loader

10 najczęstszych powodów, dla których ludzie się rozstaj

Niestety nie każdy związek jest trwały. Czasem po prostu poznaje się kogoś nowego, a po prostu czasem różnice między partnerami są nie do pokonania. Czasem ludzie się zmieniają itd. Jakich jest 10 najczęstszych przyczyn rozstań?

Koniec miłości

Czasem luzie rozstają się, bo przestają żywić do siebie uczucie. Nie ma tu nienawiści czy żadnej konkretnej przyczyny rozstania, tak po prostu czasem się dzieje. To zdecydowanie najczęstszy powód rozstań.

Kwestie finansowe

Również i pieniądze często decydują o rozstaniu. Tak naprawdę jednak leżą one u podstaw takich problemów jak brak zaufania czy komunikacji. Trudne są sytuacje, gdy jeden z partnerów kontroluje wydatki drugiego. Dlatego warto rozmawiać, również o pieniądzach.

Zdrada

Niewierność również jest częstym powodem rozstań, ale rzadko podawana jest jako ten najważniejszy powód. Dla większości osób zdrada jest niewybaczalna i oznacza automatyczny koniec relacji.

Brak zaufania

Warto pamiętać, że do braku zaufania prowadzi nie tylko zdrada, ale i kłamstwa czy nieuczciwość. Okazuje się, że aż 30% związków rozpada się z powodu braku zaufania w związku. Czasem wystarczy przy tym jedno, małe kłamstwo.

Złe nawyki i zwyczaje

Tak naprawdę na samym początku znajomości nie widzi się złych przyzwyczajeń tej drugiej osoby. Jednak prędzej czy później wychodzą one na jaw. Kiedy mija pierwsza faza zauroczenia, partnerzy zaczynają się zachowywać swobodnie, wówczas złe nawyki i przyzwyczajenia wychodzą na światło dzienne. Niekiedy są dla jednej ze stron nie do zaakceptowania. To jeden z częstych powodów rozstań.

Brak zrozumienia w związku

Różnice w planach i aspiracjach

Takie różnice mogą obejmować wiele różnych dziedzin życia. Kiedy dwie osoby mają inne ambicje i cele życiowe, może dojść do trudnych do pokonania konfliktów. Kiedy partner nie ma ambicji zawodowych, a wiąże się z osobą, która osiąga sukcesy w pracy, związek raczej nie ma prawa bytu. Czasem też tylko jeden z partnerów chce dzieci. Są więc sprawy, w których wypracowanie kompromisu wydaje się być niemożliwe. Wówczas chyba najlepiej jest się rozstać, w przeciwnym wypadku jeden z partnerów będzie nieszczęśliwy.

Izolacja od rodziny i przyjaciół

Żaden z partnerów nie może być przysłowiowym bluszczem. Bardzo często do zerwania prowadzi sytuacja, gdy jeden z partnerów poza związkiem nie ma życia towarzyskiego i oczekuje tego samego od swojej drugiej połówki. Kontakty z rodziną i znajomymi są bardzo ważne.

Nuda i samozadowolenie

W sumie ten powód podciągnąć można pod odkochanie się. Ma miejsce wówczas, gdy partnerzy traktują związek jako coś oczywistego, co  nie przynosi im już radości. To może prowadzić do rozstania, ale przy odrobinie pracy z takiej sytuacji da się wyjść obronną ręką. Trzeba jednak nad związkiem popracować.

Brak partnerstwa w związku

Dla związku niekorzystna jest również sytuacja, gdy jeden z partnerów podejmuje decyzje za drugiego. Związek dwóch osób powinien bowiem opierać się  na partnerstwie i wzajemnym szanowaniu się. Najgorsza sytuacja jest wówczas, gdy jedna osoba chce narzucać drugiej, jak ta ma się zachowywać. W sumie powinno się to nazwać znęcaniem. Takie zachowanie nigdy nie może być tolerowane.

A co w sypialni?

Aż 15% rozstań spowodowanych jest sprawami intymnymi. A czym dokładniej? Jeśli w związku brakuje intymności lub jest jej niewiele, szanse na rozstanie rosną. Warto przy tym pamiętać, że różne osoby mają różne potrzeby seksualne. Kluczem do sukcesiku jest więc po prostu dopasowanie się w tej materii z tą drugą osobą - wówczas szanse na udany związek są duże.

Zobacz

Rodzice rodzeństwa w różnym, jednak dość zbliżonym wieku, bardzo często, zamiast kupować dwóch osobnych wózków dla swoich dzieci, stawiają na jeden model, który przeznaczony jest dla dwóch maluchów. Taki wózek bardzo często określany jest jako rok po roku. Dostosowany jest on do wymagań dzieci, które są w różnym wieku, jednak wciąż są na tyle małe, by korzystały z...

​W ostatnim czasie dużo mówi się o cyberprzemocy, która dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Obraźliwe i agresywne komentarze, tworzenie poniżających zdjęć oraz filmików czy rozpowszechnianie prywatnych treści bez zgody osoby, której dotyczą, to poważne problemy współczesnego Internetu. Czy rodzice mogą ubezpieczyć swoje dzieci na wypadek takich zdarzeń? A jeśli tak, to...

Każda dekada życia niesie za sobą nowe doświadczenia. W ciągu dziesięciu lat człowiek spotyka na swojej drodze wiele osób, które go kształtują, popełnia błędy, na których się uczy, ale również odnosi sukcesy warte świętowania. Z tego względu czterdziestka to idealna okazja, aby z dumą celebrować minione lata. Taki dzień aż prosi się o nadzwyczajny prezent, który nie...