Rynek artykułów sypialnianych jest dziś bardzo zróżnicowany. Znajdziesz na nim zarówno luksusowe, jak i tanie materace. Przy produkcji poszczególnych modeli wykorzystano inne technologie i materiały. Choć na pierwszy rzut oka wszystkie wydają się dość podobne i pełnią tę samą funkcję, to kluczową rolę odgrywają detale. Determinują one komfort snu, trwałość i wsparcie dla kręgosłupa. Czy warto zainwestować w luksusowy materac? A może równie dobrze sprawdzi się tani? Przekonaj się sam!
Skład materiałowy i technologie stosowane w tańszych i droższych materacach
Stając przed wyborem materaca, możesz czuć się przytłoczony różnorodnością asortymentu. Choć szeroka oferta ułatwia znalezienie artykułu sypialnianego skrojonego na miarę swoich potrzeb, to nie każdy wie, na co należy zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji. Z pewnością zastanawiasz się też, z czego wynikają różnice w cenach, które niekiedy są dość znaczne. Czy inwestując w luksusowy materac, rzeczywiście zyskasz zdrowy i regenerujący sen? Specjalnie dla Ciebie przeprowadziliśmy krótką analizę składu materiałowego i technologii, biorąc pod lupę modele z różnych półek cenowych.
Tanie materace – podstawowe materiały i standardowe rozwiązania
Tanie materace najczęściej produkuje się z pianek poliuretanowych i sprężyn bonellowych. Wspomniane materiały wprawdzie zapewniają podparcie dla kręgosłupa, ale nie tak solidne i precyzyjne jak ich droższe odpowiedniki. Ponadto mogą się szybciej odkształcać. Materace z niższej półki cenowej stosunkowo rzadko zawierają dodatkowe rozwiązania, które wspierają ergonomię czy prawidłową wentylację. Często zabezpiecza się je przy użyciu pokrowców wykonanych z syntetycznych materiałów, które nieco mniej efektywnie przepuszczają powietrze.
Materace premium – nowoczesne technologie i zaawansowane materiały
Materace premium słyną z doskonałej jakości, ponieważ wykorzystuje się w nich zaawansowane pianki termoelastyczne, takie jak memory foam. Potrafią one perfekcyjnie dopasować się do kształtu ciała. W rezultacie niwelują nacisk wywierany na stawy i kręgosłup.
Dużą popularnością cieszą się także systemy sprężyn kieszeniowych z różnymi strefami twardości. Wspomniane rozwiązanie zapewnia doskonałe podparcie dla naturalnych krzywizn anatomicznych.
Materace lateksowe również uchodzą za luksusowe. Na ich korzyść przemawia wysoka sprężystość, trwałość i antyalergiczność.
Jeśli zmagasz się z problemem nadpotliwości, zadbaj o swój komfort termiczny, stawiając na materac z żelem chłodzącym. Wspomniany dodatek pozwala uzyskać optymalną temperaturę snu.
Nie bez znaczenia pozostają pokrowce, które w materacach premium są wykonane z naturalnych i oddychających włókien. Najczęściej wykorzystuje się bambus, tencel i bawełnę organiczną. Wspomniane materiały wspierają odprowadzanie wilgoci, dlatego zapobiegają rozwojowi roztoczy i pleśni.
Czy warto dopłacić do materaca premium?
Tanie i luksusowe materace opierają się na innych materiałach oraz technologiach, co przekłada się na ich trwałość, komfort snu i higienę wypoczynku. Jeśli chcesz zapewnić sobie solidne podparcie dla kręgosłupa, zainwestuj w produkt wysokiej jakości. Gdy natomiast masz ograniczony budżet, tanie materace o odpowiedniej twardości powinny spełnić swoje zadanie. Prawdopodobnie jednak odkształcą się nieco szybciej niż ich droższe odpowiedniki.
Różnice w trwałości, podparciu i komforcie snu w luksusowych oraz tanich materacach
Trwałość – jak długo materac zachowa swoje właściwości?
Luksusowe materace, choć stanowią większy wydatek w domowym budżecie, to pełnią swoje funkcje zdecydowanie dłużej, zachowując walory użytkowe. Wynika to z faktu, że do ich produkcji wykorzystuje się wysokiej jakości materiały – lateks, piankę pamięciową i sprężyny kieszeniowe o wzmocnionej konstrukcji. Wiele z nich służy użytkownikom przez kilkanaście lat, nie tracąc przy tym swoich właściwości.
W tanich materacach zastosowanie znalazły materiały o niższej gęstości i odporności na odkształcenia mechaniczne. Sprawia to, że wspomniane artykuły sypialniane zużywają się szybciej. Niekiedy już po kilku latach trzeba wymienić je na nowe, ponieważ pojawiają się na nich wgłębienia i nierówności.
Podparcie – klucz do zdrowego kręgosłupa
Jeśli chcesz dobrze się wyspać, musisz zapewnić swojemu ciału odpowiednie podparcie. Luksusowe materace często mają budowę strefową. Ich poszczególne części dzięki zróżnicowanej twardości perfekcyjnie dopasowują się do poszczególnych fragmentów Twojego ciała. Na ogół są twardsze w okolicach bioder i bardziej elastyczne na wysokości ramion. Tanie materace nie zapewniają tak precyzyjnej ergonomii, co w niektórych przypadkach prowadzi do nienaturalnego wygięcia kręgosłupa i bólu pleców.
Komfort snu – różnica, którą czuć każdej nocy
Materace premium zachwycają wyjątkową jakością i funkcjonalnością, ponieważ w ich przypadku wykorzystuje się najwyższej klasy materiały. Pokrowce z kaszmiru, bawełny organicznej czy tencelu zapewniają swobodny przepływ powietrza i odprowadzają wilgoć. Pianka pamięciowa dostosowuje się do kształtów ciała, a technologie regulujące temperaturę gwarantują komfort termiczny. Wspomniane właściwości materacy luksusowych czynią sen bardziej komfortowym. Ich tańsze odpowiedniki zazwyczaj opierają się na piankach poliuretanowych, które szybciej tracą sprężystość. Nieco gorzej radzą sobie też z odprowadzaniem ciepła i wilgoci.
Czy warto oszczędzać na materacu?
Materac, choć wydaje się niepozornym elementem wyposażenia sypialni, to odgrywa w niej niezwykle ważną rolę. Wspiera bowiem sen, od którego zależy Twoje zdrowie i samopoczucie. Choć tani materac często kusi niską ceną, to nie zapewnia tak dobrego podparcia dla krzywizn anatomicznych jak jego droższe odpowiedniki. Jeśli cierpisz na schorzenia kręgosłupa, raczej staraj się zainwestować w produkt wyższej jakości. Artykuły sypialniane, które przyciągają atrakcyjną ceną, nie zawsze są tanie w dłuższej perspektywie czasu. Szybciej się bowiem zużywają i wymagają wymiany.
Jeśli zainwestujesz w materac dostosowany do swoich indywidualnych potrzeb – masy ciała, pozycji leżącej i stanu zdrowia, unikniesz bólu pleców i napięć mięśniowych. Nie zawsze musisz kupować najdroższy produkt dostępny na rynku. W każdej półce cenowej znajdziesz dobrej jakości materace. Kluczową rolę odgrywają czynniki takie jak wymiar, twardość oraz przewiewność. Nawet luksusowy materac, gdy jest zbyt miękki lub twardy, nie spełnia swojej funkcji.
Artykuł partnera