loader

Philips Hue – czy warto? 10 powodów na TAK!

​Philips Hue to prawdopodobnie najbardziej znany system inteligentnego oświetlenia. Potrafi naprawdę wiele – dzięki niemu możesz w szerokim zakresie sterować charakterystyką światła, włączać i wyłączać lampy na odległość, a nawet całkowicie zautomatyzować ich uruchamianie. Na pytanie „Philips Hue – czy warto” możemy więc odpowiedzieć prosto: tak, po stokroć! Przekonaj się, jakie korzyści oferuje oświetlenie Philips Hue.

1. Duży wybór produktów

Katalog urządzeń Philips Hue składa się z wielu produktów – nie tylko żarówek, ale też lamp różnego rodzaju: stołowych, podłogowych, sufitowych czy ściennych. Daje to mnóstwo możliwości konfiguracji i sprawia, że system Philips Hue można z łatwością dopasować do wnętrz urządzonych w różnych stylach. Oprócz tego w ofercie holenderskiej marki znajdują się również oprawy zewnętrzne oraz superpraktyczne taśmy LED, z których wyczarujesz dowolne aranżacje świetlne.

Philips Hue oferuje też wiele możliwości sterowania oświetleniem. System można rozbudować o regulatory przyciemniania światła, przełączniki dotykowe czy czujniki ruchu.

2. Łatwość instalacji systemu Philips Hue

Aby zainstalować system inteligentnego oświetlania Philips Hue w swoim domu, nie musisz przeprowadzać żadnego remontu, kuć ścian czy kłaść nowych kabli. To absolutnie czysta, bezkurzowa i bezpyłowa rewolucja. Wystarczy po prostu wymienić żarówki na LED-y Philips Hue lub wybrać inteligentne lampy, a do routera, za pomocą kabla LAN, podłączyć mostek Hue Bridge 2.0. To on jest „mózgiem” całego systemu, który umożliwia zdalne i automatyczne sterowanie oświetleniem. Można podłączyć do niego 50 punktów świetlnych.

3. Praca w standardzie ZigBee

Mostek Hue Bridge 2.0 komunikuje się z urządzeniami Philips Hue za pomocą technologii ZigBee. To protokół transmisji danych w sieciach bezprzewodowych, którego działanie można porównać do działania doskonale wszystkim znanego WiFi. ZigBee zostało stworzone specjalnie z myślą o obsłudze inteligentnych systemów Smart Home i sprawdza się w tej roli doskonale. Wyróżnia się stabilnością, niezawodnością działania, niskim zużyciem energii i dużym zasięgiem (nawet do 100 m).

Dzięki wykorzystaniu ZigBee oświetlenie Philips Hue działa niezależnie od WiFi, więc nie obciąża domowego internetu. Transmisja danych jest uwierzytelniona, co daje gwarancję, że do sieci nie podłączy się żadna niepowołana osoba.

4. Philips Hue – czy warto? Ekonomiczne światło LED

Wszystkie źródła światła systemu Philips Hue (zarówno żarówki, jak i lampy) działają w technologii LED. Wynika z tego kilka znaczących korzyści: 

  • - oszczędność energii – LED-y zużywają jej nawet o 80% mniej niż żarówki halogenowe;
  • - długa żywotność – czas pracy diody LED wynosi średnio 30 tysięcy godzin, co przekłada się na mniej więcej 10 lat działania (dla porównania halogen świeci 2 tysiące godzin, a świetlówka – 5 tysięcy);
  • - jakość światła – LED-y generują światło mocno skoncentrowane, o wysokim współczynniku oddawania barw;
  • - duży wybór kolorów i szeroki zakres temperatury barwowej;
  • - oświetlenie LED od razu po włączeniu świeci z pełną pomocą, w przeciwieństwie do świetlówek, które mają długi czas nagrzewania;
  • - większa kontrola – oświetleniem LED sterować można za pomocą dedykowanych akcesoriów, aplikacji w telefonie czy komend głosowych;
  • - LED-y to ekologiczne źródło światła – są przyjazne dla środowiska, bo pobierają mniej energii, nie nagrzewają się i wyróżniają dużą żywotnością. Ponadto do ich produkcji nie używa się szkodliwej rtęci.

5. Różne możliwości obsługi

Oświetleniem Philips Hue można sterować na kilka sposobów: za pomocą inteligentnych akcesoriów, dedykowanej aplikacji Philips Hue oraz komend głosowych.

System Philips Hue współpracuje ze wszystkimi funkcjonującymi na rynku asystentami głosowymi, między innymi Amazon Alexa, Apple HomeKit czy Google. Dzięki temu wypowiadając proste polecenia, możesz wyłączyć światło w kuchni, zmienić jasność lampki na stole albo całą aranżację świetlną w ogrodzie. Komendy głosowe są łatwe do zapamiętania i tak zróżnicowane, że obejmują setki różnych kombinacji.

6. Automatyzacja oświetlenia

Możliwość zarządzania światłem za pomocą telefonu czy dedykowanych urządzeń to cecha większości systemów inteligentnego oświetlenia. Philips Hue potrafi o wiele więcej. Oferuje na przykład pełną automatyzację. Dzięki produktom holenderskiego producenta możesz tak zaprogramować światła w swoim domu, aby o określonej godzinie rano delikatnie się rozświetlały, imitując wstawanie słońca i powoli budząc wszystkich mieszkańców. Następnie w ciągu dnia będą zmieniać swoją temperaturę barwową oraz natężenie, by jak najlepiej dopasować się do potrzeb domowników, a o określonej godzinie wieczorem stopniowo zaczną gasnąć.

