Razem z początkiem roku nadszedł czas na podzielenie się z urzędem skarbowym informacją o osiągniętych w 2017 roku dochodach. Większość podatników związanych jest z pracodawcą umową o świadczenie pracy, a uzyskane z jej tytułu dochody są jedynym źródłem zarobków. Mimo komputeryzacji i możliwości, jakie za sobą niesie, w dalszym ciągu wiele osób rozlicza roczny podatek dochodowy na papierowych formularzach, wpisując, nierzadko z błędami, dane osobowe i wartości liczbowe w pola tradycyjnej deklaracji PIT.
A przecież nie raz, wchodząc na strony internetowe o tematyce podatkowej i nie tylko natknęliśmy się na bezpłatny program do rozliczenia PIT 37 i wszystkich pozostałych. To narzędzie jest ułatwieniem w “walce” z deklaracją podatkową, którą trzeba wypełnić. Jednym z dobrych, co roku aktualizowanych, bezpiecznych i łatwych w obsłudze jest PITax.pl Łatwe podatki. Nie zadawajmy sobie kolejny raz pytania jak rozliczyć PIT 37, tylko rozwiążmy nasz podatkowy problem przy pomocy programu. Możemy to zrobić na smartfonie, tablecie lub komputerze, nie ważne w dzień czy w nocy. Konieczny jest dostęp do Internetu. Korzystanie z aplikacji ma same dobre strony:
- nic nas nie kosztuje, bo program jest bezpłatny,
- nie trzeba go instalować na komputerze, można na nim pracować online
- intuicyjny kreator prowadzi użytkownika przez kolejne etapy aż do zakończenia rozliczenia,
- ma wbudowaną bazę wzorów aktualnych deklaracji PIT i załączników
- dostęp do bazy adresowej wszystkich urzędów skarbowych na terenie całej Polski.
Program do rozliczania PIT 37 online można zastosować przy wypełnianiu pozostałych rodzajów formularzy podatkowych, my jednak skupimy się na najpopularniejszym - PIT 37 Wypełniony PIT 37 za 2017 rok należy złożyć osobiście we właściwym ze względu na miejsce zamieszkania urzędzie skarbowym, wysłać pocztą, listem poleconym lub przesłać drogą elektroniczną na skrzynkę mailową urzędu. Najważniejsze, żeby nasza deklaracja podatkowa trafiła do skarbówki we właściwym terminie, który jest określony dla poszczególnych PIT-ów w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podatnicy rozliczający dochód za 2017 rok na deklaracji PIT 37 i PIT 37 online muszą dostarczyć ją do końca kwietnia 2018 roku. - źródło.
Jak rozliczyć PIT 37 uwzględniając przysługujące ulgi podatkowe?
Ministerstwo Finansów co roku wprowadza bardziej lub mniej znaczące zmiany w przepisach dotyczących podatku dochodowego od osób fizycznych. Czasami zmiany dotyczą ulg podatkowych, z których chętnie wszyscy korzystamy, pod warunkiem spełnienia wymogów. Bo przecież dzięki przeróżnym ulgom, możemy zaoszczędzić i pozostawić w naszej kieszeni nawet całkiem ładną kwotę.
Wśród ulg podatkowych istnieje podział na te, które możemy odliczyć od dochodu :
- ulga z tytułu przekazania darowizny kościelne i organizacje społeczne
- ulgę na Internet
- ulga rehabilitacyjna,
- ulga na badania i rozwój
- ulgę z tytułu wpłat na IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego).
- zwrot nienależnych świadczeń,
oraz ulgi, które mamy prawo odpisać od wyliczonego podatku:
- ulga abolicyjna, inaczej nazywana “ulgą zagraniczną"
- ulga prorodzinna, która jest najpopularniejszą ulgą podatkową.
- składki zdrowotne
Czy można rozliczyć PIT 37 razem z małżonkiem?
Generalnie każdy podatnik powinien rozliczać się z urzędem skarbowym osobno. Jeśli jednak spełni się warunki opisane w art. 6 ust. 1-3a ustawy o PIT z 26 lipca 1991 r. jest możliwość skorzystania z preferencyjnych warunków i wysłania do urzędu skarbowego jednego, wspólnego zeznania podatkowego. O fakcie złożenia wspólnej deklaracji nie trzeba informować urzędu skarbowego na specjalnych dokumencie. Wystarczy zaznaczenie w PIT odpowiedniego kwadratu i złożenie podpisu przez jednego małżonka. Z chwilą , kiedy wspólny PIT wpłynie do urzędu, małżonek, który się na nim podpisał, staje się automatycznie pełnomocnikiem drugiego. Wspólny PIT może to przynieść spore korzyści finansowe w sytuacji, gdy zarobki męża i żony znacząco się różnią.
Artykuł pilotujący projekt „PITax.pl dla OPP”, czyli wspólną inicjatywę Instytutu Wsparcia Organizacji Pozarządowych (IWOP) oraz firmy PITax.pl Łatwe podatki umożliwiającą organizacjom OPP efektywne pozyskiwanie 1% z podatku PIT.
Materiał zewnętrzny