą do deski

Jeśli chcesz dobrze jeździć na snowboardzie, to musisz umieć jeździć po łaskim terenie z tylko jedną nogą przypiętą do deski – można do porównać do skateboardingu. To w ten sposób podjeżdża się do wyciągu czy przemierza co bardziej płaskie elementy trasy. Musisz się nauczyć w pełni panować nad deską, by czuć się bezpiecznie na stoku.

Wiedz, jak oznacza się trasy snowboardowe

Zaczynając swoją przygodę ze snowboardem, powinieneś poznać także sposób oznaczania trudności stoków narciarskich. Najłatwiejsze są trasy zielone i to na nich najlepiej się uczyć, gdy stawia się pierwsze snowboardowe kroki. Trasa niebieska, choć trudniejsza, wciąż zaliczana jest do tych łatwiejszych. Stoki czerwone to już pewnie nierówności i stromizny na trasie, które mogą być niebezpieczne dla początkujących. Czarne kółko oznacza już nie lada przeprawę – stok może być poprowadzony między drzewami, pojawić się mogą duże kamienie czy skarpy. To opcja tylko dla zaawansowanych snowboardzistów.

Sztuka przewracania

Choć to paradoks – od przewracania warto zacząć swoją naukę. Tego elementu nie da się ominąć, a aby nie doznać kontuzji, najlepiej posiąść tę wiedzę jak najszybciej. Najgroźniejsze jest upadanie na wyprostowane ręce – choć to często naturalny odruch, to może skończyć się złamaniem ręki. Dlatego bezpieczniej przewracać się na przedramiona. Jeśli lecimy na plecy, to kluczowe jest zamortyzowanie upadku pośladkami, co pomaga utrzymać głowę w górze. Obicie głowy o lód może doprowadzić do poważnych obrażeń.

Jeździć na piętach czy na palcach?

Wbrew pozorom deski podczas jazdy nie przylegają cały czas płasko do stoku. Dlatego gdy jedziesz, to ugnij nogi i próbuj jechać opierając się na przemian na obu krawędziach. Gdy zjeżdżasz tyłem do stoku, to próbuj opierać ciężar ciała na tylnej krawędzi deski, a z kolei gdy jedziesz przodem, to jedź na palcach. Nie bądź sztywniakiem podczas jazdy, staraj się być bardziej elastycznym, a oszczędzisz sobie wielu wywrotek i bólu!

Zobacz

Masz awersję do wydawania pieniędzy? Czujesz wahanie, patrząc na stan swojego konta pod koniec każdego miesiąca? Szukasz oszczędności, ale nie wiesz gdzie? Dowiedz się, jak kupować mądrze i dokonywać świadomych zakupów. Oto 10 sposobów na mądre i niedrogie zakupy. Oszczędność nie musi oznaczać rezygnacji z zakupów. Stosuj się do tych prostych zasad. 1. Myśl...

How do I locate my phone? It's not as difficult as you might think. Media technology can be used to locate a stolen or lost cell phone. This includes the ability to locate your cell phone over the internet. Read more at: https://inlookup.com This is useful to be able to locate your phone in case it is lost or stolen. It can also be useful for everyday use, such as when your phone is...

Podczas dłuższej wyprawy rowerowej, zazwyczaj konieczne jest przeprowadzenie konserwacji swojego jednośladu. Nie każdy jednak ma pieniądze na taką usługę u profesjonalisty, dlatego warto zakupić kilka podstawowych narzędzi rowerowych oraz akcesoriów, dzięki którym można samodzielnie pozbyć się wielu awarii. Dziś jednoślady biją swoje rekordy popularnością. W Polsce kupuje...