loader

Jak wybrać dobry dysk zewnętrzny?

Przenośne nośniki danych przydadzą się nie tylko w pracy biurowej, ale również na co dzień, gdy mamy potrzebę przeniesienia sporej ilości danych. Żeby jednak spełniały one wszystkie nasze potrzeby, musimy dokonać przemyślanego wyboru.

Ten natomiast nie będzie ograniczał się wyłącznie do ceny oraz pojemności. Oferta dysków zewnętrznych jest bowiem tak szeroka, jak w przypadku tych montowanych bezpośrednio do płyty głównej.

Oczywiście wiele zależy od tego, jakie zastosowanie będzie miało kupowane przez nas urządzenie. Nieco inny dysk będzie nam potrzebny, gdy magazynujemy pojedyncze pliki (nawet dużych rozmiarów) niż gdy chcemy przenieść tysiące zdjęć, grafik lub innych drobnych plików.

Wybór rodzaju dysku zewnętrznego

Jest to pierwsza rzecz, o jakiej powinniśmy pomyśleć. Podobnie jak w przypadku urządzeń wewnętrznych, także mu mamy do czynienia z modelami talerzowymi (HDD) oraz półprzewodnikowymi (SSD).

Jeżeli chodzi o te pierwsze, kluczowa wydaje się być ich konstrukcja, która jest oparta na częściach ruchomych – talerzach i głowicy, która odpowiada za odczyt danych. Przekłada się to na znacznie mniejsza odporność na wszelkiego rodzaju wibracje czy uderzenia. W odróżnieniu jednak od dysków talerzowych wykorzystywanych na przykład w laptopach, modele zewnętrzne rzadko są przenoszone włączone, dlatego wpływ wspomnianych czynników okaże się mniejszy.

Największa zaletą modeli talerzowych jest oczywiście ich niska cena w odniesieniu do oferowanej pojemności. Najtańsze urządzenia 1 TB kosztują około 190 złotych. Nie jest to wielki wydatek. Musimy jednak pamiętać o tym, że dyski HDD są znacznie wolniejsze od modeli SSD. Wszystko to sprawia, że przenoszenie wielu mniejszych plików może trwać bardzo długo.

Znacznie lepiej pod tym względem sprawdzają się modele półprzewodnikowe, które oparte są na pamięci flash, gwarantującej błyskawiczny przesył plików. Co więcej, brak ruchomych części w konstrukcji takich dysków sprawia, że są one bardziej wytrzymałe. Za to wszystko musimy jednak zapłacić, i to sporo. Za zysk zewnętrzny SSD o pojemności 128 GB zapłacimy co najmniej 250 złotych. Jak natomiast kształtują się ceny wersji 1 TB? Znacząco przekraczają tysiąc złotych.

Obsługiwany interfejs

Skoro wiemy już, jakie modele dysków są dostępne na rynku, należy powiedzieć nieco o sposobach podłączania ich do komputerów i innych urządzeń.

Zdecydowanie przeważające w ofercie wielu sklepów są dyski zewnętrzne USB. Wykorzystywane są do przenoszenia danych z laptopów, „blaszaków”, konsol do gier i wielu innych sprzętów. W ich przypadku koniecznie musimy sprawdzić, jaka wersję interfejsu obsługują. Jeśli zależy nam na jak najwyższe prędkości, sięgającej do 5 GB/s, powinniśmy celować w modele z interfejsem USB 3.0 i 3.1.

Dyski USB 2.0 powoli odchodzą w zapomnienie – są przestarzałe i gwarantują bardzo wolny przesył danych (zaledwie na poziomie 480 MB/s). Oczywiście musimy pamiętać o tym, że z prędkości wersji  3.0 oraz 3.1 skorzystamy wyłącznie po podłączeniu dysku do portu tej samej wersji. Na rynku dostępne są także dyski korzystające z interfejsu USB C, który oferuje jeszcze szybsze działanie. Są to jednak urządzenia stosunkowo drogie.

Co poza USB? Wspomnieć należy o interfejsie FireWire (w standardzie 800 transfer jest na poziomie 5 GB/s, uzyskuje się do przy niskim obciążeniu), eSATA (oparte na tej samej technologii co dyski wewnętrzne) oraz Thunderbolt. Zakupić możemy także dyski twarde komunikujące się z urządzeniami przy wykorzystaniu technologii bezprzewodowych – Wi-Fi lub DLNA.

Pozostałe parametry

Na co jeszcze powinniśmy uwagę? Wspomnieć należy między innymi o wielkości dysku, podawanej w calach. Obecnie na rynku dominują modele 2.5”, choć zakupić można również urządzenia mniejsza (1.8”) bądź większe (3.5”).

Oczywiście nie bez znaczenia jest również ewentualne szyfrowanie danych, prędkość interfejsu, a także prędkość obrotowa w przypadku dysków HDD. W każdym przypadku powinniśmy sprawdzić, z jakimi systemami operacyjnymi kompatybilny jest interesujący nas dysk zewnętrzny. Warto rozważyć także zakup modelu wyróżniającego się wodoodporną obudową.

Jaki dysk zewnętrzny wybrać?

Jak zawsze w takich przypadkach bywa, wiele zależy od zastosowania dysku. Modele HDD przydadzą nam się ze względu na ich sporą pojemność. Musimy przy tym pamiętać, że prędkość działania takich urządzeń nie zawsze będzie zadowalająca. Zwłaszcza w przypadku przenoszenia wielu drobnych dysków.

Jeśli więc zależy nam na czasie, powinniśmy celować w modele SSD, które jednak często kosztują naprawdę sporo. Jeżeli chodzi o obsługiwany interfejs, w tym przypadku należy kierować się rodzajem sprzętu, do którego dysk będzie podłączany. Jeżeli zwrócimy uwagę na wszystkie najważniejsze kwestie, dokonamy właściwego wyboru.

Materiał zewnętrzny

Zobacz

​Zakupy online stają się coraz bardziej popularne, oferując wygodę, szeroki wybór produktów i często bardziej konkurencyjne ceny. W artykule omówimy, jakie produkty do domu warto kupować online i jakie są korzyści z takich zakupów. Środki czystości Kupowanie środków czystości online daje dostęp do szerokiego asortymentu produktów, w tym tych ekologicznych i...

Wybór odpowiedniego grilla ogrodowego to decyzja, która może znacząco wpłynąć na jakość i sposób przygotowywania potraw na świeżym powietrzu. Istnieje wiele rodzajów grilli, z których każdy ma swoje unikalne cechy i możliwości. Grill węglowy: tradycyjne grillowanie z dymem i smakiem Grill węglowy to tradycyjna forma grillowania, która charakteryzuje się wykorzystaniem...

Okna dachowe to nie tylko praktyczny element dachu, ale również źródło naturalnego światła i świeżego powietrza w Twoim domu. Dzięki nim możesz stworzyć przytulną i przestronną przestrzeń, która ożywi każde pomieszczenie. W tym artykule dowiesz się, dlaczego okna dachowe to inwestycja w komfort i estetykę Twojego mieszkania. Rola okien dachowych w polskich domach W...