loader

Ręczniki łazienkowe – 6 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przed ich zakupem

Ręczniki łazienkowe to tekstylia, do których zakupu mało kto jest odpowiednio przygotowany. To niestety duży błąd. Odpowiednio dobrany ręcznik posłuży przecież zdecydowanie dłużej, a Ty będziesz z przyjemnością się nim wycierać. Zanim udasz się na zakupy, sprawdź więc najpierw, jakie sześć rzeczy warto wziąć pod uwagę, kupując nowe ręczniki łazienkowe!

1. Materiał ma ogromne znaczenie

Nie zaskoczymy Cię pewnie, pisząc, by kupując ręcznik, zwrócić uwagę na jego materiał. Jeśli jednak zapytamy, z jakich tkanin są wykonane tekstylia, których aktualnie używasz, będziesz znać odpowiedź? Pewnie nie, ale nie jest to powód do zmartwień. Przed zakupem nowego kompletu pamiętaj po prostu, że materiał na spore znaczenie. Jakie?

Przede wszystkim tkanina wykonania odpowiada za wygląd, trwałość, cenę, miękkość, a także chłonność ręcznika. Jakie rozwiązania będą zatem najlepsze? Od lat prym wiedzie oczywiście bawełna. Nie ma się jednak czemu dziwić. Jest bardzo delikatna dla skóry i przyjazna dla alergików. Szybko schnie, łatwo jest ją wyprać bez uszkadzania struktury materiału, a także może przybierać liczne formy.

Kojarzysz zapewne ręczniki frotte, prawda? Zaskoczymy Cię, gdy powiemy, że te wykonuje się właśnie z bawełny? Wszystko zależy po prostu od jej splotu. Obecnie technologia bardzo się rozwinęła, dlatego też w sklepach możesz znaleźć wiele opcji, które na pierwszy rzut oka będą wyglądać na całkowicie inny materiał wykonania. Sprawdź zawsze metkę, by mieć pewność, z czym masz do czynienia. Pamiętaj też, że bawełna sprawdzi się zawsze.

Ręczniki frotte wykonane ze 100% bawełny to rozwiązanie, które od lat gości w naszych łazienkach. Takie tekstylia są miękkie, miłe w dotyku i bardzo dobrze chłoną wodę. Na zdjęciu ręczniki Rete marki Faro. Źródło: sklep Karo.

Od kilku lat sporą popularność zyskała też tkanina bambusowa. Wykorzystuje się ją na wiele sposobów. Bardzo często powstają z niej właśnie ręczniki kąpielowe. Czy warto w nie inwestować? Oczywiście. Są chłonne i wykazują właściwości bakteriobójcze. W Twoim ręczniku nie będą więc gromadziły się drobnoustroje, mogące wywoływać liczne problemy zdrowotne. Takie tekstylia będą wyjątkowo gładkie i delikatnie lśniące.

Gdy zależy Ci natomiast na wariancie szybkoschnącym, wybierz ręczniki wykonane z mikrofibry. Te będą suche już po kilku chwilach od użycia. To duża zaleta, gdy w Twojej łazience panuje duża wilgoć. Niektóre ręczniki nigdy nie wyschną wtedy w niej idealnie. Z mikrofibrą nie będziesz się jednak musiała tego obawiać. Przy okazji po kąpieli otulisz swoje ciało wyjątkową miękkością. 

2. Gramatura ręcznika jako wyznacznik chłonności

W przypadku ręczników kluczowa jest także ich gramatura. Co oznacza jednak taki parametr? Jej wartość liczbowa informuje, ile gramów materiału zostało zużytych na każdy metr kwadratowy produktu. Im jest ona wyższa, tym ręcznik będzie oczywiście grubszy oraz cięższy. Przy okazji będzie lepiej chłonął wodę i otuli Cię niebywałą miękkością. Jest też jednak niestety druga strona medalu. Ręczniki o wysokiej gramaturze bardzo długo schną. Jaka wartość będzie więc najlepsza?

