loader

Palenie kawy, krok po kroku – sprawdź, jak wygląda cały proces

​Czy wiesz, że zanim ty będziesz mógł delektować się smakiem ulubionej kawy, ktoś musi czuwać nad procesem jej powstania? Wiele osób zupełnie o tym zapomina. Proces wypalania ziaren kawy ma jednak największy wpływ na to, jak będzie smakować i pachnieć. To on decyduje o aromacie kawy i tym, jaka finalnie będzie. Sprawdź, jak przebiega proces palenia kawy.

Dzięki paleniu kawy można wydobyć jej smak i zapach

Palarnia kawy w Warszawie lub innym polskim mieście to miejsce, w którym przeprowadzany jest proces palenia ziaren kawy. To kluczowy proces, dzięki któremu wydobyć można pożądany zapach i smak kawy. Surowe ziarna mają jedynie kilka związków aromatyczno-smakowych. Z kolei po wypaleniu nabierają nawet tysiąc takich związków. Daje to ogromne możliwości, jeśli chodzi o wydobycie z nich określonego aromatu i smaku. To za sprawą wypalania ziaren każdy z nas ma później możliwość wyboru ulubionej kawy ziarnistej.

Mimo że istnieje wiele zróżnicowanych metod palenia kawy, warto pamiętać, że każdy gatunek kawy ma własny stopień wypalania. W ten sposób wydobyć można poszczególne nuty smakowe i zapachowe z ziaren, a także pozyskać konkretną esencję. Intensywne wypalanie sprawia, że ziarna smakują czekoladowo i orzechowo. Z kolei delikatnie wypalone ziarna są w smaku nieco bardziej kwaskowate, a naturalny zapach mocniej wyczuwalny.

Palarnia kawy w Warszawie opowiada: jak wygląda proces palenia kawy?

Palarnia kawy w Warszawie Story Coffee wyjaśnia, jak wygląda proces wypalania ziaren kawy. W skrócie, dla lepszego zobrazowania, porównać można go do… pieczenia ciasta. Dawniej wypalanie ziaren kawy odbywało się w domostwach. Praktykowano to jeszcze w XIX wieku. Wraz z rozwojem przemysłu ziarna kawy zaczęły być masowo poddawane obróbce termicznej. Proces ten trwa dziś od 5 do 20 minut, w zależności od rodzaju pieca, który służy wypalaniu ziaren.

Jak powstaje kawa ziarnista? Najpierw oczyszczane są konkretne ziarna kawy. Następnie wrzuca się je do specjalnego pieca na określony czas. Tam ziarna poddawane są wysokiej temperaturze, która sięga do 250 st. C. Ziarna muszą wirować w specjalnym bębnie, aby ich wypalanie mogło przebiegać równomiernie. Ziarna z zielonych zmieniają kolor na żółty i brązowy. Wynika to z reakcji zachodzących pod wpływem temperatury między aminokwasami i cukrami. Odpowiednio są to reakcja Maillarda oraz karmelizacja cukrów.

Wyróżniamy trzy podstawowe stopnie wypalania kawy:

  • - Wypalanie kawy jasne – ziarna kawy praży się w temperaturze ok. 200 st. C, dzięki czemu kawa ma delikatny, orzeźwiający i lekko kwasowy smak, a także złocisty kolor. Jeśli lubisz kawę ziarnistą z nutą owocową lub kwiatową, to mogą być ziarna dla Ciebie.

  • - Wypalanie kawy średnie – ziarna kawy wypala się w ok. 210 st. C. W wyniku działania temperatury ziarna robią się brązowe. Zmniejsza się w nich poziom kofeiny, ale smak wciąż pozostaje delikatny, choć z nutą goryczki.

  • - Wypalanie kawy ciemne – mówi się o nim „pełne palenie kawy”. Proces odbywa się w piecu w temperaturze 225-250 st. C. Ziarna poddawane takiej temperaturze robią się bardzo ciemne i połyskliwe. Pozostaje w nich najmniej kofeiny. Ciemne ziarna mają wyraźną nutę goryczy i tracą kwasowość. Espresso z takich ziaren najczęściej ma ziemisty i gorzki, a czasami nawet cierpki posmak.

W piecu ziarna tracą wodę, więc ich waga zmniejsza się o kilkanaście procent. Rozmiar ziaren znacznie się jednak zwiększa. Na tym etapie ilość kofeiny się nie zmienia. Pod koniec wypalone już ziarna wysypuje się na specjalne tace i chłodzi zimnym powietrzem, aby obniżyć temperaturę. Muszą tak chwilę poleżeć, aby dwutlenek węgla w naturalny sposób się ulotnił.

Wypalanie ziaren kawy w mieszkaniu – czy to ma sens?

Jeśli chcesz przekonać się, jak wygląda palenie kawy, możesz spróbować zrobić to samodzielnie w domu. Wystarczy użyć piekarnika. Wyłóż blaszkę papierem do pieczenia, wysyp na nią zielone ziarna kawy i włóż do rozgrzanego piekarnika z funkcją termoobiegu. Pamiętaj, że im wyższa będzie temperatura urządzenia, tym większą gorycz ziaren uzyskasz. Po zakończeniu wypalania należy szybko schłodzić ziarna.

Palarnia kawy w Warszawie Story Coffee odradza przekraczać temperaturę 230 st. C – w warunkach domowych może być to niebezpieczne. Efekty domowego wypalania nie będą oczywiście tak spektakularne, jak w palarniach kawy specjalizujących się tym procesem. Warto więc korzystać z usług np. Story Coffee, gdzie kupić można świeżo palone ziarna kawy dopasowane do gustu każdego kawosza.

Zobacz

Zakupy spożywcze to nieodłączna część naszego życia, a poszukiwanie okazji cenowych stało się nie tylko zwyczajem, lecz wręcz strategią. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej gazetce promocyjnej Delikatesy Centrum, zastanawiając się, czy warto skorzystać z oferowanych promocji. Polski rynek spożywczy prężnie rozwija się, a korzystając z doświadczenia i wiedzy, dowiemy...

Różnego rodzaju rośliny, a więc zioła, owoce, warzywa czy kwiaty, wymagają specyficznych warunków do prawidłowego wzrostu i rozwoju. W związku z tym zazwyczaj nie jest możliwe uprawianie ich przez cały rok na zewnątrz. Dlatego osoby, które chciałyby się cieszyć nimi o każdej porze lub niedysponujące odpowiednią przestrzenią do uprawy, a więc na przykład ogrodem, doceniają...

Jak opisywać i smakować wino? Okazuje się, że prowadzenie notatek na temat degustowanych win może być bardzo przydatne. Pozwala zapamiętać, które wina nam smakowały lub uniknąć tych, które nam nie przypadły do gustu. Osobiste notatki mogą również pomóc w poznaniu zasad rządzących winem, które jest bardzo bogatym światem. Jak rozpocząć naszą przygodę z degustacją win?...