loader

Okulary przeciwsłoneczne. Dlaczego trzeba je mieć?

Na to pytanie można odpowiedzieć bardzo prosto – chodzi o troskę o narząd wzroku, jakim są nasze oczy. Nie tylko o lepsze widzenie, ale też o powstrzymanie negatywnego wpływu promieniowania UV na oczy. Na czym ono polega?

Okulary przeciwsłoneczne przeciw promieniom UV

Wraz ze światłem słonecznym dociera do nas promieniowanie UV. Dzieli się je na 3 rodzaje, z których jeden (UV-C) jest niemal w całości pochłaniany przez atmosferę. Pozostałe nie, a im mocniejsze jest słońce, tym też większy mogą mieć wpływ na nas. Nie zawsze będzie on pozytywny. Do negatywnych skutków zbyt długiego wystawiania się na słońce należą między innymi podrażnienia skóry, poparzenia słoneczne, ale także groźne choroby, w tym nowotworowe. Zdaniem specjalistów wyjątkowo podatne na wpływ promieni UV są nasze oczy. Ochronę przed promieniowaniem UV niosą okulary przeciwsłoneczne, które oprócz tego poprawiają komfort widzenia oraz rzecz jasną są cenionym dodatkiem do każdej stylizacji.

Filtr to podstawa

Zanim jednak zdecydujemy się na zakup okularów przeciwsłonecznych, koniecznie musimy mieć pewność w jednej kwestii. Czy faktycznie stanowią one ochronę dla oczu, czy może tylko gadżet z przyciemnianymi szkłami? Niestety, ta druga opcja jest całkiem prawdopodobna, jeśli zdecydujemy się na zakup okularów przeciwsłonecznych np. w markecie czy na bazarze. Stąd też  optometryści, zalecają dokonywanie zakupów w sklepach, które specjalizują się w sprzedaży pomocy optycznych i narzędzi ochrony wzroku.

Jak poznać, że okulary przeciwsłoneczne faktycznie będą pełnić swoją funkcje. Należy sprawdzić, czy posiadają stosowne oznaczenia. Będzie to znak CE (deklaracja zgodności z normą) oraz napis UV400. Oznacza on, że okulary zostały wyposażone w filtry, chroniące przed promieniowaniem ultrafioletowym o długości fali do 400 nanometrów – czyli wszystkimi. Takie oznaczenie powinny mieć nie tylko damskie i męskie okulary przeciwsłoneczne, ale też te przeznaczone dla dzieci. Zapomina się często o nich, bo najmłodsi kierują się przy wyborze okularów głównie kaprysem, impulsem czy ciekawym wyglądem. Tymczasem priorytetem musi być funkcja ochronna. Jest to naprawdę ważne, bo po założeniu okularów i przyciemnienie obrazu oczy instynktownie rozszerzają się. W ten sposób otwierają się na większy wpływ promieniowania UV.

Dobór okularów przeciwsłonecznych

Na rynku dostępnych jest wiele modeli okularów. Część z nich wyróżnia się swoimi właściwościami, co pozwala lepiej dopasować je do preferencji użytkowników.

Weźmy np. pod uwagę klasę filtra. Oznaczona jest cyframi od 1 do 4. Zazwyczaj w słoneczne dni nosi się numer 3, jednak jeśli jedziecie do krajów egzotycznych, albo wysoko w góry, to lepszym rozwiązaniem mogą być okulary o klasie filtra 4, czyli najbardziej przyciemniającej. Tych z kolei nie mogą nosić kierowcy, którym polecane są niższe wartości. Dodatkowo zwróćmy uwagę, że promieniowanie UV dociera do ziemi również podczas „gorszej” pogody i wtedy dobrze sprawdzają się okulary o filtrze numer 2.

Z kolei osoby uprawiające aktywnie sport, i to wcale niekoniecznie wodny, powinny poszukać specjalnych przeciwsłonecznych okularów sportowych. Zwykle mają one polaryzację, ale także trochę inny kształt, dzięki czemu dobrze trzymają się głowy również w przypadku gwałtownych ruchów i nie mają tendencji do spadania np. w czasie biegu, szybkiej jazdy na rowerze czy pływania na desce.

Artykuł partnera

Zobacz

Czy wiesz, że coraz większym zaufaniem cieszą się naturalne kosmetyki, w tym zestawy prezentowe na boże narodzenie? Dlaczego tak jest? Jaki jest powód tego, że coraz więcej osób je wybiera? Kosmetyki Sylveco - można im zaufać Udowodniono, że kosmetyki o naturalnym składzie wywołują dużo mniej alergii, niż te, które mają w składzie dużo...

Pielęgnacja wrażliwej skóry dziecka wymaga stosowania odpowiednio dopasowanych produktów. Warto pamiętać o tym, że w przypadku pielęgnacji skóry malucha liczy się nie tylko skuteczność, ale także i bezpieczeństwo stosowanych specyfików.  Pielęgnacja skóry dziecka - podstawowe zasady  Pielęgnacja wrażliwej skóry dziecka...

W drogeriach i perfumeriach mamy okazję przetestować wiele kompozycji zapachowych. Obok stoisk wypełnionych kształtnymi buteleczkami z perfumami, pojawiają się specjalne paski papierowe. Czy to jednak dobry sposób na zapoznanie się z wybranym zapachem? Sprawdzamy, w jaki sposób prawidłowo testować perfumy. Odlewka zamiast dużego opakowania Wybór nowych perfum to zazwyczaj...