Gramaturę od 300 do 400 g/m2 poleca się przede wszystkim wtedy, gdy ręczniki będziesz często przenosić lub przewozić – np. w torbie podróżnej. Są lekkie, zajmują małą ilość miejsca i szybko schną. Mogą jednak dość szybko się zniszczyć i stracić swój pierwotny wygląd. 

Za najpopularniejszy zakres gramatury ręczników można natomiast uznać wartość między 450 a 500 g/m2. Większość tekstyliów cechuje się właśnie takimi parametrami. Ręczniki te będą średniogrube i dość chłonne. W krótkim czasie powinny także całkowicie wyschnąć. Oczywiście ich jakość będzie lepsza, niż wspomnianych wcześniej tekstyliów z gramaturą 300-400 mg/m2.

Najgrubsze ręczniki to natomiast te, których parametr oscyluje nawet w granicach 700-750 g/m2. Są wyjątkowo miękkie, puszyste, ale też ciężkie. Nie tracą swojego wyglądu nawet po latach użytkowania, dlatego najczęściej spotkasz je w hotelach. Gdy chcesz wybrać takie ręczniki do swojego domu, pamiętaj, że będziesz musiała je bardzo starannie i długo suszyć. Do użytku codziennego spokojnie wystarczą Ci jednak ręczniki mające ok. 400 g/m2. 

Ręczniki o wysokiej gramaturze są bardzo grube, co widać nawet na zdjęciach. Przez to są niezwykle trwałe i odporne na zniszczenia. Na zdjęciu ręczniki Nefre od marki Eurofirany. Źródło: sklep Karo.

3. Rozmiar ręcznika z uwzględnieniem jego przeznaczenia

Teraz nadszedł czas na rozmiar ręcznika. W tym przypadku dużo zależy od Twoich preferencji. Pamiętaj jednak, że wymiary najlepiej dopasować do przeznaczenia danego produktu.

Do twarzy i rąk polecamy małe tekstylia o wymiarach nawet 30x30. Te, jak wiadomo, i tak bardzo często trzeba wymieniać, więc ułatw sobie ich pranie. Małe ręczniki powinny też szybko wyschnąć, a dodatkowo są tanie. To duża zaleta, ponieważ najczęściej używane tekstylia warto wymienić na nowe np. raz do roku. Oszczędzisz więc tym samym sporą ilość gotówki.

Oprócz kilku małych ręczników warto mieć również w łazience średnich rozmiarów tekstylia – np. 50x90 cm czy 55x110. Te świetnie nadają się np. do włosów. Kąpielowe ręczniki, których będziesz używać po wyjściu z wanny lub spod prysznica, powinny być natomiast o wiele większe. 70x140 czy 100x150 to absolutny must have w każdej łazience. 

Ręczniki w bardzo dużej ilości rozmiarów znajdziesz na https://www.karo.waw.pl/category/reczniki. Z pewnością będziesz w stanie wybrać wariant, który najbardziej sprosta Twoim oczekiwaniom oraz wymaganiom. 

Ręczniki warto kupować w kompletach. Wtedy w jednym zestawie najczęściej znajdziesz kilka różnych rozmiarów, które odpowiednio dopasujesz do ich przeznaczenia. Na zdjęciu komplet Floris od marki Eurofirany. Źródło: sklep Karo.

4. Kolor ręcznika to nie tylko Twoje preferencje

A co z kolorem ręcznika? Czy ten aspekt ma jakieś znaczenie? Oczywiście! Przede wszystkim staraj się zawsze kupować ręczniki w komplecie lub zawsze wybieraj jeden czy dwa konkretne kolory. Wtedy tekstylia będą idealnie do siebie pasować. Nie będzie konieczności szukania podobnych do siebie ręczników, gdy np. chcesz pokazać gościom Twoje przywiązanie do każdego elementu w mieszkaniu. Tekstylia łatwiej będzie także wtedy uprać. Wrzucisz je wszystkie razem do pralki i gotowe. Koniec z sortowaniem białych, różowych czy niebieskich akcesoriów.