W ramach takiej automatyzacji światła zmieniają się według wstępnie ustawionych aranżacji świetlnych: trybów Energii, Koncentracji, Czytania oraz Relaksu. W porze pobudki oświetlenie swoją charakterystyką przypomina naturalne światło wstającego słońca. Potem nabiera chłodnego, białawego odcienia, który dodaje wigoru i pozwala rozpocząć dzień z energią. W ciągu dnia nieco się rozjaśnia, aby sprzyjać koncentracji i mobilizować do uporania się z obowiązkami. Po południu natomiast zmienia się w delikatnie żółtawe – takie tony pomagają się rozluźnić i są odpowiednie na przykład do czytania.

O tym, jak bardzo odpowiednio dobrane światło ułatwia codzienne funkcjonowanie, można przekonać się szczególnie zimą, gdy niemal całymi dniami towarzyszy nam sztuczne oświetlenie. Imitacja wschodzącego czy zachodzącego słońca jest wówczas na wagę złota i naprawdę potrafi poprawić nastrój.

7. Światła, które witają Cię w domu

Jeśli pozwolisz aplikacji Philips Hue na łączenie się z usługą geolokalizacyjną w swoim telefonie, zyskasz kolejną ciekawą funkcję. Gdy tylko zbliżysz się do domu, automatycznie włączą się zaprogramowane wcześniej światła. I odwrotnie – kiedy się oddalisz, zgasną. Dzięki temu wychodząc z domu, nie musisz zaglądać do każdego pomieszczenia i zaprzątać sobie głowy wyłączaniem oświetlenia.

8. Bezpieczeństwo

Taka automatyzacja w prosty sposób wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa. Nie będziesz już potykać się o porozrzucane w korytarzu buty czy pozostawione przez dzieci zabawki. Philips Hue może również symulować obecność domowników w domu, pełniąc funkcję odstraszacza potencjalnych złodziei, gdy na przykład bawicie się na wakacjach.

9. Philips Hue – rozrywka na nowym poziomie

Oświetlenie Philips Hue można zsynchronizować z domowymi multimediami: filmami, grami czy muzyką. Dzięki temu w czasie wieczornego seansu czy emocjonującej rozgrywki światła dostosują się do dźwięków i efektów wizualnych – będą migać, rozjaśniać się, przyciemniać czy zmieniać kolory, podążając za akcją na ekranie albo naśladując rytm muzyki. Przenosi to rozrywkę na zupełnie nowy poziom i pozwala doświadczać wrażeń, jakie daje, o wiele intensywniej.

10. Łatwa rozbudowa systemu o kolejne oprawy

System Philips Hue jest nie tylko dziecinnie prosty w instalacji, ale i rozbudowie. Do jednego mostka Hue Bridge podłączyć można aż 50 różnych punktów świetlnych, co daje sporo możliwości w tworzeniu aranżacji oświetleniowych, zarówno w domu, jak i ogrodzie. Jeśli do istniejącego układu zechcesz podłączyć nowe, wystarczy, że wymieniasz zwykłe żarówki na LED-y Philips Hue lub wybierzesz gotowe oprawy i skonfigurujesz ich parametry w aplikacji.

Posiadanie w domu systemu inteligentnego oświetlenia to nie gadżeciarstwo ani fanaberia, a ogromne ułatwienie. Światło wpływa na nas mocniej, niż myślimy – może dodawać energii i sprzyjać koncentracji albo ułatwiać relaks czy zasypianie. System Philips Hue daje ogromne możliwości sterowania oświetleniem oraz jego parametrami. Dzięki niemu można wyciągnąć z czegoś tak banalnego, jak światło, maksimum korzyści, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie.

Elementy systemu Philips Hue znajdziesz na karel2.pl.

Artykuł partnera

Zobacz

​Zakupy online stają się coraz bardziej popularne, oferując wygodę, szeroki wybór produktów i często bardziej konkurencyjne ceny. W artykule omówimy, jakie produkty do domu warto kupować online i jakie są korzyści z takich zakupów. Środki czystości Kupowanie środków czystości online daje dostęp do szerokiego asortymentu produktów, w tym tych ekologicznych i...

Wybór odpowiedniego grilla ogrodowego to decyzja, która może znacząco wpłynąć na jakość i sposób przygotowywania potraw na świeżym powietrzu. Istnieje wiele rodzajów grilli, z których każdy ma swoje unikalne cechy i możliwości. Grill węglowy: tradycyjne grillowanie z dymem i smakiem Grill węglowy to tradycyjna forma grillowania, która charakteryzuje się wykorzystaniem...

Okna dachowe to nie tylko praktyczny element dachu, ale również źródło naturalnego światła i świeżego powietrza w Twoim domu. Dzięki nim możesz stworzyć przytulną i przestronną przestrzeń, która ożywi każde pomieszczenie. W tym artykule dowiesz się, dlaczego okna dachowe to inwestycja w komfort i estetykę Twojego mieszkania. Rola okien dachowych w polskich domach W...