loader

Budapeszt – praktyczne wskazówki

Planujesz podróż do Budapesztu? Jeśli tak, to koniecznie zapoznaj się z poniższymi wskazówkami. Będą z pewnością użyteczne w czasie pobytu w stolicy Węgier, a także w trakcie podróżowania po niej.

Forinty

Rodzima waluta Węgier to rzecz niezbędna w Budapeszcie. Niektóre miejsca pozwalają na zapłatę w euro, aczkolwiek w większości sytuacji i tak będziemy potrzebowali forintów. Część hosteli na Węgrzech pobiera prowizję za przyjmowanie pieniędzy w europejskiej walucie.

Parking w stolicy Węgier

Rezerwując hotel lub hostel w Budapeszcie, sprawdź, czy oferuje miejsca parkingowe, lub czy w pobliżu znajdują się inne bezpłatne parkingi. Niektóre z hosteli zapewniają darmowy parking przy ulicy, pod warunkiem dostępności miejsca. Noclegownie zlokalizowane w centrum, życzą sobie zwykle od 10 do 15 euro na dobę za parking, o ile go w ogóle posiadają. Budapeszt ma wyznaczone, płatne strefy parkowania, których koszt oscyluje wokół 115-430 HUF za każdą godzinę postoju (ok. 1,5-6 zł). Weekendy oraz święta to czas, w którym parkowanie jest nieodpłatne. Planując dłuższe pozostawienia auta na parkingu, warto wybrać miejsce oznaczone P+R, co zapewnia bliskość terminali metra i autobusów. Ich przykładami mogą być okolice dworca Népliget, placu Nagyvárad i Örs vezér, oraz końcowy odcinek mostu Árpáda od strony Pestu.

Budapeszt – poruszanie się po mieście

Stolica Węgier posiada bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę drogową i transport miejski. Decydując się na metro, tramwaj, lub pociąg, dojedziemy praktycznie wszędzie. Budapeszt jest też miastem, po którym świetnie jeździ się rowerem. Polecamy w szczególności Wyspę Małgorzaty i Górę Gellérta. Istnieje bardzo dużo wypożyczalni rowerów, w szczególności w centrum, dlatego też wypożyczenie jednośladu nie będzie stanowiło problemu.

Zwiedzanie Budapesztu

Co robić pierwszego dnia w Budapeszcie?

Jednym z lepszych pomysłów na spędzenie pierwszego dnia w stolicy Węgier, jest przejażdżka autobusem wycieczkowym – zwłaszcza jeśli w Budapeszcie planujemy spędzić jedynie kilka dni. Dzięki takiemu rozwiązaniu zwiedzimy najważniejsze zabytki i interesujące miejsca, przy których zatrzymują się autokary wycieczkowe. Bilet jest ważny 24 godziny, możemy wsiadać i wysiadać na każdym przystanku. Jego zakup uprawnia nas do skorzystania z różnego rodzaju zniżek na atrakcje turystyczne, a także do dwóch niedługich przepraw przez Dunaj.

Jak oszczędzić na transporcie miejskim?

Bilet czasowy będzie najlepszym rozwiązaniem dla osób, które będą podróżowały po mieście wszystkimi środkami transportu miejskiego. Bilet jednodniowy to wydatek rzędu 1550 HUF, trzydniowy – 3400 HUF, a bilet na cały tydzień kosztuje 4000 HUF. Do nabycia jest także Karta Budapeszt, upoważniająca nas do wielu zniżek. Dwudniowa kosztuje 6450 HUF, a trzydniowa – 7950 HUF.

Taxi w Budapeszcie

Tak jak w każdym większym mieście, taksówki są najdroższym środkiem transportu. W stolicy Węgier istnieje wiele korporacji, różniących się cenami usług. Znane są także procedery oszukiwania przyjezdnych. Nie warto też łapać taxi bezpośrednio z ulicy. Lepiej zadzwonić pod numer 2 111 111.

Strzeż się rabusiów

Nie brak ich wszędzie, są także w stolicy Węgier. Szczególną ostrożność należy zachować w środkach transportu publicznego, na przystankach i schodach, w supermarketach i dużych skupiskach ludzi. Uważajmy w miejscach często odwiedzanych przez turystów, takich jak Parlament, Kościół Macieja, promenada Dunaju, Plac Bohaterów, czy Baszta Rybacka. Kieszonkowcy działają najczęściej w zmowie, dlatego też lepiej unikać podejrzanych grup i mieć się na baczności.

Kwestia bezpieczeństwa

Miej ze sobą tylko taką kwotę, którą potrzebujesz na cały dzień, nie noś przy sobie wszystkich pieniędzy. Najlepiej trzymaj je w saszetce na biodrach (koniecznie z przodu), a aparat na smyczy wokół szyi.

foto
Autor:Redakcja

Zobacz

Wielbiciele turystyki pieszej, wspinaczki czy jazdy na rowerze na długim dystansie często wypoczywają w namiotach czy schroniskach. Aby taki nocleg okazał się komfortowy, niezbędne jest posiadanie właściwego wyposażenia. Śpiwór to podstawowy element ekwipunku każdego podróżnika, który preferuje spanie „pod chmurką” czy w tanich domach noclegowych. Co warto...

W gospodach i winiarniach rozpoczyna się właśnie świętowanie przy młodym winie i … pieczonych kasztanach. To jedna z najstarszych tradycji tego regionu na północy Włoch: Törggelen. Jest to też dla turystów jedyna w roku okazja do wzięcia udziału w wielkiej tradycyjnej uczcie organizowanej przez tamtejszych gospodarzy na koniec zbiorów. Oraz w wielu festiwalach...

Austria to kraj, który wręcz idealny jest dla narciarzy. Narciarze znajdą w tym miejscu nie tylko fenomenalne stoki, ale również świetną bazę noclegową oraz wszelkie udogodnienia i atrakcje. Jeśli jednak jesteś dopiero początkującym narciarzem, wówczas musisz wybrać trasy, które powstały z myślą o osobach początkujących. Masz do wyboru oczywiście wiele tras, jednak na...