Kolorem ręcznika możesz również świetnie podkreślić wygląd swojej łazienki. Wystarczy wybrać odcień, który powtarza się już w aranżacji i gotowe. Gdy natomiast wystrój jest monochromatyczny, ręczniki oraz kilka pasujących kolorystycznie dodatków – np. dozownik do mydła, świece zapachowe – mogą stać się cudownym akcentem pomieszczenia.

Wybór odcieni ręczników to zatem kwestia indywidualna. Kieruj się wtedy wystrojem lub swoimi preferencjami, a z pewnością będziesz zadowolona. Pamiętaj jednak, że żywe kolory mogą po kilku praniach wyblaknąć. Biel lubi natomiast szarzeć. Czy zatem znalezienie idealnej barwy jest możliwe? Pewnie tak. Pastele powinny dać radę, chociaż nie chcemy Cię zamykać na tylko takie propozycje. 

5. Wykończenie dużo mówi o ręczniku

Kupując ręcznik, staraj się także zwrócić uwagę na jego wykończenie. Klasyczne modele będą obszyte wyłącznie cienką lamówką. Gdy zależy Ci na eleganckich dodatkach do łazienki, postaw na bordiurę. Co to takiego? Najprościej mówiąc, ozdobny pasek, który najczęściej umieszcza się wzdłuż krótszego boku ręcznika. 

Takie wykończenie może przyjmować różne formy oraz wzory. Najczęściej będzie to subtelne tłoczenie, elegancki haft czy zdobienie żakardowe. Takie małe szczegóły naprawdę potrafią dodać luksusu każdej łazience. Będą także często świadczyły o wysokiej jakości tekstyliów. Producent pokazuje w ten sposób, że zwraca uwagę na każdy szczegół. 

Orientalna bordiura na ręczniku wprowadzi do łazienki cudowną elegancję. Na zdjęciu ręczniki Gracja od marki Eurofirany. Źródło: sklep Karo. 

6. Sposób konserwacji bywa niezwykle istotny

Na koniec został nam jeszcze do omówienia sposób konserwacji. Ręczniki, jak wiadomo, trzeba prać w wyższej temperaturze. Tylko wtedy usuniesz z nich zanieczyszczenia oraz bakterie. 60 stopni Celsjusza to zupełne minimum. Wybieraj więc tekstylia, na których metce widzisz przynajmniej taką wartość. Będziesz wtedy miała pewność, że żadne pranie nie powinno im zaszkodzić. 

Gdy używasz na co dzień suszarki bębnowej, sprawdź, czy producent ręcznika zaleca taki sposób konserwacji. Jeśli nie, niestety możesz uszkodzić materiał i obniżyć jego chłonność. Upewnij się więc zawczasu, by później ten fakt nie wyszedł dopiero w praniu. 

Jak widzisz, jest wiele aspektów, na które warto zwrócić uwagę, wybierając ręczniki idealne. Gdy będziesz pamiętać o każdym z nich, z pewnością kupisz najlepsze możliwe rozwiązanie.

Artykuł partnera

Zobacz

​Zakupy online stają się coraz bardziej popularne, oferując wygodę, szeroki wybór produktów i często bardziej konkurencyjne ceny. W artykule omówimy, jakie produkty do domu warto kupować online i jakie są korzyści z takich zakupów. Środki czystości Kupowanie środków czystości online daje dostęp do szerokiego asortymentu produktów, w tym tych ekologicznych i...

Wybór odpowiedniego grilla ogrodowego to decyzja, która może znacząco wpłynąć na jakość i sposób przygotowywania potraw na świeżym powietrzu. Istnieje wiele rodzajów grilli, z których każdy ma swoje unikalne cechy i możliwości. Grill węglowy: tradycyjne grillowanie z dymem i smakiem Grill węglowy to tradycyjna forma grillowania, która charakteryzuje się wykorzystaniem...

Okna dachowe to nie tylko praktyczny element dachu, ale również źródło naturalnego światła i świeżego powietrza w Twoim domu. Dzięki nim możesz stworzyć przytulną i przestronną przestrzeń, która ożywi każde pomieszczenie. W tym artykule dowiesz się, dlaczego okna dachowe to inwestycja w komfort i estetykę Twojego mieszkania. Rola okien dachowych w polskich domach W...