loader

Co warto zobaczyć na wyspie Zakynthos?

Bardzo znany archipelag Wysp Jońskich znajduje się wzdłuż zachodniego wybrzeża Grecji. To właśnie na jego południowym końcu leży malownicza wyspa Zakynthos - oaza pięknej przyrody oraz czystego, złotego piasku. To świetny cel wakacyjnej wędrówki. Jednak przed wylotem warto dowiedzieć się, co na wyspie warte jest zobaczenia. Okazuje się, że całkiem sporo.

Miasto Zakynthos

Na wyspie Zakynthos największym  miastem jest Zakynthos. Panujący tam Wenecjanie nazywali je dawniej Kwiatem Wschodu. Po tragicznym trzęsieniu ziemi w 1953 roku zostało odbudowane i dzisiaj ponownie zachwyca. Największym zabytkiem w mieście jest kościół świętego Dionizosa z wieku XVII z wysoką dzwonnicą. Poza tym warto zwrócić uwagę na monastyr pod wezwaniem Matki Bożej z wieku XV, który znajduje się w górskiej wiosce Anafonitria. Przez 10 lat mieszkał tam opat Dionizos, który po śmierci został ogłoszony świętym i został patronem wyspy Zakynthos. Mieszkańcy wierzą nawet, ze czuwa o nad świątynią, dlatego mimo licznych trzęsień ziemi i kataklizmów stoi ona niewzruszona.

100 kg żółwie

Okazuje się, że wyspę zamieszkują cętkowane żółwie z gatunku caretta caretta. Co roku przybywają tam z Afryki. Samice ważą nawet 100 kg.  W piaskach Zakynthosu składają swoje jajka. W sierpniu wykluwają się z nich młode, które następnie udają się do morza.

Atrakcje na Zakynthos

Wprawdzie plaże wyspy na ogół są piaszczyste i łagodne np plaża Gerakas, to na północy i zachodzie wyspy wybrzeże przyjmuje bardziej skalisty i dziki charakter. Tam znajduje się również słynna plaża - Zatoka Wraku.

Dzwony Anafonitrii

Najstarszym zabytkiem na całej wyspie jest wspomniany już monastyr Matki Bożej datowany na XV wiek. Położony jest w górskiej, efektownej wiosce Anafonitria. Troszkę wiać go zza drzew. Jego mury porastają krzewy, a całość prezentuje się niezwykle malowniczo. Dl modlitwy wzywa tam pop, który gra na dzwonach zawieszonych na drzewie.

Jak dojechać na wyspę? Najlepiej samolotem z przesiadką w Atenach. Koszt takiej podróży to około 1500 złotych w dwie strony. Warto szukać lotów czarterowych. Wówczas cena biletu jest nieco niższa i wynosi około 1000 złotych. Cena niewielkiego pokoju la dwóch osób  typie studio to koszt około 100 złotych za jedną dobę.

Zobacz

Dbanie o swój samochód to podstawa, dlatego każdy kierowca powinien zainwestować we właściwe kosmetyki samochodowe, które na co dzień można przechowywać np. w swoim garażu lub też na strychu i w piwnicy. Ważne jest jednak to, aby dowiedzieć się gdzie je konkretnie zakupić, ponieważ kosmetyk kosmetykowi nie jest równy. Najbardziej przydatne okażą się te preparaty, których...

Seszele to państwo leżące na Oceanie Indyjskim. Składa się z aż 115 wysp i wysepek, w większości mają one pochodzenie koralowe, choć zdarzają się i wulkaniczne. Tylko niewielki procent tych wysp jest zamieszkany, co sprawia, że to idealne miejsce do wypoczynku dla tych, którzy szukają ciszy, spokoju i chcą eksplorować egzotyczną i bujną przyrodę. Nie oznacza to jednak, że...

​ Sri Lanka to kraj w Azji południowej, który nie bez przyczyny ma nazwę oznaczającą w sanskrycie „olśniewający kraj”. Olśniewa przede wszystkim przebogatą przyrodą. Jeśli marzysz o tym, żeby obejrzeć egzotyczne zwierzęta w ich naturalnym środowisku, to Sri Lanka jest idealnym wyborem kierunku podróży. Oczywiście podczas wyjazdu nie musisz ograniczać się do...