loader

Higiena intymna - na co uważać?

Kobiety często nie wiedzą, że absolutnie nie powinny myć miejsc intymnych zwykłym mydłem, czy jeszcze gorzej - żelem pod prysznic, który stosują do całego ciała. Może to powodować powstanie nieprzyjemnych podrażnień, swędzenie miejsc intymnych, a nawet być powodem infekcji. Sprawdźmy zatem, jakie są elementarne zasady higieny intymnej.

Bez przesady

Żadnej kobiety nie trzeba przekonywać o tym, jak ważne jest dbanie o higienę intymną i jej prawidłowe utrzymywanie. Myć się trzeba dla czystości okolic intymnych oraz uzyskania poczucia komfortu - fizycznego i psychicznego. Jednocześnie nie można popadać w przesadę, ponieważ częste mycie powoduje wyjałowienie śluzówki okolic intymnych i otwiera drogę przed potencjalnie chorobotwórczymi bakteriami, które powinny być powstrzymane przez tzw. dobre bakterie u wejścia do pochwy.

Trzeba mieć świadomość, że błony śluzowe zewnętrznych narządów płciowych i pochwy chroni w naturalny sposób śluz produkowany przez gruczoły, wymieszany ze złuszczonymi komórkami nabłonka i pożytecznymi bakteriami - ze szczepów Lactobacillus, które wytwarzają kwas mlekowy. Rolą tych bakterii jest utrzymanie środowiska kwaśnego w pochwie i zasiedlanie śluzówki, przez co chronią one przed rozwojem infekcji. Częste mycie doprowadza do wypłukiwania dobroczynnych bakterii.

Zaleca się myć regularnie okolice intymne, przy czym nie częściej, niż 1-2 razy dziennie. Wyjątkiem jest okres miesiączki.

Kąpiel czy prysznic?

Ginekolodzy zalecają kobietom branie na co dzień prysznica, a nie kąpieli. Jeśli już chcemy się kąpać każdego dnia, to rytuał ten nie powinien trwać dłużej niż 15 minut. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko wniknięcia w głąb ciała bakterii.

Czym się myć?

Do mycia okolic intymnych nie powinniśmy używać gąbek ani myjek, ponieważ są one siedliskiem drobnoustrojów. Najlepiej myć się po prostu dłonią, a zwilżone miejsca intymne myje się ruchem od przodu do tyłu, aby nie przenosić w ten sposób w okolice pochwy wszystkich tych bakterii, które bytują w odbycie.

Do mycia używajmy tylko specjalnych płynów czy żelów służących do higieny intymnej, które powinny łagodnie myć te wrażliwe okolice, odświeżać je i podtrzymywać kwaśne PH. Żele do higieny intymnej najlepiej, aby miały właściwości pielęgnacyjne, m.in. nawilżające i łagodzące podrażnienia. Dobrym wyborem będą wszelkie preparaty z dodatkiem kwasu mlekowego i wyciągami z ziół, które mają właściwości antybakteryjne, grzybobójcze, przeciwzapalne i regenerujące błonę śluzową. Szukajmy w składzie płynów i żeli intymnych rumianku, kory dębu, aloesu, zielonej herbaty, nagietka czy babki lancetowatej. Po umyciu, wypłukujemy pod bieżącą wodą krocze i osuszamy osobnym ręcznikiem lub jednorazowym ręcznikiem papierowym.

Artykuł sponsorowany​

Zobacz

Pomada do włosów to produkt do stylizacji, który od wieków pomaga mężczyznom ujarzmić fryzurę i nadać jej pożądany kształt i połysk. Choć w XX wieku nieco straciła na popularności, w ostatnich latach przeżywa prawdziwy renesans, stając się niezbędnym elementem męskiej kosmetyczki. Co to jest pomada do włosów? W przeciwieństwie do żeli i lakierów, pomada nie skleja...

Ośrodek leczenia uzależnień to placówka dedykowana osobom borykającym się z różnego rodzaju uzależnieniami, takimi jak alkoholizm, narkomania, uzależnienie od substancji psychoaktywnych czy też zachowań kompulsywnych. W Polsce istnieje wiele ośrodków oferujących kompleksową pomoc dla osób zmagających się z nałogiem, zapewniając wsparcie zarówno medyczne, jak i psychologiczne...

Olejek z opuncji figowej to naturalny skarb, który może znacząco poprawić kondycję Twojej skóry. Dzięki swoim niezwykłym właściwościom, stał się popularnym składnikiem wielu kosmetyków do pielęgnacji cery. W tym artykule dowiesz się, dlaczego warto wypróbować olejek z opuncji figowej oraz jakie korzyści niesie jego stosowanie. Przedstawimy także praktyczne porady i...