loader

Pierwsza pomoc w domu. Jak postępować w przypadku oparzeń?

​Codziennie my oraz nasi bliscy jesteśmy narażeni na ryzyko ulegnięcia wielu wypadkom. Do najczęstszych z nich należą różnego rodzaju oparzenia. O tym, jak postępować w przypadku oparzeń, uczyliśmy się kiedyś w szkole, jednak może się okazać, że jako dorośli ludzie, niewiele z tej wiedzy pamiętamy. Tym bardziej, że mamy obecnie do dyspozycji różnego rodzaju maści oraz preparaty, które skutecznie przyśpieszają gojenie.

Kuchnia – miejsce, gdzie łatwo o oparzenie

W kuchni zagrożeń jest wiele. Bardzo łatwo oparzyć się gorącą parą, wrzącą wodą lub rozgrzanym tłuszczem. Wbrew pozorom domowe wypadki mogą prowadzić do poważnych obrażeń. Ważne jest zatem, aby jak najszybciej udzielić pierwszej pomocy. Jest to ważne, ponieważ temperatura wyższa niż 55oC powoduje nieodwracalne uszkodzenia białka tkankowego, a także martwicę skóry. Przy temperaturze 70oC proces ten następuje już po jednej sekundzie.

Pierwszym co należy zrobić w takich przypadkach, to schłodzenie poparzonego miejsca, np. zimną wodą. Przy oparzeniu tłuszczem jest to ciężkie, dlatego warto mieć w domu specjalistyczne preparaty, np. żel na oparzenia.

Jak należy postępować przy oparzeniu?

Oparzenie to uszkodzenie skóry, które powstaje w wyniku działania ciepła, żrących substancji chemicznych, prądu, promieni UV lub RTG. Każde z tego typu uszkodzeń skóry może nas spotkać w warunkach domowych, dlatego warto wiedzieć, co powinno się zrobić.

Po pierwsze, bez względu na rodzaj oparzenia należy przemyć skórę czystą, chłodną wodą. Nie powinna jednak być lodowata. Czynność ta powinna trwać około 20 minut, aż do ustania bólu. Następnie warto nałożyć specjalny żel na oparzenia, który natychmiast schłodzi poparzone miejsce, a także nawilży ranę. Wygodny dozownik sprawia, że łatwo nanieść żel na bolące miejsce. W razie konieczności całość można jeszcze zabezpieczyć opatrunkiem.  

Twoja domowa apteczka. To musisz w niej mieć!

Kompletując domową apteczkę, warto pomyśleć, co nam się przyda. Miłym akcentem dla dzieci będą na przykład wesołe, kolorowe plastry z postaciami z bajek. Możemy również sięgnąć po gotowe zestawy pierwszej pomocy, jednak bardzo często nie zawierają one wszystkich potrzebnych środków, szczególnie biorąc pod uwagę rany wywołane oparzeniami. Nie zapominajmy, również, aby taką apteczkę zabierać ze sobą w podróż na wakacje.

W naszej apteczce powinny się znaleźć:

  • - gaza jałowa;
  • - woda destylowana;
  • - opatrunki;
  • - bandaż elastyczny;
  • - pianka chłodząca;
  • - żel na oparzenia.

Artykuł partnera 

Zobacz

Pomada do włosów to produkt do stylizacji, który od wieków pomaga mężczyznom ujarzmić fryzurę i nadać jej pożądany kształt i połysk. Choć w XX wieku nieco straciła na popularności, w ostatnich latach przeżywa prawdziwy renesans, stając się niezbędnym elementem męskiej kosmetyczki. Co to jest pomada do włosów? W przeciwieństwie do żeli i lakierów, pomada nie skleja...

Ośrodek leczenia uzależnień to placówka dedykowana osobom borykającym się z różnego rodzaju uzależnieniami, takimi jak alkoholizm, narkomania, uzależnienie od substancji psychoaktywnych czy też zachowań kompulsywnych. W Polsce istnieje wiele ośrodków oferujących kompleksową pomoc dla osób zmagających się z nałogiem, zapewniając wsparcie zarówno medyczne, jak i psychologiczne...

Olejek z opuncji figowej to naturalny skarb, który może znacząco poprawić kondycję Twojej skóry. Dzięki swoim niezwykłym właściwościom, stał się popularnym składnikiem wielu kosmetyków do pielęgnacji cery. W tym artykule dowiesz się, dlaczego warto wypróbować olejek z opuncji figowej oraz jakie korzyści niesie jego stosowanie. Przedstawimy także praktyczne porady i...