Temat związany z legalizacją marihuany od wielu lat wzbudza ogromne emocje. Jedynie w Holandii można ją zażywać i kupować rekreacyjnie w niewielkich ilościach. Nieco inaczej sprawa wygląda jednak w przypadku tak zwanej marihuany medycznej, która dostępna jest dla pacjentów już od 2003 roku. Marihuanę medyczną można zakupić w formie leku na receptę. Wraz z wejściem nowej ustawy z dnia 7 lipca 2017 roku polscy lekarze również otrzymali prawo wypisywania recept na medyczną marihuanę - praktyka pokazuje jednak, że kupowanie leków z konopi w naszym kraju może okazać się nieco utrudnione.
Na co pomaga medyczna marihuana?
Medyczną marihuanę można podawać pacjentom w różnych formach - wszystko w zależności od rodzaju choroby czy nawet wieku danej osoby. Marihuana medyczna występuje zatem w postaci suszu do palenia, aerozolu, kapsułek, maści czy nawet olejku CBD. Na co pomaga medyczna marihuana? Jednym z najczęstszych wskazań do stosowania marihuany medycznej jest jaskra. Środek ten powoduje bowiem zmniejszenie ciśnienia w gałce ocznej, które jest odpowiedzialne za uszkadzanie nerwu wzrokowego.
Marihuana medyczna znajduje również zastosowanie w leczeniu padaczki, gdyż prowadzi do zmniejszenia liczby i intensywności napadów. Na podawanie tego środka reagują także różne rodzaje nowotworów, w tym przede wszystkim glejak. Zaobserwowano również wpływ marihuany medycznej na zmniejszenie objawów stwardnienia rozsianego, w tym przede wszystkim napięcia mięśni oraz uczucia paraliżu. W związku z tym, że marihuana powoduje znaczną poprawę samopoczucia i niweluje uczucie bezradności, można ją także stosować w leczeniu nerwicy i depresji.
Gdzie jest legalna marihuana medyczna?
Oprócz Holandii sprzedaż tego narkotyku w celach leczniczych zalegalizowały takie kraje europejskie jak Czechy, Słowenia, Hiszpania, Włochy, a nawet Chorwacja i Macedonia. Gdzie jeszcze jest legalna marihuana medyczna? W krajach takich jak Niemcy, Belgia, Austria, Portugalia, Finlandia i Wielka Brytania marihuanę można przepisywać w celach leczniczych, ale nie została ona uwzględniona w odpowiednich przepisach prawa. A jak sytuacja ta wygląda w Polsce?
Źródło: pixabay.com
Medyczna marihuana w Polsce
Zgodnie z ustawą od 1 listopada 2017 roku każdy lekarz w Polsce poza lekarzem weterynarii może wypisać receptę na medyczną marihuanę. To jednak dopiero początek. Apteki w Polsce nie mają surowców, z których mogłyby stworzyć recepturowy lek. Istnieje zatem konieczność kupowania marihuany za granicą, co rodzi kłopoty związane między innymi z kosztami importu. Polskie prawo nie zakłada niestety możliwości refundowania preparatów z konopi, a to z kolei może się wiązać z naginaniem lub łamaniem prawa przez pacjentów, których nie będzie stać na pokrycie tak wysokich kosztów leczenia.
Medyczna marihuana i jej odmiany
Każda odmiana medycznej marihuany jest inna i wykazuje inne działanie na określone choroby. Jedną z najbardziej popularnych odmian jest tak zwana Euphoria. Wykazuje właściwości łagodzące silne bóle - może być z powodzeniem stosowana w leczeniu stanów lękowych i depresyjnych. Kolejna znana odmiana marihuany medycznej to Dance World, która pomaga pacjentom cierpiącym na różnego rodzaju zaburzenia psychiczne, w tym między innymi na stany depresyjne i lękowe.
Odmiana Royal Medic ma łagodne działanie i może być stosowana w leczeniu bolesnych objawów różnego rodzaju zapaleń. Wykazuje działanie przeciwbólowe, może okazać się również pomocna w leczeniu stanów lękowych i bezsenności. Kolejną odmianą marihuany medycznej, która zasługuje na szczególną uwagę, jest Painkiller XL. Odmiana ta charakteryzuje się silnymi właściwościami łagodzącymi ból różnego pochodzenia. Dzięki swojemu działaniu rozluźniającemu może być stosowana także w leczeniu bezsenności. Warta wspomnienia jest również odmiana Medical Mass, która pomaga między innymi przy zwalczaniu bardzo silnych mdłości. Polecana jest w szczególności pacjentom cierpiącym na chroniczny ból.
Marihuana, mimo iż przez niektórych traktowana jest jako niebezpieczny i szkodliwy narkotyk, z całą pewnością wykazuje zbawienne działanie na wiele różnych chorób. Może być stosowana w leczeniu jaskry, stwardnienia rozsianego, raka czy zaburzeń psychicznych.