Obecnie, mnóstwo osób spędza w pozycji siedzącej wiele godzin każdego dnia. Pracujemy przy komputerze, a następnie w ramach odpoczynku siedzimy przed telewizorem, co nie jest dobre dla naszego kręgosłupa. Dlatego też, tak ważne jest aby zapewnić mu jak najlepsze podparcie, zwłaszcza w czasie pracy, a możemy to zrobić wybierając odpowiedni fotel biurowy.
Oferta sklepów obejmująca fotele tego rodzaju jest naprawdę szeroka, ale niestety większość z nich nie spełnia zasad ergonomii. W związku z tym, wybór nie jest tak łatwy jak mogłoby się wydawać. Na co zatem powinniśmy zwracać szczególną uwagę podczas zakupów?
Ergonomiczny fotel biurowy
Pojęcie ergonomii nie jest wcale tak łatwo rozwikłać, jak mogłoby się wydawać, a przecież jest to jedna z tych kwestii, które koniecznie trzeba wziąć pod uwagę wybierając krzesło biurowe. Aby ustalić, który aspekt ergonomii będzie w naszym przypadku najważniejszy, musimy zastanowić się nad tym jaki jest nasz styl pracy. Dopiero w drugiej kolejności, powinniśmy ustalić jaki jest stopień zaspokojenia tychże potrzeb, przez poszczególne cechy takiego mebla.
Wysokość
Podczas wykonywania pracy siedzącej, ciężar wzdłuż kręgosłupa musi zostać rozłożony równomiernie, gdyż dzięki temu unikniemy wyjątkowo nieprzyjemnych dolegliwości bólowych. Dlatego też, niezwykle ważne jest, by nabyć krzesło, w którym siedzisko może być podnoszone lub obniżane. Musimy je bowiem ustawić na takim poziomie, aby nasze kolana podczas siedzenia były zgięte pod kątem 90 stopni.
Podłokietniki
Zadaniem podłokietników w fotelach biurowych, jest zapewnianie wsparcia dla naszych rąk, w trakcie pracy. Dlatego też, bardzo istotne jest to, aby szukać takich foteli, w których podłokietniki są dostatecznie szerokie i mogą być ustawiane w różnych pozycjach. Dzięki temu, możemy je dopasować do tego jaką czynność wykonujemy w danym momencie.
Wygodny fotel biurowy
Oparcie
Oparcie w krześle biurowym, na którym spędzamy wiele godzin, musi być odpowiednio wyprofilowane, przede wszystkim w części stanowiącej podparcie dla odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Oprócz tego, musimy mieć możliwość jego dostosowania do naszego wzrostu, dlatego powinno być ono ruchome. Oparcie krzesła biurowego ma odciążać nasze plecy, również podczas przerw w pracy, dlatego dobrze jeśli jest ono odchylane. Choć jak wiadomo, w czasie przerwy, lepiej jest się trochę poruszać.
Wentylacja
Jeśli zdecydujemy się na zakup fotela tapicerowanego, który jest pokryty skórą albo tkaninami naturalnymi, wentylacja nie jest potrzebna. Takie udogodnienie jest jednak niezbędne w przypadku, gdy w danym fotelu zastosowano materiały syntetyczne. Wówczas, otwory wentylacyjne zdecydowanie poprawiają komfort pracy, ale także mają wpływ na zwiększenie się trwałości takiego fotela.
Siedzisko
W przypadku siedziska fotela biurowego, liczą się przede wszystkim nasze indywidualne upodobania, ale powinniśmy zwrócić uwagę chociażby na to by nie było ono zbyt głębokie ani zbyt płytkie. Jeśli nie jest ono odpowiednio dobrane do naszej budowy ciała, praca i siedzenie na takim fotelu, mogą być dla nas po prostu męczące.