loader

Lekomania - objawy, skutki i leczenie

Lekomania to niebezpieczny nałóg. Osoba cierpiąca na nadużywanie leków stale narażona jest na negatywne oddziaływanie, na zdrowie psychiczne i fizyczne, zażywanych medykamentów. Skutki uboczne są porównywalne do efektów brania narkotyków, gdyż w takim samym stopniu wyniszczają organizm uzależnionego. Lekomania to uzależnienie, które wymaga wdrożenia odpowiedniej opieki lekarskiej i psychoterapeutycznej.

Niebezpieczne uzależnienie

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, co to jest lekomania i jakie są jej skutki. Choroba ta polega na silnym uzależnieniu od zażywania leków. Obecnie lekomania uważana jest za plagę XXI wieku. Problem jest o tyle poważny, że dostęp do leków jest łatwy. W aptece mamy możliwość dostania bez recepty wielu specyfików, które przyjmowane w większych ilościach mają negatywny wpływ na organizm. Nadużywanie leków skutkuje poważnymi zmianami w metabolizmie, a także fizjologii organizmu osoby uzależnionej. W przypadku uzależnienia od leków dochodzi do wzrostu tolerancji organizmu na daną substancję, w wyniku czego przyjęcie mniejszej dawki, lub zaprzestanie przyjmowania leku, prowadzi do wystąpienia charakterystycznych objawów odstawienia u lekomana. Wpływ na zdrowie psychiczne także jest negatywny.

Niepozorne początki uzależnienia od leków

Lekomania na świecie to poważny problem, gdyż przez długi okres może być niezauważona. Osoba uzależniająca się od danego leku może przeoczyć moment, gdy dana substancja, zamiast pomagać, ma negatywny wpływ na jej organizm. Wraz z każdą dawką chory przyzwyczaja się do działania leków, co prowadzi do tego, że nie jest w stanie bez nich normalnie funkcjonować. Lekomania może być wynikiem zażywania wielu substancji, jednak najczęściej wyróżnia się barbiturany, benzodiazepiny, a także opioidy. Chory może uzależnić się również od przyjmowania leków hormonalnych oraz nieopioidowych leków przeciwbólowych.

Lekomania i jej objawy

Lekomania, czyli uzależnienie od leków polega na przyzwyczajeniu się organizmu do substancji, które się w nich znajdują. To one pozwalają choremu na normalne funkcjonowanie. Z czasem uzależniony potrzebuje przyjmować coraz większe dawki. W przypadku odstawienia leków pojawiają się negatywne skutki ze strony psychicznej, jak i fizycznej. Charakterystyczne objawy lekomanii to obsesyjne poszukiwania przez chorego okazji do przyjęcia leków. Często spotykanym objawem uzależnienia jest sytuacja, gdy po skończonym leczeniu chory nie chce przestać zażywać danego leku i za wszelką cenę chce przedłużyć kurację. Lekoman ukrywa problem poprzez chowanie lekarstw, które zazwyczaj trzyma przy sobie, aby w każdej chwili mieć do nich dostęp.

Lekomania - czym grozi?

Lekomania ma negatywny wpływ na organizm człowieka. Nadużywanie leków prowadzi do wyniszczenia wątroby, nerek, żołądka, a także układu nerwowego. Chory może przedawkować lek lub zmieszać go z inną substancją, która wejdzie z nim w reakcję. Sytuacja taka może doprowadzić do uszkodzenia układu oddechowego lub śpiączki. W poważniejszych przypadkach może wystąpić nawet śmierć.

Leczenie lekomani

Wielu z nas nie wie jak leczyć lekomanię. Szybka reakcja i wprowadzenie odpowiedniej terapii pozwala uchronić chorego przed wystąpieniem dalszych skutków nadużywania leków. Choroba ta jest traktowana jak każde inne uzależnienie i zazwyczaj leczy się ją dwuetapowo. Pierwszym etapem jest detoks, którego celem jest odtrucie organizmu i przywrócenie jego prawidłowego funkcjonowania. W następnym etapie wprowadza się terapię odwykową, której podstawą są różne techniki terapeutyczne mające na celu wsparcie chorego w procesie powrotu do zdrowia.

foto
Autor:Redakcja

Zobacz

Olejki roślinne weszły już na stałe do rytuału codziennego pielęgnacyjnego niejednej z nas. Ich stosowanie przynosi sporo korzyści, a każdy olej posiada swoje właściwości unikalne. Dzięki temu możemy bez żadnego problemy dobrać olejek do wymagań, jak i także potrzeb naszej cery. Jesteśmy w stanie urozmaicić olejową pielęgnację sięgają po przeróżne oleje lub też...

​Ucho to niezwykły narząd. Wygląda niepozornie, a służy do odbierania bodźców dźwiękowych z otoczenia, odpowiada również za zmysł równowagi. Składa się z trzech elementów: ucha zewnętrznego, środkowego i wewnętrznego. Każda z nich jest inaczej zbudowana i pełni inną rolę. Co musimy wiedzieć o uszach, by dbać o nie kompleksowo? Ucho zewnętrzne Ten element...

Jeśli doda się do siebie aktywny składnik marihuany oraz rybi tłuszcz może się okazać, że jesteśmy w stanie skutecznie walczyć z ryzykiem chudnięcia i niedożywienia, tak typowym u pacjentów zmagających się z nowotworami. Prawda ta nie jest dla nas większym zaskoczeniem, od niedawna jednak mamy na nią nowe, mocne dowody wynikające z badań prowadzonych przez naukowców z...