loader

Bezpiecznie na stoku. Jak się zabezpieczyć?

Narciarstwo to z pewnością piękny i niezwykle przyjemny sport. Pozwala na podziwianie zapierających dech w piersiach widoków, a do tego korzystnie wpływa na zdrowie i kondycję organizmu. Jazda na nartach ma wiele zalet, jednak jest także sportem dość kontuzjogennym. Aby móc w pełni rozkoszować się białym szaleństwem i zminimalizować ryzyko obrażeń, zawsze należy posiadać na stoku odpowiednie zabezpieczenia. W jakie elementy stroju narciarskiego trzeba się zaopatrzyć, aby uchronić się przed urazami?

Kto choć raz spróbował jazdy na nartach, doskonale zdaje sobie sprawę, jak często zdarzają się upadki. Zwłaszcza w przypadku początkujących narciarzy. Większość z nich jest stosunkowo niegroźna, jednak właściwe zabezpieczenia mogą w znaczącym stopniu ograniczyć uszkodzenia ciała. Jeszcze kilkanaście lat temu rzadko kiedy widywało się na stoku osoby w kaskach czy ochraniaczach narciarskich – raczej mieli je tylko profesjonalni alpejczycy – dziś tego rodzaju akcesoria to elementy wręcz obowiązkowe. Co warto o nich wiedzieć?

Kaski narciarskie

Bez kasku narciarskiego lepiej w ogóle nie wyruszać na stok. W końcu to on chroni głowę przed różnego rodzaju urazami. Może nawet uratować życie, jeśli dojdzie do poważniejszego wypadku. Dlatego tak ważne jest, aby nie bagatelizować wyboru tego niezbędnego wyposażenia każdego narciarza. Wiele osób jednak zastanawia się, jaki kask narciarski kupić, aby skutecznie spełnił swoje zadanie. O czym pamiętać, zaopatrując się w kask na narty?

1)Kask musi być dobrze dopasowany do głowy, dlatego zawsze przed zakupem trzeba go przymierzyć. Ewentualnie dokonać dokładnego pomiaru obwodu głowy, jeśli kupuje się sprzęt przez Internet.

2)Kask nie może powodować ucisku, gdyż oznacza to duży dyskomfort podczas jazdy.

3)Dobry kask to taki, który spoczywa stabilnie w jednej pozycji i nie przesuwa się podczas poruszania głową.

4)Powinien mieć wentylację, żeby odprowadzać wilgoć. Narciarstwo to sport dość intensywny, dlatego często dochodzi do pocenia się głowy.

5)Kask nie może być zbyt ciężki, ale też nie warto zaopatrywać się w model zbyt lekki. Takie niewiele ważące modele z pewnością będą wygodne, ale mogą być wykonane z kiepskiej jakości materiałów, które nie wytrzymają podczas uderzenia o lód czy kamień.

6)Bardzo istotna jest także kwestia gogli, które należy dobierać do kasku, a nie odwrotnie. Gogle muszą dobrze ułożyć się w przerwie między uszami kasku.

7)Zapięcie kasku pod brodą to także ważny element. Pasek powinien być miękki i przylegający, aby zabezpieczyć kask przed zsunięciem się z głowy.

Ochraniacze narciarskie

Osoby często jeżdżące na nartach, zwłaszcza narciarze poruszający się z dużymi prędkościami, powinny zaopatrzyć się w specjalne ochraniacze narciarskie. Te akcesoria w skuteczny sposób chronią ciało przed urazami. Obecnie sklepy sportowe oferują także ochraniacze dla mniej zaawansowanych użytkowników tras, aby mogli z większym spokojem poruszać się po śniegu. Jakie ochraniacze narciarskie można dziś znaleźć na rynku sprzętu na narty?

a)Ochraniacze nadgarstków.

b)Ochraniacze na kolana.

c)Spodenki lub szorty ochronne.

d)Kamizelki ochronne.

e)Zbroje.

f)Żółwie.

g)Ochraniacze na kręgosłup.

h)Nałokietniki.

i)Ochraniacze piszczeli.

j)Ochraniacze goleni.

 

Materiał zewnętrzny

Zobacz

KTM to marka znana przede wszystkim z motocykli i rowerów górskich. W ostatnich latach firma z powodzeniem wkroczyła również na rynek rowerów elektrycznych. Rowery elektryczne KTM wyróżniają się wysoką jakością wykonania, innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi i szeroką gamą modeli, które odpowiadają potrzebom różnych użytkowników. Wkraczanie na rynek e-bike'ów...

Komiksy Marvela są niezwykle popularne nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Znane są przede wszystkim z opowieści przygodowych, niesamowitych superbohaterów i ciekawych zwrotów akcji. Dlatego nie brakuje miłośników tych niezwykłych historii, a ich grono wciąż się powiększa. Osoby, które nigdy do tej pory nie sięgały po komiksy, powinny zacząć swoją przygodę z taką...

Taniec to bardzo przyjemna forma aktywności fizycznej, która przynosi wiele korzyści. Pomaga utrzymać świetną sylwetkę, dobrą kondycję i koordynację ruchową. Jednocześnie może stać się ciekawym hobby, a wręcz sposobem na życie. Wiele osób oglądając tancerzy, chciałoby umieć poruszać się tak jak oni i zapisać się do szkoły tańca. Od czego jednak należy zacząć naukę...