loader

Co warto wiedzieć o blatach kuchennych?

​Blaty do kuchni dla osób planujących urządzenie kuchni lub remont stoją przed poważnymi decyzjami – jedną z nich jest wybór blatu. Trzeba wziąć pod uwagę zarówno parametry techniczne, jak też budżet, funkcjonalność i wybór kolorów czy dekorów.

Kwestie techniczne – co trzeba wziąć pod uwagę?

Wytrzymałość. Ważna jest m.in. odporność na temperaturę, uderzenia, ścieranie, wgniecenia czy zarysowania, jak i wodę czy kontakt z gorącymi naczyniami. Różne rodzaje blatów mają inną wytrzymałość i trzeba dopasować produkt odpowiedni do swoich potrzeb. Powinien być jak najbardziej odporny na uszkodzenia związane z jego codziennym użytkowaniem, wilgoć czy wysoką temperaturę.

Design. Blat kuchenny trzeba dopasować do mebli i wnętrza wokół. Walory estetyczne są również bardzo ważne, bo ten element wpływa na całą aranżację i od razu przyciąga spojrzenia.

Popularne rodzaje blatów

Blaty kuchenne z kamienia. Blat wykonany z granitu albo z marmuru jest trwały i drogi, dodaje też wnętrzu elegancji i prestiżu. Blat kamienny to ciekawe rozwiązanie, chętnie wybierane do stylowych domów. Marmur powinien być jednak zaimpregnowany, bo nie jest zbyt odporny na zarysowania oraz powstawanie plam.

Blaty z konglomeratu. Konglomeraty to mielone kamienie naturalne z żywicami lub spoiwem akrylowym. Zachowują zalety kamieni naturalnych, ale są lżejsze i mają większą plastyczność. Poza tym są one odporne na uderzenia, zarysowania, wysokie temperatury i wodę. Można znaleźć blat kuchenny idealny do każdego wnętrza – rustykalnego, nowoczesnego, glamour itd.

Blaty dębowe. Drewniane rozwiązania są bardzo solidne i eleganckie, dodaję wnętrzu szlachetności. Przekonują wyglądem, solidnością i długowiecznością. Drewno wprowadza też ciepły i przytulny charakter, komponuje się doskonale z innymi elementami wnętrza. Blaty dębowe, bukowe z drewna egzotycznego potrzebują specjalnego zabezpieczenia powierzchni, można je impregnować olejem lub woskiem. Drewniane blaty wyglądają pięknie w kuchniach tradycyjnych i rustykalnych lub w stylu skandynawskim.

Blaty z płyt laminowanych. To opcja dla osób, które dysponują niedużym budżetem. Mogą służyć przez kilka lat, wystarczy o nie dobrze zadbać, mimo że nie są tak eleganckie jak kamień czy blat dębowy. Laminat jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, wysoką temperaturę oraz zarysowania. Ich zaletą jest też fakt, że są łatwe w utrzymaniu w czystości. Występują w szerokim wyborze kolorów i wzorów, bogate wzornictwo sprawia, że mogą imitować też kamień czy drewno – dopasują się do każdego stylu.

foto
Autor:Redakcja

Zobacz

Powodów do zamieszkania w Krakowie jest wiele. W zależności od naszych pasji, zainteresowań, typu pracy, czy stylu życia – Kraków to miasto, które stwarza ogrom możliwości. Bez dwóch zdań jest to genialne miejsce do życia zarówno dla studentów, jak i rodzin z dziećmi. Znajdziemy tutaj nie tylko liczne zabytki i ośrodki kultury, ale...

Mechaniczne usuwanie pni Frezarka do pni, znana również jako karczownik i rębak, jest najczęściej używanym narzędziem do karczowania. Istnieje wiele typów i mocy frezarek. Niektóre z nich są dołączane do ciągnika, podczas gdy inne są maszynami wolnostojącymi. Może to być kosztowna inwestycja rzędu kilku tysięcy złotych. Jeśli nie masz pieniędzy na zakup frezarki, możesz...

Nowoczesne i niezawodne windy do przewozu osób i towarów wymagają okresowych przeglądów i serwisowania. Wymiana zużytych części na nowe, a czasem całych podzespołów powinna być przeprowadzona profesjonalnie i w oparciu o oryginalne elementy najwyższej jakości. Zapewnia to bezawaryjne funkcjonowanie urządzeń w dłuższym okresie. W tym celu należy podjąć...